Receta e Makaronave me Pana dhe Salcë Domatesh

5.9k 0

Një pjatë e parë e thjeshtë dhe e shijshme, klasikja kuzhinës italiane, ajo është perfekte për një drekë familjare apo një darkë me miqtë.

Receta është shumë e njohur edhe në versione të ndryshme, të cilat ndajnë përbërësit bazë: salcë domatesh dhe pana, për një rezultat të parezistueshëm.

Për këtë recetë AgroWeb.org sugjeron makaronat pene, sepse ato i përshtaten më shumë kësaj lloj përgatitjeje, por mund t’i zëvendësoni edhe me lloje të tjera makaronash.

Në versionin tonë, salca pasurohet me proshutë, por ju mund të përdorni salmon të tymosur ose copa peshku të freskët.

Dhe nëse keni mysafirë vegjetarianë, mund të eliminoni sallamin dhe të shtoni kunguj të njomë të prerë në kubikë, bizele ose kërpudha të skuqura.

Përbërësit

  • 320 g makarona penne
  • 100g proshutë e pjekur
  • 300 gr pana
  • 4 lugë gjelle pastë domatesh
  • majdanoz
  • vaj ulliri
  • Kripë dhe piper për shije

Përgatitja

Filloni duke përgatitur përbërësit, prisni imët majdanozin dhe lëreni mënjanë.

Prisni edhe proshutën në copa të vogla.

Në një tigan që nuk ngjit hidhni pak vaj.

Shtoni proshutën dhe skuqeni për një minutë.

Hidhni panën dhe përziejeni.

Shtoni domatet  dhe spërkateni me kripë dhe piper. Gatuajeni për 10 minuta.

Ndërkohë zieni makaronat.

Kur makaronat të jenë gati shtoni sipër tyre salcën dhe spërkatini me majdanoz.

Përziejini dhe shëbejini makaronat të ngrohta. /AgroWeb.org