Reshedi e Pjekur me Petë dhe Sherbet – Receta me Ëmbëlsi të Përsosur

2.9k 0

Një ëmbëlsirë fantastike, me shije të mrekullueshme, e cila kërkon mjeshtërinë e amvisave për t’u përgatitur.

Reshedia është një ëmbëlsirë tipike tradicionale shqiptare e zonave jugore të vendit.

Ndiqni më poshtë nga AgroWeb.org hapat për të përgatitur reshedinë me petë e sherbet, këtë ëmbëlsirë fantastike krejt lehtë në shtëpi.

Përbërësit e Reshedisë me Petë

  •  400-500 gr niseshte
  • 300 gr sheqer
  • 1 l ujë
  • Vanilje pluhur
  • 200 gr gjalpë i freskët
  • 1 filxhan kafeje me vaj (Për një gatim të shëndetshëm, AgroWeb.org ju këshillon përdorimin e vajit të ullirit ekstra të virgjër)
  • 10 peta të gatshme ose të bëra vetë
  • Sheqer pluhur

Përgatitja

Si fillim, merrni një tepsi mesatare. Lyejeni me pak vaj përmes një furçe kuzhine në të gjithë sipërfaqen e saj.

Më pas, shtroni katër petë një e nga një duke i spërkatur secilën me disa pika gjalpë të tretur.

Ndërkohë nisni përgatitjen e reshedisë.

AgroWeb.org ju udhëzon që të hidhni në një tenxhere, ujin, gjalpin dhe vajin dhe vendosini në zjarr derisa masa të nisë të vlojë.

Në një tas më vete, bashkoni sheqerin me niseshtenë duke i përzjerë me njëra tjetrën.

Në momentin kur tenxherja që keni në zjarr me ujin gjalpin dhe vajin nis të vlojë, shtoni nga pak nga masa e sheqerit me niseshte dhe përzjeheni pa ndërprerje masën derisa të shtoni të gjithë masën e sheqerit dhe niseshtesë.

Gjatë kësaj kohe, shtoni vaniljen dhe përzjejeni masën pa ndërprerje duke ulur temepraturën e zjarrit në mënyrë që masa të mos ngjitet nga fundi.

Vijoni ta përzjeni derisa masa e reshedisë të jetë tërësisht kremoze dhe e lidhur, dhe të shkëputet nga anët e tenxheres.

Në këtë moment, gjysmën e masës së reshedisë shtrojeni në tepsinë ku keni vendosur më parë petët.

Pasi të keni shtruar dhe hapur gjysmën e reshedisë në gjithë hapësirën e tepsisë shtroni dy petë duke i spërkatur me disa pika gjalpë të tretur.

Më pas, shtroni dhe gjysmën tjetër të reshedisë dhe vijoni të shtroni katër petat e tjera të mbetura duke i spërkatur me disa pika gjalpi gjithashtu.

Në fund, mblidhni petët anash duke i përthyer me kujdes dhe përmes një thike të mprehtë ndajeni në rombe apo katrorë të vegjël.

Futeni të piqet në furrë, në 200 gradë derisa sipërfaqja të marrë ngjyrë të artë të kuqërremtë.

Ndërkohë që reshedia me petë piqet nisni të përgatisni sherbetin. 

Përbërësit për sherbetin

2 gota ujë me sheqer

1 gotë e gjysmë me ujë

Në një tenxhere bashkoni sheqerin dhe ujin dhe vendosini në zjarr derisa sheqeri të ketë shkrirë plotësisht.

Rezultati më i mirë për shurupin, është që të mos e përzjeni me lugë apo tel kuzhine, por duke tundur lehtë tenxheren sipas akrepave të orës.

AgroWeb.org ju këshillon që ta tundni tenxheren me metodën e më sipërme, kështu shurupi nuk do të ngjitet.

Lëreni të zjejë përreth 10 minuta dhe më pas largojeni nga zjarri.

Në fund sherbetin e vakur hidhjani reshedisë e cila duhet të jetë e ftohtë dhe lëreni disa minuta në mënyrë që ëmbëlsira të pijë shurupin.

Në fund, sipas dëshirës spërkateni me pak sheqer pluhur sipër. /AgroWeb.org