Koha për të Përgatitur Recetën e Shijshme e Turlisë së Vjeshtës

1.1k 0

Është koha për të përgatitur turlinë e shijshme të Vjeshtës plot vlera e shëndet për organizmin.

AgroWeb sjell në një recetë të vetme më të mirat e stinës duke ofruar shije të mrekullueshme nue tryezën e çdo familjeje. Ndiqni hapat e thjeshtë të përgatitjes.

Përbërësit 

 • 2 qepë të thata
 • 3-4 thelpinj hudhër
 • 3-4 speca
 • 3-4 patëllxhanë
 • 250 gr bamje
 • 2-3 patate
 • ½ lugë salcë
 • ½ lugë piper të kuq
 • 2-3 domate
 • 3-4 lgj vaj ulliri
 • Kripë, piper, nenexhik, mjadanoz

Përgatitja

Kaurdisim me vaj ulliri qepën e grirë hollë dhe thelpinjtë e hudhrave të plota. Sapo qepa të fillojë të zbutet hedhim specat dhe vazhdojmë kaurdisjen për 1-2 minuta.

Shtojmë më pas salcën e domates, pak kripë, piper të zi, piper të kuq dhe domatet në kubikë të vegjël.

E lemë salcën të marrë valë dhe të lidhet dhe në fund shtojmë gjysmën e sasisë së majdanozit dhe nenexhikut (sipas dëshirës mund të shtojmë dhe pak spec djegës).

Në një tigan tjetër kaurdisim patëllxhanët e prerë në kubikë mesatarë të cilët i kemi vendosur më parë në ujë me kripë për rreth 20 minuta. I kaurdisim me pak vaj ulliri spërkatur me kripë dhe piper.

Ndërkohë bamjet i kemi pastruar dhe i kemi lenë në ujë me uthull. Marrim një tenxhere dhe vendosim fillimisht patëllxhanët, shtojmë gjysmën e salcës së përgatitur, vendosim patatet të prera në fetëza dhe më pas bamjet.

Hedhim dhe pjesën tjetër të majdanozit dhe në fund salcën e domates. E mbulojmë tenxheren me kapak dhe e lemë të ziejë në temperaturë sa më të ulët për rreth 1 orë – 1 orë e gjysëm.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.