Supa me 52 Thelpinj Hudhra – Më e Fortë se Antibiotikët

2k 0

Kura më e fortë natyrale kundër gripit, të ftohurës dhe virozave.

Kjo është një ndër recetat më të famshme në mbarë botën, e njohur për fuqinë e saj shëruese dhe shkatërruese të të gjitha komplikacioneve shëndetësore që vijnë nga viroza të ndryshme.

Kjo supë ka si përbërës kryesor hudhrën, e cila njihet si përbërësi natyral 100 % më i efektshëm se çdo antibiotik tjetër që përdoret kundër virozave bakteriale.

E veçanta e kësaj recete janë përbërësit dhe më konkretisht numri i hudhrave të përdorura.

Pavarësisht se duket një sasi e madhe hudhrash është pikërisht kjo sasi që ndihmon organizmin të rigjallërohet duke luftuar edhe simptomat më të rënda të gripit edhe të së ftohurës.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën e kësaj supe, e cila vjen jashtëzakonisht në ndihmë këtë periudhë kur gripi, e ftohura dhe virozat janë shumë prezente.

Përgatitja e Supës Shëruese me Hudhra

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4 persona)

 • 26 thelpinj hudhra ( të paqëruara )
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle gjalpë i freskët
 • Gjysmë luge çaji me piper të kuq
 • Gjysmë e filxhanit të çajit me xhinxher të grirë
 • 2 kokrra qepë
 • 1 lugë e gjysmë çaji me trumzë ose majdanoz të grirë
 • 26 thelpinj hudhre të qëruara
 • Gjysmë filxhan çaji me qumësht
 • 3 filxhan e gjysmë çaji me ujë ose lëng perimesh
 • 1 kokërr limoni ( I ndarë në katër pjesë)
 • Kripë

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon të parangrohni furrën në 250 gradë.

Merrni një tavë të vogël, vendosni në të letër pjekjeje, shtoni aty hudhrat e paqëruara, spërkatini me dy lugë vaj ulliri dhe pak kripë dhe përziejini me njëra tjetrën.

Mbulojini hudhrat me letër pjekjeje dhe futini të piqen përreth 45 minuta derisa lëkura e tyre të marrë ngjyrë të artë dhe thelpinjtë brenda të zbuten.

Pasi të jenë gati, me kujdes largoni lëkurat e hudhrave të pjekura për të nxjerrë thelpinjtë brenda. Vendosini në një tas dhe lërini mënjanë.

Vendosni një tenxhere në zjarr mesatar, shtoni aty gjalpin dhe lëreni derisa të shkrijë, shtoni aty qepët e grira hollë, trumzën ose majdanozin e grirë, xhenxhefilin e grirë, piperin e kuq dhe kaurdisini herë pas herë përreth 5-6 minuta derisa volumi qepëve të bjerë.

Shtoni më pas, 26 thelpinjtë e hudhrave të pjekura dhe 26 thelpinjtë e hudhrave të qëruara. Kaurdisini të gjitha bashkë duke i lënë të gatuhen përreth 3 minuta.

Në vijim, shtoni ujin ose lëngun e perimeve dhe lërini të ziejnë të gjitha bashkë derisa hudhrat e qëruara që shtuam të zbuten tërësisht përreth 20 minuta.

Pasi të jetë gati, kalojeni supën në mikser derisa masa të bëhet homogjene. Pasi ta keni kaluar në mikser vendoseni sërish tenxheren në zjarr dhe shtoni masën e qumështit, kripë dhe piper sipas dëshirës, lëreni të ziejë për pak minuta dhe është gati.

Kur ta servirni, shtrydhni një nga katër pjesët e limonit të ndarë në secilën nga katër pjatat. Personat të cilët vuajnë nga tensioni i ulët duhet të tregojnë kujdes pasi sasia e hudhrës që është përdorur në recetë mund të ndikojë në uljen e presionit të gjakut./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.