Afër natyrës

Fruta Pylli dhe Gështenja Organike – LEA 2011, Kompania Shqiptare që Certifikoi Prodhimet Sipas Standarteve të BE

Në një nga zonat më veriore të vendit, afër kufirit të Kosovës dhe Malit të zi, pikërisht në Tropojë nis...

Ndryshimi i Temperaturave – Ulje Deri në -2 Gradë Celcius

Moti i ngrohtë duket se ka dëbuar dimrin përgjatë gjithë kësaj periudhe, por sipas ekspertëve kjo nuk do të zgjasë....

FLOTA SHPK – Një Biznes Familjar që Synon Eksportin Global të Prodhimeve Kosovare 

Një nga hapat e parë që ndërrmarin kompanitë e prodhimit apo grumbullimit është ruajtja e cilësisë së produktit të tyre.  ...

7 Arsye Pse Duhet Të Përdorni Energjinë Diellore

Energjia diellore është bërë dukshëm trend në energjinë e rinovueshme. Shumë pronarë shtëpish kanë instaluar panele diellore në çatitë e...

Nis “AGRO GRAMSHI” Festivali Lokal i Bujqësisë dhe Ushqimit

Nis sot “Agro Gramshi” – Festivali i parë i bujqësisë dhe ushqimit, i cili synon të promovojë produktet lokale të...

Fermerët duan të braktisin tokat/ Rritja e kostos së mbjelljeve po i falimenton

Bilbil dhe Ilirjana Tabaku janë një çift bashkëshortësh  nga Çanakaj në Lushnjë, që prej më shumë se 15 vitesh meren me...

Lumi i fundit i egër në Europë, Kumbaro-Gellert: Nis puna teknike për shpalljen e Vjosës, Park Kombëtar

Deklaratë e Përbashkët e Ministres së Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe Drejtorit Ekzekutiv të Patagonia-s, Ryan Gellert 100 ditë...

Koha e mjaltit/ Momenti më i rëndësishëm i punës së një bletërritësi

Në Elbasan, Rifan Bashën e njohin të gjithë  si mjeshtrin e bletëve.Ai  thotë se ka më shumë se gjysmë shekulli...

Agjencia Italiane e Bashkëpunimit për Zhvillim, 260 milionë angazhim në Shqipëri dhe Ballkanin Perëndimor

Mbi 240 milionë në Shqipëri. Drejtësia, Mjedisi dhe Turizmi, Zhvillimi Rural, Shëndetësia, të Drejtat e Njeriut, Barazia Gjinore dhe Përfshirja...

Qeveria lajmëroi gjoba nga 1 korriku – Por pse duhet t’i ndalojmë së përdoruri qeset plastike?

Në Shqipëri, prej një muaji ndalimi i qeseve plastike njëpërdorishme ka bërë që qytetarët dhe tregtarët të sensibilizohen dhe të...

I nxehti përvëlues, sot temperaturat arrijnë deri në 38 gradë

Këtë të martë kushtet e qëndrueshme atmosferike do të dominojnë në vendin tonë, duke sjellë mbizotërim të motit të kthjellët...

Si mund të kujdesen mësuesit dhe nxënësit për shmangien e ndotjes plastike në shkolla

Plane konkrete informuese dhe aktivitete ndërgjegjësuese po krijojnë një kulturë të re bashkëjetese me mjedisin. Dhe zgjidhja më e mirë...

Nga Sot Lamtumirë Qese Plastike! Mënyrat si t’i Zëvendësoni Për Pazaret

Nga sot, hyn në fuqi ligji për shmangien e përdorimit të qeseve plastike njëpërdorimshme. Nëse funksionon siç duhet, Shqipëria mund...

A do të ketë ndalim të plotë të qeseve?

Cilat qese do të ndalohen të prodhohen? Ministria e Turizmit dhe Mjedisit tha për ‘Monitor’ se nisma ligjore nuk merr...

Sot Panairi Ndërkombëtar i Bujqësisë dhe Blegtorisë – Pse Duhet të Merrni Pjesë

Quhet “Ditet e Bujqësisë 2022” dhe është një nga ngjarjet më të mëdha të bujqësisë në Shqipëri që do të...

BB: Shqipëria do të goditet nga kriza e çmimeve të drithërave dhe energjisë, inflacioni 5% këtë vit

Lufta në Ukrainë do të frenojë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë në Shqipëri, për shkak se çmimet e larta do të...

Ulen Financimet Për Blegtorinë Shqiptare – Pasojat Tek Fermerët

Blegtoria po tkurret, vetëm në vitin 2020 sipas të dhënave nga INSTAT, në Shqipëri ka 55 mijë gjedhë më pak...

Drejt “Zhdukjes” Kultivimi i Kërmillit – Përse Fermat Po Mbyllen?

Disa vite më parë numri i atyre që vendosën të investonin në një fermë kërmilli pësoi rritje të ndjeshme nën...

Ndryshimet Klimatike – Dëmet Në Zonat Fushore Të Bujqësisë

Evans Rroko, Profesor në Universitetin Bujqësor të Tiranës, analizon se si do të ndikohen kulturat bujqësore në të gjithë vendin...

CoSolve-19 në mbështetje të Ndërmarrjeve Mikro, të Vogla dhe të Mesme dhe Fermerëve të prekur nga Covid-19

Çdo Ndërmarrje Mikro, e Vogël dhe e Mesme si dhe fermerët e regjistruar që janë prekur nga pasojat e Covid-19,...

Thirrja e Katërt e IPARD II – 400.000 Euro Për Zhvillim e Agroturizmit

Fondet IPARD të ofruara nga Bashkimi Europian janë mbështetja më e madhe për financimin e sektorit të bujqësisë në Shqipëri....