Prodhime të freskëta

Lulet e Brokolit, Surprizat e një Perimeje Plot Vlera

Brokoli është një perime që rritet mirë gjatë periudhave të freskëta të vitit. Brokoli i përket familjes së kultivarëve Brassica...

Produkti që Ndihmon Kundër Sëmundjeve të Zemrës

Gjethet e patates së ëmbël konsiderohen një thesar vlerash ushqimore. Shija e tyre është e mrekullueshme por pak e hidhur....

Ndryshimet e Vlerave – Arra e Zezë Apo Arra Kafe

Arrorët e Shqipërisë janë një krenari kombëtare. Vendi ynë është i pasur me arra të zeza dhe arra ngjyrë kafe,...

Ky Lëng Frutash Ofron Mbi 100% Vitaminë C

Vitamina C është e një rëndësie thelbësore për shëndetin e njeriut. Ajo funksionon si një antioksidant i fuqishëm dhe neutralizon...

Dalloni Vlerat e Frutave dhe Perimeve Sipas Ngjyrave që Kanë

Një nga këshillat më popullore dhe më të vërteta për një shëndet më të mirë është ngrënia e sa më...

Bananet e Kuqe dhe Llojet e Tjera të Frutit të Famshëm

Banania është fruti më popullor në botë. Ky frut i ëmbël dhe plot vitamina e minerale përdoret në të gjithë...

Qitro – Përfitimet Shëndetësore të Këtij Agrumi

Nuk është diçka e re që frutat përmbajnë shumë substanca të dobishme për trupat tanë. Prandaj ekspertët e shëndetit rekomandojnë...

Cilat janë Ushqimet e Pasura me Vitamina nga A-ja tek K-ja

Këshilla dhe informacione shumë të vlefshme që duhet t’i zbatoni edhe në praktikë.  Vitaminat janë të domosdoshme për organizmin, këtë e di çdo lexues i...

Pa Asnjë Kimikat – Të Mirat e Panjohura të Mollëve të Egra

A i keni vënë re ato pemët e vogla që çelin lule të imëta ngjyrë rozë, të bardhë ose të...

Çfarë është Kungulli në të Vërtetë, Frut apo Perime?

Kungulli vjen nga një familje bimësh që përmban lloje të ndryshme kungujsh. Shpesh ata klasifikohen në dy grupe kryesore: kunguj...

Të Mirat e Panjohura të Mjaltit të Papërpunuar

Mjalti është një produkt mjaft i ëmbël dhe i veçantë, saqë shpesh e ruajmë dhe e ndajmë me më të...

Perimet Më Të Freskëta Dhe Të Shijshme Të Janarit

Pasi i premtuat vetes që në vitin 2018 do të ushqeheni shëndetshëm, gjëja e parë që bën është të shkosh...

Cilat Janë më të Mira për Shëndetitn Avokadot Jeshile apo të Zezat?

Një ushqim i shijshëm dhe shumë i ushqyeshëm, që shpesh ngatërrohet me perimet, por që është në fakt është një...

Tartufi Shqiptar – Biznesi Fitimprurës që Sjell Miliona

Rreth 3.000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e...

Arnika e Alpeve të Shqipërisë – Vlerat Befasuese të Një Bime të Rrallë

Arnika e Malit është një nga bimët më të vlefshme që na ka dhuruar natyra. Ajo ka fuqinë të shërojë...

Arrat e Kuqe – Vlerat Ushqyese Dhe Përdorimi në Kuzhinë

Arrat e kuqe janë të një shumëllojshmërie të pemës Juglans regia, që prodhon arra me lëkurë të kuqe të errët....

Lloji i Veçantë i Mandarinave Klementina – Vlerat Fantastike

Ato kanë një ngjyrë të veçantë, janë aromatike dhe plot lëng, thënë ndryshe klementinat konsiderohen si mbretëreshat e Krishtlindjeve. Sidoqoftë,...

Lulelakra – Pse Quhet Super Perimja E Shëndetit

Lulelakra është një perime shumë e shëndetshme për njeriun. Lulelakra shpesh përshkruhet si një ushqim shumë i pasur në vlera...

Shëndet me Frutin e Parajsës – E Kuqja e Parezistueshme e Shegës

Shega njihet ndryshe si ‘fruti i parajsës’ dhe me plot të drejtë. Kombinimi i vlerave të saj shëndetësore dhe shija...

Zbuloni Llojin e Kanellës Mirëbërëse për Shëndetin

Kanella është një erëz që shpalos shumë shije dhe aroma. Vlerat shëndetësore të saj janë befasuese. Shumica e njerëzve nuk...

Hurmat e Freskëta të Arabisë – 4 Arsye Pse Duhet t’i Konsumoni Patjetër

Hurmat e Arabisë janë tejet të shëndetshme për organizmin. Ato janë një burim i pasur fibrash të shëndetshme, minerale dhe...