Lakër e Kuqe me Portokalle – Sallata e Shijes së Lehtë dhe Vlerave të Forta

736 0

Një sallatë fantastike, e lehtë dhe e shijshme, e pasur me vlera ushqyese.

Një kombinim perfekt i lakrës së kuqe dhe portokalleve, mes shijes së ëmbël dhe të athët të të dy përbërësve dhe marinimit me vaj ulliri, limon e uthull balsamike.

Një mënyrë e shëndetshme për shoqërimin e një vakti të lehtë dreke por edhe një mënyrë fantastike gjithashtu për ta konsumuar si një pjatë të vetme.

Lakra e kuqe është pjesë e tryezës sonë, jo vetëm për dekorim. Nëse mendoni që lakra e kuqe me lakrën e bardhë ndryshojnë vetëm nga ngjyra gaboheni rëndë.

Lakra e kuqe është nga ato perime që është e shijshme kur hahet e gjallë ose e gatuar.

Lakrën e kuqe mund ta hamë në sallata, mund ta gatuajmë më avull apo ta përziejmë në një pjatë me perime të tjera.  Fibra që gjendet tek lakra e kuqe njihet për punën e shkëlqyer në parandalimin e konstipacionit dhe rregullimin e sistemit tretës.

E kombinuar në një pjatë sallatë me portokalle vlerat e saj bëhen të shumëfishta, kjo falë vlerave të jashtëzakonshme ushqyese që ka vet portokallja, e konsideruar tashmë si mbretëresha e vitaminës C.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën e përgatitjes së kësaj sallate krejt lehtë në shtëpi.

Përgatitja e Sallatës me Lakër të Kuqe dhe Portokalle 

Parbërësit

Gjysmë lakër e kuqe (madhësia mesatare)

Një karrotë

Një kokërr portokalle

Vaj ulliri

Lëngu i gjysmë kokrre limoni

Pak kripë

Uthull balsamike

Përgatitja

Në një tas shtojmë dy lugë vaj ulliri, lëngun e limonit, pak uthull balsamike. Nëse preferoni një shije të athët në të ëmbël të sallatës mund të shtoni një lugë të vogë mjalti.

Përzjeheni masën derisa të bëhet e njëtrajtshme dhe vendosnei mënjanë për ta përdorur më vonë për marinimin e sallatës.

Pastroni me ujë të rrjedhshëm lakrën e kuqe dhe përmes një thike të mprehtë grijeni në rripa të hollë në gjatësinë e 3-4 centrimetrave.

Shtojeni lakrën e grirë në tasin e qelqit dhe të njëjtën gjë bëni edhe me karrotën

Pasi e keni grirë bashkoni karrotën e grirë me lakrën e kuqe të grirë. Kaurdisini dhe hidhin sipër masën e vajit të ullirit me përbërësit e tjerë.

Në fund shtojini kripë sipër dëshirës./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.