Supë Dimërore – E Ngrohtë Plot Shëndet Për Organizmin

669 0

E shëndetshme, e lehtë dhe plot shije, receta e supës së prerë me vezë e limon vijon të jetë një ndër traditat më fantastike të kuzhinës shqiptare.

Kjo supë, krahas vlerave kurative që ka kundër virozave, është fantastike për të ngrohur dhe rigjallëruar organizmin.

Ajo mund të konsumohet në vaktin e plotë të drekës por mund të konsumohet edhe gjatë vaktit të darkës.

Shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer më sallatë të freskët jeshile, marinuar me limon e vaj ulliri.

Por edhe byrekë të ndryshëm, sidomos ata të përgatitur me gjizë apo me hithra e lakra të egra.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë recetën e përgatitjes së kësaj supe fantastike tipike shqiptare krejt lehtë në shtëpi.

Përgatitja e Supës së Prerë me Vezë e Limon

Përbërësit 

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 

4-5 thela mish pule  

1.5 litra ujë

4 lugë gjelle oriz

Një kokërr vezë

1-2 karrota

50 gr ose dy lugë gjelle gjalpë të freskët (për një gatim më të shëndetshëm, AgroWeb.org ju këshillon përdorimin e vajit të ullirit)

Lëngu i një gjysme kokrre limoni

Majdanoz

Piper i zi

Përgatitja 

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon të kaurdisni me pak gjalpë ose vaj ulliri mishin e pulës dhe më pas ta zjeni derisa sa të zbutet mirë në 1.5 litra ujë me kripë, në mënyrë që lëngu të marrë të gjitha vlerat e duhura të mishit.

Mishin e pulës pasi është zjerë e nxjerrim dhe e lëmë mënjanë.

Në lëngun e mishit hedhim orizin e pastruar e të larë, karrotat e grira në kubikë të vegjël, një lugë gjelle gjalpë dhe e lëmë të zjejë në zjarr të ngadalshëm për 25-30 minuta derisa orizi dhe karrotat të zbuten.

Kur supa është gati e heqim nga zjarri, e lëmë të ftohet. Në momentin që është ende e vakët, e presim vezë dhe limon.

Për këtë, AgroWeb.org ju këshillon që në një tas prej porcelani  të hidhni të verdhën e vezës ose një vezë të tërë, rriheni mirë dhe më pas shtoni lëngun e limonit.

Këtë masë e shtojmë pak nga pak, tek supa duke e trazuar njëkohësisht që në mënyrë që masa të bëhet e njëtrajtshme.

Në fund, supës i hidhet mishi i ndarë në fije-fije ose thelat e plota dhe kur serviret spërkatet me pak gjalpë të freskët të skuqur, majdanoz të grirë shumë hollë si dhe piper i zi./AgroWeb.org