Vaji i Ullirit Ekstra i Virgjër Si Qumështi i Nënës – Vetitë e Forta Për Shëndetin

1.4k 0

Vaj ulliri ekstra të virgjër është një ushqim aq i shëndetshëm sa krahasohet me qumështin e nënës

Falë përmbajtjes së pasur me Omega-6 dhe Omega-3, vaji ekstra i virgjër i ullirit është ushqimi më i ngjashëm me qumështin e gjirit. I përsosur në përbërje dhe i përshtatshëm për të gjithë.

Gjithmonë shtoni në fëmijën e fëmijës, që nga fillimi i ushqimit me lugë.

Studiuesit amerikanë të Universitetit të Maryland pas viteve me eksperiencë në studimin e efekteve të vajit të ullirit, këshillojnë “një lugë me çdo vakt.”

Studiuesit theksojnë se vaji ekstra i virgjër i ullirit nuk çmohet vetëm nga ata që e kanë përdorur nga lindja, por edhe nga indianët dhe afrikanët, ushqimi i të cilëve nuk e përmban këtë produkt.

Yndyrna Mirëbërëse

Vaji ekstra i virgjër i ullirit përmban natyralisht shumë yndyrna të pangopura që janë shumë të vlefshme për mirëqenien e trupit.

Mjaft studime kanë treguar se Omega-3 dhe Omega-6 luajnë një rol mahnitës. Ato vlejnë si mbrojtës në sëmundjet e zemrës dhe kundërshtojnë efektet e plakjes së organizmit.

Si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët, vaji ekstra i virgjër i ullirit është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e indeve nervore.

Burimi i antioksidantëve

Vaji ekstra i virgjër i ullirit është gjithashtu i pasur në oleuropein, një substancë me funksione të fuqishme antioksiduese.

Kjo substancë është në gjendje për të bërë më elastike arteriet, për të stabilizuar tensionin e gjakut dhe për të reduktuar proceset arterosklerotike.

Në natyrë, oleuropeina kontribuon në shijen e hidhur të ullinjve dhe është e rëndësishme sepse mbron bimën nga sulmet parazitare.

Me funksione anti-inflamatore

Një tjetër përbërës shumë i shëndetshëm është oleokantali. Kjo substancë natyrale i dhuron shije pikante vajit cilësor ekstra të virgjër të ullirit.

Përveç shijes, oleokantal sjell në organizëm veti anti-inflamatore të njëjtat me Ibuprofenin, që është përbërës aktiv në shumë ilaçe për dhimbje koke dhe dhimbje të tjera./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.