nga AgroWeb më 24 June, 2022

10 Sekretet E Kuzhinës Që Do Të Përmirësojnë Shijen e Recetave Tuaja

Përgatitja e ushqimit në shtëpi është diçka e shëndetshme, por jo gjithmonë njohuritë janë të mjaftueshme. Ka shumë sekrete të cilat mund t’ju ndihmojnë dhe të përmirësojnë aftësitë tuaja në gatim. AgroWeb.org ju njeh me disa nga sekretet e thjeshta dhe të shëndetshme të kuzhinës, të cilat mund t’i vini në zbatim menjëherë. Pritini përbërësit […]

nga AgroWeb më 23 June, 2022

Rreziqet që Vijnë nga Konsumimi i Frutave Dhe Perimeve Pa i Larë

Frutat dhe perimet janë shëndet ndaj konsumojini sa më shumë. Kjo është këshilla që me siguri e keni dëgjuar shpesh gjatë jetës tuaj. Sa më të freskëta aq më të mira, por a duhen konsumuar ato direkt nga pema apo direkt sa i merrni nga kopështi juaj? Frutat dhe perimet janë shënet ndaj konsumojini sa […]

nga AgroWeb më 22 June, 2022

Problemet me Skalpin – Si të Kuptoni Nëse Vuani nga Ekzema apo Zbokthi?

Ekzema është një nga sëmundjet më të përhapura të lëkurës e cila prek 1 në 10 persona përgjatë jetës. E quajtur ndryshe dermatiti atopik, kjo sëmundje irriton lëkurën, shkakton tharje, skuqje dhe kruajtje të vazhdueshme. Duke qenë se prek çdo pjesë të trupit, edhe skalpi i kokës nuk mbetet jashtë nga simptomat e kësaj sëmundje. […]

nga AgroWeb më 17 June, 2022

Keku i Magjishëm i Limonit – Butësi e Reve

Limonët janë agrumja më e konsumuar në botë. Ato mund t’i bësh pjesë të çdo gatimi, qoftë i kripur apo i ëmbël. Vlerat e tij ushqyese janë të panumërta, shërben si kurë natyrale si edhe një përforcues i fuqishëm i imunitetit. Më e rëndësishmja? Atë mund ta bëni pjesë të një ëmbëlsire magjike më butësinë […]

nga AgroWeb më 15 June, 2022

Të Freskëta e Plot Shije – Provoni Gatimet Gorumania

Gatimet e mira kanë vetëm një karakteristikë, përbërësit e duhur e të freskët. Këto dy cilësi janë baza e çdo produkti që gatuhet në Gourmania. Nëse ende nuk e dini se për çfarë po flasim, Gourmania është një nga dyqanet më cilësore e të pasura me produkte në kryeqytet. Ku tregtohen markat më të njohura […]

nga AgroWeb më 15 June, 2022

Historia Frymëzuese e Arjeta Pucës, nga eksportet “Made in Albania” tek mbështetja e fëmijëve me libra

Përfshirja e grave në biznes nuk sjell vetëm barazi gjinore dhe rritje ekonomike, kujdes e vëmendje të shtuar ndaj nismave njerëzore por edhe përmirësim në imazhin e vendit.  Vitet e fundit, Shqipëria po përpiqet të kapërcejë hendekun e grave drejtuese në sipërmarrje. Një nga historitë më interesante është historia e Arjeta Pucës, sipërmarrëses shqiptare, e […]

nga AgroWeb më 14 June, 2022

A Duhet të Peshoheni Çdo Ditë? – Këshillat që Duhet të Ndiqni

Peshorja është një nga orenditë e shtëpisë që mund të përdorni më shpesh ose ta harroni tërësisht ën një kënd të saj. Por nëse keni për synim të humbisni në peshë apo të mbani një regjim të caktuar, pjesë e kësaj sigurisht që duhet të jetë edhe peshorja. Por sa herë duhet të peshoheni për […]

nga AgroWeb më 9 June, 2022

Zgjidhja Për Lëkurën e Thatë! Trajtimi Që Duhet të Provoni

Lëkura e thatë, e plogësht apo edhe e rrjepur është një problematikë shumë e shpeshtë, tek njerëzit dhe një trend i ri në rrjete sociale ka bërë të njohur një metodë i cila nuk është e panjohur për dermatologjinë. Kjo metodë synon të zhdukë problemet me lëkurën e thatë dhe t’ju japi rrezatime hidratim. E […]

nga AgroWeb më 8 June, 2022

Kujdesuni për Shëndetin – Grimca Plastike Vërtetohen Shkencërisht në Gjakun e Njeriut

Kjo është një çështje serioze për shëndetin. Grimcat nga plastika që përdorim çdo ditë e që jetojnë për qindra vjet, konsumohen po prej nesh në mënyrë të pavetdijshme përmes ushqimit, ujit dhe frymëmarrjes. Është shumë e thjeshtë. Ndotja nga përdorimi masiv i qeseve plastike dhe produkteve të tjera plastike ka kontaminuar gjithë planetin – nga […]

nga AgroWeb më 7 June, 2022

Kek me Lëkurë Limoni – I Veçantë dhe Plot Aromë

Kekun me lëkurë limoni mund ta përgatisni për çdo rast, nëse keni të ftuar në shtëpi, nëse ju hahet diçka e ëmbël apo për t’ja dhurar një miku. Ka një shije dhe aromë aq të lehtë sa mund të themi se është i preferuari i të gjithëve. Mësoni si ta përgatisni lehtë në recetën që […]

nga AgroWeb më 7 June, 2022

Uri apo Neps – Si të Kuptoni Diferencën Mes Tyre dhe Sinjalet që Jep Trupi

Kur ju merr uria apo kur ju shkon mendja për një ushqim të preferuar që e doni me patjetër përfundimi në të shumtën e rasteve është konsumi. Mund ta quani uri ose neps megjithëse të dyja janë reagime të ndryshme të trupit të cilat lidhen me gjendje të caktuara fizike dhe emocionale. Konsumimi i ushqimeve […]

nga AgroWeb më 3 June, 2022

Si të Kuptoni që Duhet të Shkoni tek Psikologu – Simptomat dhe Sjelljet e Shpjeguara

Vështirësitë janë pjesë e përditshmërisë po aq sa edhe momentet e lumtura. E megjithatë herë pas here njëra nga këto gjendje mund të prevalojë mbi tjetrën, duke ju krijuar probleme të cilat shpesh qëndrojnë të heshtura. Përjetimi i dhimbjeve të mëdha në periudha të caktuara të jetës mund të zgjasë më shumë se një fazë. […]

nga AgroWeb më 3 June, 2022

Vishnjet e Mrekullueshme të Shqipërisë – Faktet, Vlerat dhe të Vërtetat

Vishnja është një super frut, i pasur me vitamina A, C dhe E që konsiderohet një mjekim i vërtetë për organizmin e njeriut. Emri botanik i vishnjes është Prunus Cerasus. Prunus vjen nga Greqishtja e lashtë dhe përkthehet “kumbull dhe qershi” ndërkohë që Cerasus vjen nga Latinishtja dhe përkthehet ‘qershi’. Pra vishnja është qershia e […]

nga AgroWeb më 31 May, 2022

Lexoni Etiketat e Ushqimeve – Informohuni mbi Çfarë Konsumoni

Ndryshimi i stilit tradicional të të ushqyerit në Shqipëri dhe përdorimi i ushqimeve të shpejta, po bëhen gjithnjë e më të dukshme. Ky ushqim i shpejtë mund të jetë edhe i shijshëm, por aspak i shëndetshëm. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, studimet më të fundit kanë treguar që konsumimi i ushqimeve të shpejta arrin deri […]

nga AgroWeb më 31 May, 2022

Patatja Turshi – Një Recetë Unike Shqiptare

Shqipëra është një vend me prodhim dhe konsum të lartë të patateve. Në mënyrat e shumta të gatimit të saj, dallon një metodë unike, ajo e patateve turshi. Kryesisht traditë e fshatrave të Pogradecit. Banorët e Mokrës përdorin shumë misrin për bukën tradicionale, perimet dhe në veçanti patatet. Deri më tani, banorët e Mokrës kanë […]

nga AgroWeb më 26 May, 2022

Tartë Me Reçel Mjedre – Disa Këshilla Si ta Përgatisni

Ju mund të keni provuar të përgatisni lloje të ndryshme tartash dhe secila me shijen e saj unike. Sot AgroWeb.org iu njeh me një mënyrë të përgatitjes së një prej ëmbëlsirave më të njohura, me një ndryshim tek përbërësit e saj, që është gjalpi. Gjalpi rrihet dhe sillet në një formë shumë të butë dhe […]

nga AgroWeb më 24 May, 2022

Lija e Majmunëve në Evropë – Çfarë Duhet të Dini

Prej disa ditësh, OBSH ka raportuar se janë hasur raste të lisë së majmunëve tek njerëzit në disa shtete të botës. Orët e fundit kjo sëmundje ka mbërritur edhe në Evropë kryesisht nga Spanja ku po testohen disa raste. Sipas ekspertëve kjo lloj lije nuk është e zakontë, por ka simptoma të lehta. Si t’i […]

nga AgroWeb më 13 May, 2022

Si Të Ruani Ushqimet Më Gjatë Me Anë Të Kripës

Kjo është një nga teknikat më të vjetra të njohura për ruajtjen e ushqimit. Ajo është përdorur gjerësisht, e madje i ka lejuar njerëzit të udhëtojnë në distanca të largëta kur frigoriferët ende nuk ekzistonin. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me mënyrat që mund të përdorni për të ruajtur ushqimet tuaja dhe se cilat ushqime […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

5 Ushqimet Që Mund Të Shkaktojnë Aromë Të Keqe Të Trupit

Ju mund të keni provuar çdo deodorant dhe sapun për të mbajtur nën kontroll erën e trupit tuaj, por kjo nuk ka funksionuar plotësisht. Tani mund të jetë koha për të parë mirë brenda frigoriferit, në mënyrë që t’i jepni fund këtij shqetësimi. Sado e çuditshme që mund të tingëllojë, ka disa ushqime që mund […]

nga AgroWeb më 11 May, 2022

Vitamina Çdo Ditë? Çfarë Duhet Të Dini Përpara Se T’i Merrni

Shumë njerëz marrin çdo ditë suplemente për të përmirësuar shëndetin  e përgjithshëm, por a ndihmojnë ato në të vërtetë? Cilat janë anët e rrezikshme dhe cilat suplemente duhet të merrni? AgroWeb.org bazuar në këshillat e ekspertëve, ju njeh me ato çfarë duhet të dini përpara se t’i përdorni rregullisht suplementet. Pse duhet të merrni suplemente? […]