nga AgroWeb më 21 January, 2022

Ky Zakon i Përditshëm në Punë Po ju Dëmton Shëndetin Mendor

Nëse puna është pjesë e përditshmërisë tuaj me siguri i kujtoni ditët stresuese e të lodhshme që mund të keni kaluar. Stresi në punë është një nga shqetësimet më të mëdha që njerëzit përjetojnë ndaj dhe ekspertët kanë kthyer sytë nga ky problem. Sipas tyre fokusimi i gjithë ditës tuaj në profesionin që mbani mund […]

nga AgroWeb më 20 January, 2022

A Duhet të Peshoheni Çdo Ditë? – Këshillat Që Duhet Të Ndiqni

Peshorja është një nga orenditë e shtëpisë që mund të përdorni më shpesh ose ta harroni tërësisht ën një kënd të saj. Por nëse keni për synim të humbisni në peshë apo të mbani një regjim të caktuar, pjesë e kësaj sigurisht që duhet të jetë edhe peshorja. Por sa herë duhet të peshoheni për […]

nga AgroWeb më 19 January, 2022

Mënyrat Më të Mira dhe Më të Këqija Për të Gatuar Ushqimin

Gatimi është padyshim një art më vete, por mund të kthehet edhe në një problem nëse nuk e praktikoni siç duhet. Mënyrat e ndryshme të gatimit mund ta bëjnë ushqimin tuaj jo vetëm të shijojë ndryshe, por edhe të ketë vlera të shtuara ushqimit tuaj. Për shembull të skuqurat, mund të shkaktojnë probleme me shëndetin […]

nga AgroWeb më 13 January, 2022

Oriz Basmati Me Mish Qengji – Receta për Një Drekë të Shpejtë

Një nga gatimet më të shpejta e të shëndetshme që mund të përgatisni është padyshim orizi. E kombinimi i tij me mish është i mrekullueshëm ndaj ne ju sugjrojmë ta përgatisni në këtë mënyrë. Përdorni oriz basmati dhe mish të freskët qengji për një rezultat të mrekullueshëm në fund. Orizi basmati është një lloj i […]

nga AgroWeb më 7 January, 2022

Lëngjet Natyrale për Çdo Sëmundje – Si t’i Përgatisni

Ushqimi është miku kryesor i organizmit tuaj.  Po kaq i rëndësishëm është edhe kur bëhet fjalë për kurimin e sëmundjeve të ndryshme me të cilat ju mund të përballeni.  E ftohura, gripi, imuniteti i dobët, anemia e një sërë sëmundjesh të tjera mund të eleminohen gradualisht përmes mënyrave natyrale.  Sidomos kur bëhet fjalë për kombinimet […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Toptha Djathi Kaçkavall të Skuqura – Si t’i Përgatisni Plot Shije

Nëse po kërkoni një recetë shoqëruese për pjatat tuaja, sapo keni gjetur të duhurin. Të gjithë e adhurojnë djathin e sidomos kur është i shkrirë.m Në këtë recetë nga AgroWeb.org do t’ju sugjerojmë recetën që nuk duhet të mungojë në tryezat tuaja. Ndiqni më poshtë mënyrat e përgatitjes fare shpejt me një shije që do […]

nga AgroWeb më 29 December, 2021

Kotoleta Vjeneze – Receta E Preferuar E Krishtlindjeve

Të shijshme, të lehta dhe ideale për një vakt të shëndetshëm janë edhe kotoletat me mish viçi. Sot AgroWeb.org ju njeh versionin e thjeshtë të përgatitjes së tyre sipas recetës Vjeneze. Një shtresë e artë dhe krokante mbështjell mishin e butë të viçit, të rrahur me mjeshtëri për të qenë sa më i hollë dhe […]

nga AgroWeb më 10 December, 2021

Papare me Domate – Receta e Traditës me Shije të Re

Receta e vjetër e papares është me djathë dhe dikur ka qenë një ndër gatimet më popullore të nënave dhe gjysheve, të cilat e përgatisnin atë sidomos për mëngjes. Por mënyra të reja të përgattjes së kësaj e bëjnë atë akoma edhe më interesante për t’u shijuar. AgroWeb ju sjell një prej tyre atë të […]

nga AgroWeb më 7 December, 2021

Retinoli – Serumi Që Largon Rrudhat e Fytyrës

Një ndër trajtimet më të shpeshta për lëkurës pas të 25-ve është ai për eleminimin e rrudhave. Vitaminat, kremrat, maskat e ushqimet e ndryshme janë metodat natyrale më të mira për këtë. Veçanërisht një variacion i vitaminës A që quhet retinoid ose siç mund ta njihni gjerësisht retinoli. Këtë derivat të vitaminës A që është […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

5 Ide Për Një Darkë Të Shpejtë Dhe Të Shëndetshme

Ju mund të mendoni se përgatitja e një darke të shëndetshme dhe të shijshme është një proces i ndërlikuar, por nuk ka pse të jetë i tillë! Ju mund të zgjidhni receta të lehta, që nuk përfshijnë teknika të komplikuara ose hapa të pafundme. Në këtë artikull AgroWeb.org ju vjen në ndihmë me disa ide […]

nga AgroWeb më 24 November, 2021

Lidhja Midis Izolimit Social Dhe Rritjes Së Inflamacionit – Përkeqësimet e Shëndetit

Sipas studiuesëve izolimi social është një faktor rreziku për shumë sëmundje. Megjithatë, ata ende nuk e kuptojnë plotësisht se pse izolimi social ndikon në këtë mënyrë tek shëndeti. Por së fundmi, një studim në të cilin AgroWeb.org u mbështet, gjeti një lidhje të rëndësishme midis izolimit social dhe inflamacionit. Sipas studiuesëve të këtij hulumtini, kjo […]

nga AgroWeb më 19 November, 2021

Spageti Kremoze me Kungull – Receta e Vjeshtës

Kungulli është ushqimi më i shëndetshëm i periudhës si dhe një ndër më të shëndetshmit. Mund ta përdorni në çdo recetë e veçanërisht tek makaronat shumë të preferuara për çdo tryezë. Në këtë recetë AgroWeb.org ju tregon se si mund t’i përgatisni të dy këto përbërës në një recetë të vetme. Përbërësit 400 gr kungull […]

nga AgroWeb më 16 November, 2021

Mëngjesi, Sheqeri Dhe Kafeina – Produktet Që Ndihmojnë Me Fokusin

Problemet me përqëndrimin nuk kanë moshë, ato mund të shfaqen tek kushdo për arsye të ndryshme. Ritmi i shpejtë i jetës, stresi apo ankthi duket se janë faktorët kryesorë që ndikojnë në këtë gjendje. Përveç kurave që mund të ndiqni për të përmirësuar këto probleme shëndetësore, me përqëndrimin mund t’ju ndihmojnë edhe disa ushqime të […]

nga AgroWeb më 15 November, 2021

Mënyra Më e Keqe e Gatimit të Filetos së Pulës

Fileto e pulës është padyshim një ndër ushqimet që mund të përdorni më shpesh në kuzhinë. Kjo për shkak se janë të shëndetshme, të shijshme dhe mund t’i kombinoni edhe me shumë ushqime të tjera. Filetot e pulës janë një burim i pasur i vitaminës B, D, potazit, hekurit dhe zinkut. I vetmi minus me […]

nga AgroWeb më 12 November, 2021

Problemet Me Skalpin – Si Të Kuptoni Nëse Vuani Nga Ekzema Apo Zbokthi?

Ekzema është një nga sëmundjet më të përhapura të lëkurës e cila prek 1 në 10 persona përgjatë jetës. E quajtur ndryshe dermatiti atopik, kjo sëmundje irriton lëkurën, shkakton tharje, skuqje dhe kruajtje të vazhdueshme. Duke qenë se prek çdo pjesë të trupit, edhe skalpi i kokës nuk mbetet jashtë nga simptomat e kësaj sëmundje. […]

nga AgroWeb më 10 November, 2021

A Ju Duhen Vërtetë 8 Orë Gjumë Për Trup Të Shëndetshëm?

Sa kohë duhet të shpenzoni në krevat? Ju duhet 6 orë gjumë, 7, 8 apo 10? Rekomandimi i përhershëm në lidhje me këtë çështje është fjatja e 8 orëve gjumë çdo natë. Në këtë mënyrë do të mund të çlodhni dhe mbroni trurin e trupin tuaj. Por sipas ekspertëve kjo nuk është e thënë të […]

nga AgroWeb më 10 November, 2021

Lakër, Kastravec dhe Qepë të Njoma – Sallata e Shijes Dhe Shëndetit

Sallata nuk është receta më e rëndësishme e tryezës, por është ajo që nuk mungon kurrë. E kur keni të bëni me një tryezë plot me të ftuar, përgatitja e sallatave të ndryshme mund të kthehet në një sifidë si për kombinimet ashtu edhe sasitë. Receta që do t’ju sugjerojmë sot i përmbush të gjitha […]

nga AgroWeb më 2 November, 2021

Makarona me Spinaq në Furrë – Shija e Duhur e Tryezës

Nëse doni të gatuani diçka të shpejtë me siguri zgjedhja është makarona. Nëse doni të gatuani diçka të shijshme, zgjedhja do të jetë sërish e tillë. Përgjithësisht makaronat cilësohen si një nga recetat më të shpejta që mund të përgatisni, pasi mjafton t’i zieni e t’i kombinoni me përbërës të tjerë. Megjithatë edhe në këtë […]

nga AgroWeb më 27 October, 2021

Makarona me Thjerrëza dhe Perime – Si t’i Përgatisni në Shtëpi

Misioni i kësaj recete është të jetë e shijshme dhe t’ju ngopë për një kohë të gjatë. Thjerrëzat dhe makaronat kanë një lidhje interesante bashkë dhe nëse nuk i keni provuar më parë. Kjo recetë mund të konsumohet edhe si supë, por edhe si një pjatë me makarona dhe salcë të pasur me perime. Ndiqni […]

nga AgroWeb më 27 October, 2021

Çfarë Është Stërvitja e Mendjes – Si Ta Praktikoni?

Si pas të dhënave gjatë pandemisë 4 në 10 të rritur kanë shfaqur simpatoma depresioni apo çregullime ankthi. Ky raport ka qenë 1 në 10 gjatë vitit 2019 dhe një arsye e rritjes evidetohet të jetë pikërisht pandemia Covid-19. Mënyrat e kurimit të këtyre sëmundjeve nisin që nga ato induvidualet deri tek ato më mjekësoret […]