nga AgroWeb më 20 October, 2022

E Keqja Vjen e Ëmbël! – Cilat Janë Ndryshimet mes Sheqernave që Përdorni Çdo Ditë

Ata që tregohen të vëmendshëm kur lexojnë etiketat e ushqimeve, me siguri janë njohur me terma si “ pa sheqer”, “ pa sheqer të shtuar” apo “pa ëmbëlsues shtesë.” Për hir të së vërtetës këto terma të bëjnë konfuzë. Në lidhje me rolin e sheqerit në shëndetin tonë, duhet të pranojmë se sheqeri nuk është […]

nga AgroWeb më 22 July, 2022

Dëmet në Shëndetin Tuaj Nga Pijet me Sheqer të Shtuar

Shumë studime janë kryer për të hetuar lidhjen midis pijeve me sheqer dhe shëndetit. Por studimi më i madh që është kryer në rang pjesëmarrësish, në të cilin AgroWeb.org u mbështet, tregoi se gratë që konsumojnë një ose më shumë pije me sheqer në ditë, rrezikojnë të preken nga sëmundjet kardiovaskulare. Gratë që konsumuan pije […]

nga AgroWeb më 11 May, 2022

Margarina apo Gjalpi – Kush Është Zgjedhja më e Mirë?

Gjalpi është një nga nënproduktet e qumështit më të përdorura Ai përmban vitamina A, E, K, D dhe selenium, një mineral i rëndësishëm dhe antioksidant i fuqishëm. Pavarësisht këtyre vlerave ai konsiderohet i dëmshëm për shkak të niveleve të larta të kolesterolit. Gjalpi përmban 49 % yndyrna të ngopura, por nuk përmban yndyrna të rafinuara. […]

nga AgroWeb më 4 April, 2022

Prova E Sheqerit – Si Të Shpëtoni Shëndetin Brenda Dy Javëve

Pijet e gazuara ose ato me bazë frutash të përpunuara janë një burim i jashtëzakonshëm sheqeri. Ky i fundit e pajis organizmin me kalori, por nuk ka ushqyes të nevojshëm. Ekspertët rekomandojnë që të kufizoni dozën e sheqerit në më pak se 10% të kalorive në ditë. Pra nëse ju ushqeheni me 2000 kalori, sheqeri […]

nga AgroWeb më 25 March, 2022

Myku i Frutave dhe Dëmet në Organizëm – Çfarë Duhet të Bëni

Çfarë ndodh nëse hani një fryt me myk Në këtë stinë në treg gjejmë plot fruta të freskëta, siç janë boronicat, mjedrat, hurmat e agrumet. Por ndonëse kemi furnizime të freskëta, shpesh rastisim në fruta që kanë zënë myk. Ky i fundit është i paevitueshëm gjatë kalbjes së frutit, por përpara se t’i hidhni në […]

nga AgroWeb më 9 September, 2021

Çfarë Tregojnë Problemet me Stomakun për Shëndetin Tuaj

Shëndeti i stomakut mund të tregojë shenja për mbarëvajtjen e të gjithë organizmit. Njihet ai nj nha dhimbjet më të zakonshme dhe më të shpeshta tek njerëzit, por që nuk duhet neglizhuar në asnjë rast. Në këtë artikull AgroWeb.org ju tregon disa nga sëmundjet e fshehura që tregon një stomak i acaruar e që shkakton […]

nga AgroWeb më 11 July, 2018

Ngjyruesit Ushqimorë Tek Tortat – Të Vërtetat Që Nuk Dini dhe Ndikimi në Shëndet

Ju ka nodhur ndonjëherë që të konsumoni një pjesë të shijshme torte, plot ngjyra në pamje, e më pas ngjyra e saj të ketë mbetur në gjuhën tuaj? Në të gjitha pastiçeritë e vendit, gama e tortave që ofrohen në rafte është e shumësholljshme, me ngjyra të ndezura, frutash e shijesh të ndryshme. Akoma edhe më […]

nga AgroWeb më 28 September, 2017

A i Njihni Ushqimet Më të Dëmshme? – Ndiqini këtu

Në shumicën e rasteve, ushqimet e dëmshme janë tepër të përpunuara dhe përmbajnë sasi të mëdha të karbohidrateve, sheqernave të shtuara, yndyrnave jo të shëndetshme dhe kripës. Në fund të tekstit keni një video shumë shpjeguese dhe ilustruese mbi produktet më të dëmshme me të cilat duhet të bëni kujdes. Çfarë i ndodh trupit kur […]