nga AgroWeb më 10 November, 2022

Historia e Petullave Thashethemaxhie – Receta e Vjetër Plot Shije

“Le chicchere” njihen si petullat thashethemaxhie dhe origjinën e tyre të lashtë e kanë nga Italia. Historia e këtyre petullave është mjaft interesante, pasi i referohen bisedave që mbaheshin në oborrin mbretëror gjatë mbledhjeve për karnavale në Savoia. Thuhet se mbretëresha e Savoiës i kërkoi pastiçierëve të saj një ushqim të shpejtë për të ftuarit […]

nga AgroWeb më 29 June, 2022

Studimi i Ri: Kafeina Mbron Lëkurën nga Melanoma dhe Rrezet e Diellit

Dielli është një nga burimet më të mira të vitaminës D duke i dhuruar kështu një sërë të mirash shëndetit. Megjithatë shumë diell bën dëm dhe këtë mund ta keni dëgjuar shpesh për shkak të rrezeve UVA dhe UVB. Këto rreze arrijnë të depërtojnë deri në shtresat më të thella të lëkurës tuaj dhe ta […]

nga AgroWeb më 27 December, 2021

Rizoto me Peshk Levrek – E Lehtë dhe e Shijshme

Në këtë recetë do të mësoni një recetë me një histori mjaft të veçantë. Po aq sa ka dhe shijen, vjen nga veriu i Italisë dhe është një specialitet që përgatitet në këtë mënyrë në zonën e Venetos. Përbërësit dhe gatimi është mjaft i thjeshtë me një rezultat fantastik. Më poshtë AgroWeb.org ju tregon çdo […]

nga AgroWeb më 24 December, 2021

Si të Përgatisni Panetonen Klasike të Festave në Shtëpi

Panetonja është një nga ëmbëlsirat më të fashme të Italisë. Ëmblësira e ka origjinën nga qyteti i Milanos dhe Panettone do të thotë “tortë e madhe”. Tradita e do që të konsumohet gjatë festive të fundivitit, një traditë që ka mbërritur prej disa vitesh edhe në vendin tonë. Për të mos e humbur shijen e […]

nga AgroWeb më 12 March, 2020

Pezullimi i Transporteve – Kamionët me Mallra do të Vijnë nga Italia

Prej dy ditësh transporti në vendin tonë është pezulluar pjesërisht. NDërsa me vendimin e sotëm çdo lloj transporti si brenda dhe jashtë vendit do të pezullohet deri në një njoftim të dytë. Ditën e djeshme erdhi dhe trageti i fundit me pasagjerë nga Italia ku u lajmërua se kjo rrugë do të mbyllet për momentin. […]

nga AgroWeb më 9 March, 2020

Koronavirus Anullon Fluturimet nga Tirana në Itali

Shqipëria shënoi mbrëmjen e djeshme dy të infektuarit e parë nga koronavirus. Dy personat babë e bir, përkatësisht 28 dhe 54 vjeç ishin kthyer nga italia rreth dy javë më parë. Ata kanë rezultuar pozitiv ndaj virusit infektiv COVID-19 dhe po mbahen të izoluar në QSUT. Kryeministri Edi Rama bëri thirrje që të kujdeseni për […]

nga AgroWeb më 5 March, 2020

Shtohen Rastet me Koronavirus – Europa një Vend me Rrezik të Lartë

Mbi 3200 persona kanë humbur jetën nga virusi infektiv COVID-19, teksa raste të reja pritet të konfirmohen në orët në vazhdim. Situata me koronavirusin e ri është kthyer në një shqetësim të vazhdueshëm për të gjithë globin. Në Kinë ku edhe kjo sëmundje pati origjinën rastet kanë filluar të bien, por janë shtuar në mënyrë […]