Sa e Dëmshme Është Për Organizmin të Mos Konsumoni Kurrë Peshk?

954 0

Peshqit si salmoni, sardelet dhe trofta janë ndër burimet më të mira të omega-3, që vijnë me përfitime të panumërta shëndetësore.

Sipas burimeve të AgroWeb.org dy llojet e veçanta të omega-3 që gjenden tek peshqit janë acidi eicosapentaenoic (EPA) dhe acidi docosahexaenoic (DHA).

Ato ndihmojnë për një sërë problemesh të shkaktuara nga inflamacioni në trup, si Alzheimeri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Përveç kësaj, janë të dobishme edhe për shëndetin e trurit, syve dhe sistemit nervor.

Cilat janë lëndët ushqyese kryesore tek peshku?

Omega-3

Është e qartë se acidet yndyrore të pangopura në peshk janë të rëndësishme për shëndetin tonë.

Por EPA dhe DHA janë shumë të rëndësishme sepse trupi nuk mund t’i prodhojë në sasi të mjaftueshme.

Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i merrni nga ushqime si peshku.

Vitamina D

Shumë pak ushqime përmbajnë në mënyrë natyrale vitaminë D.

Burimet më të larta të ushqimeve me vitaminë D përfshijnë vajin e mëlçisë së merlucit, troftën dhe salmonin.

Proteina

Ashtu si të gjitha ushqimet me bazë shtazore, peshku është një nga burimet më të pasua më proteina.

Një nga tre makronutrientët që kontribuon në masën muskulare, shëndetin e lëkurës, shërimin e plagëve, si edhe në forcimin e imunitetit.

Kalciumi

Kalciumi është i rëndësishëm për shëndetin e kockave, dhëmbëve, nervave dhe muskujve.

Kështu që nëse nuk merrni mjaftueshëm kalcium, ju mund të jeni në rrezik të zhvillimit të osteoporozës dhe ngërçeve të muskujve.

Çfarë ndodh nëse nuk marr mjaftueshëm nga këto lëndë ushqyese?

Ndoshta nuk do të keni mungesë proteinash nëse nuk konsumoni ushqim deti.

Në fund të fundit, ka shumë opsione të tjera ushqimesh të pasura me proteina që mund të konsumoni.

Por mungesa e vitaminës D dhe omega-3 me origjinë detare mund të krijojë probleme me kalimin e kohës.

Vitamina D e pamjaftueshme redukton përthithjen e kalciumit dhe mund të çojnë në osteoporozë.

Nivelet e ulëta të vitaminës D lidhen gjithashtu me një rrezik të shtuar të infeksioneve akute të frymëmarrjes.

Mos konsumimi i peshkut heq një nga burimet e vetme natyrore të vitaminës D nga tryeza juaj.

Sa e dëmshme është të mos konsumoni kurrë peshk?

Edhe pse sipas udhëzimeve të specialistëve idealja është të konsumoni peshk dy herë në javë, anashkalimi i kësaj këshille nuk do të thotë se shëndeti juaj është i rrezikuar.

Vaji i peshkut mund t’ju ndihmojë nëse nuk mund të konsumoni vazhdimisht ushqime deti.

Gjithashtu është e rëndësishme të konsumoni ushqime të tjera të pasura me omega-3, kalciumi dhe vitaminë D. /AgroWeb.org