nga AgroWeb më 5 September, 2020

Sasia e Duhur e Lëngut të Limonit që Duhet të Përdorni për Pastrimin e Veshkave

Një limon i plotë përmban 139 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C. Kjo e bën limonin, një prej agrumeve më të mira për shëndetin e organizmit. Përveç vitaminës C, limoni është i pasur edhe me vitaminën B6, A, E por edhe mineralet kalçium, hekur, magnez, klium, zink, fosfor dhe bakër. Limoni është një […]

nga AgroWeb më 20 December, 2017

Limona të Karamelizuar – Delikatesë e Ëmbël

Një mënyrë fantastike për të shijuar limonët në versionin e ëmbël, të karamelizuar. Këto ëmbëlsira të vogla janë fantastike për t’u shijuar e më të dashurit në familje, mund të ofrohen si gosti ndaj miqve, por tani që festat e fundvitit po afrojnë ato mund të ofrohen edhe si dhurata gjithashtu. Limoni është një agrume […]

nga AgroWeb më 29 September, 2017

Ushqimet e Duhura për Formimin e Kolagjenit

Kolagjeni është një nga proteinat që e gjen me tepricë në trupin e njeriut, kocka, muskuj, lëkurë dhe tendina. Kolagjeni është një proteinë e fortë, e patretshme dhe fibroze që përbën një të tretën të proteinave në organizëm. Molekulat janë të ndërlidhura me njëra tjetrën dhe formojnë njësi të gjata, të holla fibrash të cilat […]