nga AgroWeb më 19 Tetor, 2020

Agroturizmi, si u kthye një histori suksesi në luftë me pandeminë

Natyra ishte kura e shqiptarëve këtë verë, pas muajve të izolimit dhe rrjetet sociale u mbushën me “bloger” që postonin foto nga çdo cep i Shqipërisë. Nuk munguan destinacionet popullore e ato më pak të njohura. Mund të gjeje gjithçka, mal, det, fushë, ujëvarë, pyje e bukuri natyrore pafund, që fatmirësisht Shqipërisë nuk i mungojnë. […]

nga AgroWeb më 12 Tetor, 2020

OBSH: ‘Lodhja Pandemike’ Kërcënon Evropën

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se “lodhja pandemike” po kërcënon aftësinë e Europës për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Drejtori i OBSH-së për kontinentin e vjetër, Hans Kluge, tha se “sakrificat e mëdha” të bëra nga njerëzit këtu gjatë pandemisë “kanë shkaktuar një kosto të jashtëzakonshme, e cila na ka lodhur të gjithëve, pavarësisht se […]

nga AgroWeb më 12 Tetor, 2020

Nëntë Mitet mbi Covid-19, që Vështirë se do Zhduken Ndonjëherë

Ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie: dezinformacioni. Kjo “infodemi” është po aq e dëmshme sa vetë Covid-19, pasi i ka nxitur njerëzit të minimizojnë egërsinë e sëmundjes, dhe të injorojnë këshillat e autoriteteve, në favor të trajtimeve apo “kurave” […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Pajisje e Re për Testimin e Covid që Përdoret në Kushte Shtëpie

Kompania Silicon Valley ka marrë aprovimin të enjten nga qeveria amerikane për nxjerrjen në treg të një pajisjeje të re, të vogël sa dora, që teston individin për COVID-19. Risia është se pajisja “Visby Medical”, e para në llojin e vet, ka përmasa të vogla në krahasim me mjetet e tjera që përdoren për testimin […]

nga AgroWeb më 29 Shtator, 2020

Përse Duhet T’i Ruhesh Çrregullimit Emocional Stinor?

Fundi i verës dhe i vjeshtës shoqërohet me një ndjenjë trishtimi të thellë dhe melankolie për disa njerëz. Rënia e temperaturave, shkurtimi i ditës, gjethet që bien e të gjitha këto paralajmërojnë ardhjen e stinës së ftohtë dhe me të, edhe të depresionit dimëror ose siç njihet ndryshe çrregullimi emocional stinor. Ky çrregullim mbetet akoma i mistershëm […]

nga AgroWeb më 29 Shtator, 2020

4 Çajrat Më Të Mirë Qetësues Për Sistemin Nervor

Çajrat bimorë kanë një efekt shumë terapeutik për shpirtin dhe mendjen që rëndom sulmohen nga ankthi, stresi apo edhe depresioni. Këto janë në nivele shumë të larta gjatë pandemisë së COVID-19 dhe për rrjedhojë, dalëngadalë na duhet të ngremë mekanizma mbrojtës për shëndetin mendor dhe sistemin tonë nervor. Ndër to mund të përmendim meditimin, aktivitetin […]

nga AgroWeb më 28 Shtator, 2020

Ndiheni Mbipeshë Si Pasojë e COVID-19? – Çfarë Duhet të Bëni Kujdes

Dita ditës po shtohen raportimet për rastet në rritje të mbipeshës gjatë pandemisë së COVID-19. Njerëzit nuk kanë frenuar të ngrënit si pasojë e stresit dhe mërzisë ndërkohë që jeta pasive e bën mirëmbajtjen e peshës më sfiduese. Një studim i kryer në Britaninë e Madhe, të cilit i referohet AgroWeb.org tregoi se mbi 63% […]

nga AgroWeb më 16 Shtator, 2020

Pandemia, Shumë Individë dhe Familje Pësuan Ulje Dramatike

Raporti i publikuar nga Bashkimi Europian, Eurofound (2020), “Covid-19: Përgjigjet e politikave në të gjithë Europën” përmbledh masat e marra nga vendet anëtare të BE-së për krizën e krijuar nga pandemia. Dokumenti analitik nënvizon se në përgjigje të situatës nga Covid-19 rreth një e dhjeta e iniciativave dhe politikave të zbatuara nga vendet e BE-së […]

nga AgroWeb më 16 Shtator, 2020

Pandemia, Paralajmërimi për të Rinjtë nën Moshën 30 Vjeç

Autoritetet e shëndetësisë në kontinent po përpiqen të tërheqin vëmendjen e të rinjve nën 30 vjeç, duke i paralajmëruar se pandemia nuk është një lojë dhe ata duhet të tregohen të përgjegjshëm dhe të ndihmojnë në ndalimin e virusit. Kjo vjen në një kohë kur rastet mes të rinjve vazhdojnë të rriten. Spanja është bërë […]

nga AgroWeb më 15 Shtator, 2020

COVID-19 Mund t’i Japë Shtysë të Papritur Prodhimeve Organike

Një raport nga Mckinsey sugjeron që pandemia po ndikon në zakonet e ngrënies dhe mënyrën e përgjithshme të jetesës së konsumatorëve evropianë, të cilët po ndryshojnë dietën e tyre për t’u përqendruar më shumë në shëndetin dhe qëndrueshmërinë. Kjo reflektohet në shitjet më të larta se mesatarja e produkteve ushqimore organike. Prodhuesi spanjoll organik i […]

nga AgroWeb më 15 Shtator, 2020

A Po Vuan Nga Trauma e Pandemisë? – Ja Cilat Janë Simptomat

Psikiatrët në Shtetet e Bashkuara thonë se pandemia e COVID-19 ka të gjitha karakteristikat e një traume të fortë me pasoja në shëndetin fizik dhe emocional të shumë njerëzve. Ajo rrezikon më shumë disa kategori njerëzish përfshirë fëmijët. Ndikimet e traumës së patrajtuar janë shumë të gjata në kohë dhe tepër negative, që do të […]

nga AgroWeb më 15 Shtator, 2020

Pandemia Ndryshon Tendencën Globale të Konsumit të Prodhimeve Bujqësore

Pandemia globale ka ndryshuar trendet e konsumit të prodhimeve bujqësore kudo në botë, por edhe në vendin tonë. Parashikimet globale nga FAO, që përfshijnë edhe Shqipërinë, tregojnë se përkundër paqartësive në fillim të pandemisë, zhvillimet e fundit tregojnë se për sezonin 2020/21 do të ketë furnizime normale. Prodhimi global i drithërave në vitin 2020 tejkalon […]

nga AgroWeb më 15 Shtator, 2020

Si Do Të Jetë Vala e Dytë e Pandemisë – Flasin Ekspertët

Po bëhen gjashtë muaj prej se në Kosovë u shfaqën rastet e para me coronavirus, kurse shqetësimi për valën e dytë të përballjes me coronavirusin e ka tashmë e gjithë bota. Sipas mikrobiologut Lul Raka varet nga qytetarët dhe institucionet qeveritare, se sa e vështirë do të jetë vala e dytë e përballjes me pandeminë […]

nga AgroWeb më 4 Shtator, 2020

Ish-drejtorë të Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve, Kritikë për Përgjigjen ndaj Pandemisë

Pesë ish-drejtues të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë ngritur pyetjen se çfarë po bën ky institucion për pandeminë e koronavirusit që ka shkaktuar deri tani mbi 170 mijë të vdekur në Shtetet e Bashkuara. Ish-drejtorët thonë se përgjigja e Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve nuk ka qenë në nivelin e duhur dhe […]

nga AgroWeb më 1 Shtator, 2020

Pandemia Rriti në Nivele Rekord Importet e Detergjentëve

Pandemia ka bërë që shqiptarët të kthejnë vëmendjen më shumë tek produktet e higjienës, detergjetët e sapunët. Të dhënat zyrtare të INSTAT tregojnë se në raport me një vit më parë me përjashtim të marsit kur shpërthyen rastet e para dhe u vendos karantina të gjithë muajt e tjerë kanë një rritje rekord të importeve […]

nga AgroWeb më 31 Gusht, 2020

Pandemia COVID-19 Ul Eksportet Made in Albania

Masat kufizuese për frenimin e përhapjes së Covid-19 kanë ndikuar negativisht në tregtinë e jashtme të Shqipërisë. Ky zhvillim konfirmohet nga Instituti i Statistikave (INSTAT) sipas të cilit në tërësi për periudhën e muajve janar-korrik 2020 janë ulur eksportet. Gjithashtu, në Shqipëri kanë hyrë më pak mallra nga vendet e tjera. Sipas INSTAT, në 7-mujorin e këtij […]

nga AgroWeb më 26 Gusht, 2020

Në Shqipëri, Covid Më Shumë Vëmendje se Sëmundjet Kronike

Në Shqipëri, veprimtarët e të drejtave të njeriut pohojnë se autoritetet shëndetësore e kanë përqëndruar gjithë vëmendjen tek trajtimi i pacientëve të infektuar me COVID-19 dhe e kanë ulur kujdesin ndaj sëmundjeve kronike po aq të rrezikshme. Shqipëria ka aktualisht 300 mijë persona, që vuajnë nga sëmundje kronike.Rrjeti i shoqatave të pacientëve me sëmundje kronike, […]

nga AgroWeb më 24 Gusht, 2020

Shifrat e Pandemisë Rriten, Kujdesi i Qytetarëve ndaj Covid-19 Zbehet

Në Shqipëri vazhdon të përhapet me shpejtësi epidemia COVID 19. Përditë shënohen disa vdekje dhe disa dhjetëra të infektuar të rinj. Por, studiuesit e shoqërisë shqiptare vërejnë se sa më shumë shtohen viktimat, aq më tej pakësohen masat mbrojtëse të qytetarëve ndaj korona-virusit. Një karantinë e gjatë shëndetësore në mars dhe prill paralizoi gjithçka në […]

nga AgroWeb më 24 Gusht, 2020

Në Vjeshtë. Situata Mund të Bëhet më e Rëndë për Shkak të Gripit Stinor

Familjarë të shqetësuar për fatin e të afërmve të prekur me koronavirus, me shishe uji në duar, ushqim apo pak sende personale, janë pamje të trishta që të ofrojnë përditë oborrët e spitalit Covid-1 dhe Covid-2. Mjeku Pëllumb Pipero, i cili pak ditë më parë u përball vetë me një situatë të tillë pranon se […]

nga AgroWeb më 19 Gusht, 2020

Të Rinjtë e Shkujdesur ‘Ushqejnë’ Rritjen Globale të Covid-19

Zyrtarët e shëndetësisë që prej muajsh tani po luftojnë me pandeminë e koronavirusit, thonë se kanë një problem të ri: të rinjtë e shkujdesur që injorojnë rregullat e distancimit social dhe vërtiten nëpër botë duke ushqyer një rritje të numrit të infektimeve. Ndërsa autoritetet kanë hequr kufizimet mbi tubimet pas muajsh izolim dhe pushimet e […]