pandemia

Covid 19 – Paralajmërimi i OKB për Sistemin Shëndetësor Shqiptar

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) në një raport të fundit për planin e përgjigjes për rimëkëmbjen social ekonomike ndaj...

Çokollata, Aleatja e Zemrës Në Kohë Pandemie

Nëse gjatë pandemisë të është shtuar nepsi për çokollata, kjo e ka një arsye dhe ju e keni një justifikim....

E Ardhmja e Biznesit në Ballkanin Perëndimor Pas Pandemisë

Pandemia përfaqëson një dritare të rrallë e të ngushtë mundësish për të reflektuar, për të riimagjinuar dhe për të riformatuar...

Evropa në Alarm: Vala e Dytë e Covid-19 Pritet Edhe më e Përhapur

Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur masa të reja mes frikës për një “valë të dytë”,...

Pandemia dhe Ndikimi Tek Agroturizmi Shqiptar

Ferma Agroturizëm “Shega” ndodhet vetëm 500 metra pranë pikëkalimit kufitar të Muriqan-Sukobinës, në kufirin e Shqipërisë me Malin e Zi....

Maska e Detyrueshme në Ambientet e Mbyllura – Penalizime Për Qytetarët që Nuk Zbatojnë Rregullin

Përdorimi i maskave do të jetë i detyrueshëm nga çdo qytetar në ambientet e mbyllura. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

Ekspertët Zbulojnë Gjurmë të Një Virusi të Ri – A Rrezikohemi Nga Pandemia e Radhës?

Gjurmë të një lloji të  ri virusi, i njohur ndryshe si virusi G4 janë zbuluar tek derrat në Kinë. Ky...

Pasojat e Koronavirusit Tek Industria e Turizmit

Turizmi është një nga sektorët më të goditur në Shqipëri nga pandemia e COVID-19. Përfaqësues të operatorëve turistikë thonë se...

Si T’i Përgatisni Fëmijët Për Vitin e Ardhshëm Shkollor?

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar ndërprerje domethënëse në ciklin arsimor të fëmijëve por edhe në aftësitë e tyre të të...

OBSH: Pandemia e COVID-19 Po Përkeqësohet

Ekspertët në mbarë globin po paralajmërojnë një valë të dytë të COVID-19 në vazhdën e shifrave të larta të infeksionit...

Ekspertët Konfirmojnë Problemet me Gjumin Për Shkak të Pandemisë

Një studim i bërë në Britaninë e Madhe tregoi se pandemia ka prishur gjumin e njerëzve. Sipas studimit njerëzit tani...