nga AgroWeb më 9 April, 2020

Sa Kohë Do të Duhet që COVID-19 të Largohet nga Shqipëria – Çfarë Thonë Mjekët

Mbyllja përfundimtare e çështjes COVID-19 ende ngre pikëpytje në mjediset shkencore kudo në botë. Është ende e paqartë rruga që do të marrë pandemia në këtë pikë sipas tyre, ndaj kujdesi duhet të jetë i madh. Gjithësesi disa kritere janë vendosur se kur kjo pandemi do të quhet e mposhtur. Këtë e konfirmojnë ekspertë të […]

nga AgroWeb më 6 April, 2020

377 Raste me COVID19 në Vend – Tirana dhe Shkodra Qyetet Më të Prekura

Në deklaratën e sotëme nga Ministria e Shëndetësisë, rastet e konfirmuara me virusin COVID-19 kanë arritur në 377 të prekur. Vetëm 24 orët e fundit janë shënuar 16 të infektuar të rinj në disa qytete të Shqipërisë. Rreth 30% e këtyre të infektuarve raportohet se janë shëruar dhe kanë lënë spitalin për t’u izoluar në […]

nga AgroWeb më 3 April, 2020

Koronavirus 304 Raste në Shqipëri – Mosha Mesatare e të Prekurve

Shqipëria shënon një nga vendet e prekura nga pandemia e COVID-19. Rastet me këtë virus kanë filluar të shfaqen që prej datës 10 Mars duke u rritur dita ditës. Sot Ministria e Shëndetësisë konfirmon se në 24 orët e fundit në vend shifrat janë shtuar me 27 raste të reja. Kjo e çon numrin e […]

nga AgroWeb më 16 March, 2020

Rregullat e Reja për Qarkullimin – Kufizime dhe Gjoba Edhe për Këmbësorët

Masat drastike për të ndalur përhapjen e koronavirusit COVID-19 vazhdojnë të rriten në vend. Pas pezullimit të thuajse çdo aktiviteti në vend qeveria Shqiptare duket se ka shtuar masat parandaluese. Rregullat e reja Në një lajmërim të disa momenteve më parë, Kryeminostri Rama lamjmëroi se qarkullimi rrugor duke nisur nga sot do të kufizohet për […]

nga AgroWeb më 13 March, 2020

OBSH Bën Thirrje: Dyfishoni Përpjekjet Për të Ndalur Koronavirusin

Shqipëria arriti në 33 të prekur nga COVID-19 vetëm pak momente më pare, ndërsa nuk është i vetmi vend që po përballet me këtë problem. Italia, Greqia, Franca dhe Gjermani gjithashtu janë në një pikë kritike të frenimit të virusit si dhe jetës normale në këto shtete. Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka bërë thirrje që […]

nga AgroWeb më 11 March, 2020

Më Shumë se 100 Mijë të Infektuar nga Koronavirus – Sa Persona Janë Shëruar?

Përhapja e koronavirus po vazhdon me ritme të shpejta më shumë se 100 shtete të globit. Teksa kjo ndodh, institucionet e shëndetësisë ndërkombëtare bëjnë thirrje që jo vetëm autoritetet, por edhe njerëzit e thjeshtë të jenë të kujdesshëm dhe në alert për ta ngadalësuar sa më shumë këtë virus. Në botë ka qindra të infektuar, […]

nga AgroWeb më 10 March, 2020

Pandemia Koronavirus – Një Rrezik Gjithnjë e Më i Afërt

Ditën e sotme Shqipëria shënoi një shifër të re personash të prekur nga COVID-19. ISHP raporton se numri i të infektuarve ka shkuar në 10 dhe se virusi me shumë siguri është sjellë nga Italia, pasi dy prej personave të prekur kanë pasur histori udhëtimi me këtë vend. Të gjithë pacientët janë izoluar në QSUT […]

nga AgroWeb më 10 March, 2020

Shkon në 6 Numri i Personave të Prekur Nga Koronavirus

Para pak orësh Ministria e Shëndetësisë publikoi për mediat njoftimin se numri i të infektuarve me COVID-19 është rritur. Pas testimit të 14 individëve të tjerë të dyshuar rezultoi se 4 persona të tjerë ishin të infektuar me koronavirusin COVID-19. Tre prej tyre janë familjarë të rastit të djeshëm, 28 vjeçarit që ishte kthyer nga […]

nga AgroWeb më 9 March, 2020

Koronavirus – ISHP Jep 5 Mënyra Për tu Mbrojtur nga Rreziku

Përhapja e koronavirusit COVID-19 është një temë e nxehtë jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë globin. Me konfirmimin e dy rasteve të para në vend, autoritetet kanë bërë thirrje që të ruani qetësinë, por edhe të bëni kujdes me higjenën. Kryeministri Rama në mbledhjen e shtetit këtë mëngjes tha se, sipas statistikave botërore […]

nga AgroWeb më 4 March, 2020

A Është Gripi Sezonal më i Rrezikshëm se Koronavirus? – Çfarë Thonë Ekspertët

Koronavirus COVID-19 vazhdon përhapet dhe të shkaktojë viktima në shumë vende të globit. Frika e kthimit të tij në pandemi botërore është ende prezente dhe kjo konfirmohet edhe nga ekspertët e OBSH. Përditësimet lidhur me këtë shqetësim për shëndetësinë botërore vazhdojnë orë pas ore, teksa po punohet për gjetjen e një vaksine apo kure përfundimtare. […]

nga AgroWeb më 21 January, 2020

Vaksinat Kundër Gripit – A Duhet T’i Bëni Edhe Nëse Nuk Sëmureni Shpesh?

Sapo vjen dimri fillon automatikisht edhe sezoni i gripit dhe viruseve të ndryshme të cilat sulmojnë organizmin. Siç edhe mund ta keni përjetuar, parë apo dëgjuar, kohët e fundit vendi ynë po kalon pikërisht një nga ato periudha. Situata e gripit është përhapur në çdo skaj të vendit megjithatë nuk është shqetësuese dhe ekspertët shprehen […]

nga AgroWeb më 14 January, 2020

Çfarë Është Meningjiti – Si të Mbroheni nga Rreziku

Situata e gripit në vendin tonë është zgjeruar në disa mijëra të prekur duke shënuar edhe pacientë me simptoma të rënda. Sipas ISHP rreth 11 mijë persona i janë drejtuar spitaleve këto ditë me probleme të rrugëve të frymëmarrjes apo temperaturë të lartë. Frika për përhapjen e një epidemie apo sëmundjes së meningjitit pas shënimit […]