nga AgroWeb më 28 April, 2022

Një Mënyrë e Re e Përgatitjes së Taratorit në Shtëpi

Taratori është një ndër gatimet më të thjeshta e të freskëta të traditës. Përgatitet shumë lehtë duke bashkuar kosin, kastravecin dhe vajin e ullirit. Njihet gjerësisht për shijen e tij të veçantë dhe vlerat e mëdha që i dhuron organizmit. Ideal për të humbur në peshë, taratori do të kthehet në ushqimin tuaj të preferuar […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Pulë me Xaxiq – Receta e Veçantë që Duhet të Provoni

Një recetë e thjeshtë dhe e shijshme nëse ju pëlqejnë shijet krokante. Për ta përgatitur mund të përdorni çdo pjesë të pulës, mjafton të largoni kockat. AgroWeb ju sugjeron gjoksin e pulës fileto për ta bërë përgatitjen më të lehtë. Mësoni mënyrën e saktë se si ta gatuani këtë recetë të mrekullueshme dhe përgatiten menjëherë. […]

nga AgroWeb më 20 April, 2022

Makarona me Qepë – Si të Përgatisni Salcën e Veçantë

Quhen ndryshe makaronat Gjenoveze, megjithëse nuk njihet të ketë ndonjë lidhje me qytetin e nga famshëm Italian. Këto makarona të shijshme kanë bazë qepët, mishin dhe disa perime të tjera të cilat i dhurojnë kësaj pjate aromë dhe shije të mrekullueshme. Gjatë zierjes këta përbërës shkrijnë dhe bashkohen me njëri tjetrin duke formuar nje pure […]

nga AgroWeb më 19 April, 2022

Mish me Spinaq dhe Oriz në Furrë – Receta e Shpejtë

Një recetë e shijshme dhe plot shëndet, ideale për t’u përgatitur në këto ditë vjeshte por edhe gjatë dimrit që po vjen. Përbërësit: 600 gr mish qingji ose viçi 2 kokrra qepë 2 thelpi hudhër 250 gr oriz 800 gr spinaq 1 tuf kopër kripë dhe piper të zi arrëmoskat pak vaj ulliri Përgatitija: Fillimisht […]

nga AgroWeb më 8 April, 2022

Receta E Shijshme E Specave Me Thërrime Buke

Specat me thërrime buke janë një pjatë e shijshme, me origjinë nga disa rajone të Italisë Jugore. Kjo recetë është e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Mjafton që specat të gatuhen në një tigan dhe të aromatizohen me erëza, thërrime buke, djathë deleje, hudhra dhe kaperi. Specat me thërrime buke shërbehen si një […]

nga AgroWeb më 8 April, 2022

Biskota Gjalpi Të Shkrifëta Me Bajame – Gati në 15 Minuta

Biskotat e shijshme mund të konsumohen kurdo gjatë ditës. Ju mund t’i shijoni ato në mëngjes me kafe, çaj apo qumësht për të vegjlit tuaj, por nga ana tjetër ato janë edhe ëmbëlsira perfekte për t’u shijuar pas drekës apo pasdite me të afërmit. Recetat e tyre janë nga më të pafundmet, AgroWeb.org është munduar […]

nga AgroWeb më 7 April, 2022

Biskota të Buta në Tigan – Gati në Vetëm 20 Minuta

Një ndër ushqimet më të dashura për fëmijë e të rritur pa dyshim që janë biskotat. Megjithëse në dyqane e supermarkete mund të gjeni një shumëllojshmëri të tyre, aroma e atyre që përgatiten në shtëpi është e mrekullueshme. Nëse e kujtoni ende me dashuri aromën e biskotave të gjyshes, receta e sotme do t’ju kënaqë […]

nga AgroWeb më 4 April, 2022

Pite me Pesë Përbërës – Të Preferuarat e të Gjithë Familjes

Me këtë recetë ju do të përgatisni vetë pitet e buta dhe plot shije që kërkojnë vetëm pesë përbërës. Kur themi pesë përbërës mos u trembni, pasi shumicën e tyre i keni në shtëpitë tuaja. Janë perfekte për t’u shijuar kurdoherë si thjeshtë me djathë, po ashtu dhe të mbushura me qofte e perime. Mjafton […]

nga AgroWeb më 18 March, 2022

Nëse Jeni Kurioz Për Dietën Keto Mund Të Provoni Këto Receta

Kohët e fundit, dieta Keto ka qenë mjaft e përfolur dhe shpesh duket sikur çdo herë ka një dietë të re me më pak ose aspak karbohidrate. Dieta Keto është në thelb një dietë me yndyrna të larta, me proteina dhe me pak karbohidrate. Edhe pse mund të jetë e dobishme për disa njerëz, mos […]

nga AgroWeb më 3 March, 2022

Pite Tigani Të Mbushura Me Spinaq – Shije Dhe Traditë Shtëpie

Krokante nga jashtë e të buta brenda, shijen e piteve të shtëpisë nuk mund ta ngatërroni kurrësesi. Kjo recetë qindra vjeçare mund të themi se i ka rezostuar kohës më së miri duke u përshtatur me shijen e secilit. Madje edhe është sofistikuar duke u pasuruar me përbërës të tjerë. Pitet e mbushura janë të […]

nga AgroWeb më 11 February, 2022

Pica Pa Brumë – Receta Me Shije Fantastike

Shumë prej jush kanë kërkuar një mënyrë të thjeshtë për të përgatitur brumin e picës dhe më në fund AgroWeb.org ka mundur ta plotësojë këtë kërkesë. Me këtë recetë edhe ata që janë fillestarë në kuzhinë do të mund të marrin një rezultat fantastik! Duke ndjekur recetën e AgroWeb.org ju do të përftoni një picë […]

nga AgroWeb më 14 January, 2022

Mënyra Më e Mirë e Gatimit të Bullgurit – Shije dhe Shëndet

Bullguri është një nga drithërat më ushqyes dhe më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Ai gjen përdorim të gjerë jo vetëm në Turqi  por edhe në shumë vende të Lindjes së Mesme. Bullguri është një formë e grurit të plotë që zihet shumë shpejt. Për prodhimin e bullgurit, gruri i nënshtrohet një procesi unik […]

nga AgroWeb më 13 January, 2022

Oriz Basmati Me Mish Qengji – Receta për Një Drekë të Shpejtë

Një nga gatimet më të shpejta e të shëndetshme që mund të përgatisni është padyshim orizi. E kombinimi i tij me mish është i mrekullueshëm ndaj ne ju sugjrojmë ta përgatisni në këtë mënyrë. Përdorni oriz basmati dhe mish të freskët qengji për një rezultat të mrekullueshëm në fund. Orizi basmati është një lloj i […]

nga AgroWeb më 5 January, 2022

Lazanja Me Gjethe Lakre – E Lehtë Dhe E Veçantë

Lazanja është një kombimin shumë i famshmëm i brumit, mishit dhe disa nga slacave më të mira që gastronomia botërore ofron. Megjithatë ndonëse receta origjinale është një kënaqësi e vërtetë, shefat e kuzhinës si gjithnjë sugjerojnë edhe mënyra të reja më të lehta përgatitje. Për të mbajtur larg brumrat AgroWeb.org ju sugjeron të provoni lazanjën […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Petulla me Brokoli – Receta e Veçantë Plot Shije

Brokolit nuk mbajnë vendin e parë si perimja më e preferuar nga fëmijë e të rritur, por janë në fillim të listës së ushqimeve më të shëndetshme për trupin. Për këtë arsye bëni mirë të mos i ndani nga dieta juaj e përditëshme. Në mesin e mënyrave të shijshme që keni mësuar ta gatuani këtë […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Qofte Të Mëdha Shtëpie – Shija E Duhur E Kuzhinës

Ushqimet e përgatitura në shtëpi përveçse janë shumë ekonomike, dhurojnë një shije të veçantë. E për këtë mund të biem dakord të gjithë fare lehtë, mjafton të kujtoni gatimet nga duart e gjysheve apo nënave për të kuptuar ndryshimin. Prandaj në këtë recetë nga AgroWeb.org do ju tregojmë si të përgatisni në mënyrë të përkryer […]

nga AgroWeb më 29 December, 2021

Rosto Me Gjel deti – Receta Që Duhet Të Provoni Këto Festa!

Zakonisht kur bëhet fjalë për rosto mendja mund t’ju shkojë natyrshëm tek ajo me mish derri, por AgroWeb.org këtë herë ju njeh me një tjetër metodë. Në këtë recetë në vend të mishit të derrit do të përdorim mishin e gjelit të detit dhe mënyra e përgatitjes është pothuajse e njëjtë. Rosto me gjeldeti jo […]

nga AgroWeb më 27 December, 2021

Cironka me Mente – Receta që Duhet të Provoni

Cironkat janë peshq të vegjël të parrtiur mirë të cilët përdoren gjerësisht në kuzhinën vendase. Më se shumti recetat me cironka i gjeni në juglindje të vendet në zonën e Pogradecit. Një të tillë AgroWeb.org j’ua sugjeron ta përgatisni edhe në shtëpitë tuaja. Mësoni më poshtë recetën e cironkave me shije mente sipas këshillave të […]

nga AgroWeb më 27 December, 2021

Rizoto me Peshk Levrek – E Lehtë dhe e Shijshme

Në këtë recetë do të mësoni një recetë me një histori mjaft të veçantë. Po aq sa ka dhe shijen, vjen nga veriu i Italisë dhe është një specialitet që përgatitet në këtë mënyrë në zonën e Venetos. Përbërësit dhe gatimi është mjaft i thjeshtë me një rezultat fantastik. Më poshtë AgroWeb.org ju tregon çdo […]

nga AgroWeb më 27 December, 2021

Makarona me Gjalpë dhe Vezë – Një Recetë e Shpejtë

Kjo pjatë e mrekullueshme origjinën e ka sigurisht nga Italia e specifikisht nga qyteti i Napolit. Çfarë e karkaterizon është shija e thjeshtë, por e mrekullueshme dhe lëhtësia në përgatitje. Mund të keni dëgjuar edhe më parë për makaronat me vezë të quajtura “karbonara” e këto mund t’i konsideroni simotrat e tyre. Çfarë do të […]