nga AgroWeb më 31 August, 2022

Si Të Zgjidhni Pastën E Duhur Që të Mos Dëmtoni Dhëmbët Tuaj

A e keni gjetur ndonjëherë veten duke parë të gjitha kutitë shumëngjyrëshe të pastave dhe keni pyetur veten se cila është më e mira? Të gjitha markat e prodhuesëve konkurojnë duke përdorur pretendime të ndryshme rreth cilësisë dhe aftësisë magjike që pasta e tyre ka për shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave. Për të zgjedhur një […]

nga AgroWeb më 23 June, 2022

Furça Elektrike Apo Manuale? – Cilat Marka Janë Më Të Mira

Një furçë dhëmbësh elektrike mund të jetë më e mirë se një furçë manuale. Kjo për shkak të aftësisë që furça elektrike ka për të redukutuar mundësinë e krijimit të pllakave. Jo vetëm kaq! Një furçë e tillë ju paralajmëron kur të keni arritur dy minutat e rekomanduara nga mjekët për larjen e dhëmbëve. Lëvizja […]

nga AgroWeb më 31 March, 2022

OBSH: 3.5 Miliardë Njerëz Probleme me Shëndetin Oral – Ndikojnë Uji dhe Higjena

Sëmundjet që lidhen me shëndetin oral apo dhëmbët janë një problem gjithnjë e një rritje sipas ekspertëve të OBSH. Problemet me dhëmbët apo me të gjithë shëndetin e gojës dhe mishrave, janë të përhapura në çdo vend duke sjellë problemet të pariparueshme shëndeti deri në vdekje. Problemet shëndetësore orale Shumica e problemeve që vijnë nga […]

nga AgroWeb më 18 January, 2022

Pse Shëndeti Dhëmbëve Përkeqsohet Me Kalimin E Moshës

Kohë më parë humbja e dhëmbëve, për shumicën e njerëzve fillonte herët. Fatmirësisht, me përparimet në teknologjinë dentare dhe edukimin rreth mirëmbajtjes së tyre, kjo gjë ka ndryshuar. Megjithatë, plakja mund të jetë e vështirë për dhëmbët dhe mishrat, pasi lidhet me një rrezik në rritje të shqetësimeve të caktuara orale. Për të kuptuar më […]

nga AgroWeb më 11 March, 2021

Kërcitja e Dhëmbëve Gjatë Gjumit – Trajtimet Natyrale që Ndihmojnë

Kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit është një ndër simptomat më të sikletshme dhe të zakonshme të problemeve të gojës. E njohur ndryshe si sëmundja e bruksizmit mund të shkaktojë dhimbje koke, nofullash dhe dhëmbë të dëmtuar. Megjithëse mund të vazhdojë gjatë gjithë ditës kërcitja e dhëmbëve ju ngacmon kryesisht gjatë natës. Kjo do të ndikojë […]