Këto Super Ushqime Mund Të Shërojnë Gjithçka

367 0

Shprehja e famshme e Hipokratit: “Lëreni ushqimin të jetë ilaçi juaj ” vë në pah shumë mirë rëndësinë e ushqyerjes së shëndetshme kundër sëmundjeve të ndryshme.

Sekreti te Ushqimet e Shëndetshme

Sipas ekspertëve, shumë probleme shëndetësore të përditshmërisë sonë mund të kurohen duke ngrënë shëndetshëm.

Kurat më të mira kundër problemeve të thjeshta shëndetësore siç janë dhimbjet e kokës, gurët në veshka e të tjerë gjenden në frigorifer.

Shpargu Kundër Dhimbjeve të Kokës 

Shpargu këshillohet kundër dhimbjeve të kokës veçanërisht nga alkoli.

Gjethet dhe kërcenjtë e shpargut përmbajnë enzima që shpërbëjnë çdo grimçë të alkolit dhe si rrjedhojë shmangin shpërthimin e simptomave si dhimbjet e kokës, të përzierat apo marramendja.

Ekspertët rekomandojnë se përpara se të dilni në mbrëmje, hani shparg dhe stomaku juaj do të jetë i mbrojtur.

Rrjedhimisht, përthithja e alkolit në gjak do të ngadalësohet ndjeshëm.

Gurët e Veshkave Kurohen me Limonatë

Gurët në veshka janë një sëmundje më e përhapur se sëmundjet e zemrës, ishemisë apo diabetit.

Numri i njerëzve që vuajnë nga gurët në veshka në botë është dyfishuar në 13 vitet e fundit.

Limonata ose lëngu i limonit përmban nivelin më të lartë të citratit që ndihmon në shpërbërjen e depozitave të kalçiumit që transformohen në gurë në veshka.

Bëni sa më shumë limonata me lëng të pastër limoni, ose keni më shumë guxim hani më shumë limonë pa rrudhur buzët.

Probiotikët te Kosi

Kosi është i pasur me probiotikë, ndaj duhet ta konsumoni çdo ditë.

Këto baktere të mira forcojnë sistemin imunitar dhe zbusin me 42 përqind rrezikun e të ftohurës ose infeksioneve në pjesën e sipërme të sistemit respirator.

Hiqni dorë nga sheqeri i tepërt, antibiotikët dhe përpiquni të mos stresoheni.

Të treja janë armike të baktereve të mira dhe ju bëjnë një shënjestër të lehtë të sëmundjeve të nxitura nga moti.

Munde Depresionin me Kafe

Një studim i Harvardit thotë se gratë që pijnë kafe në ditë janë 20 % më pak të rrezikuara të preken nga depresioni.

Kafeina e mbron trurin nga neurotoksinat që shkaktojnë depresion.

Freskohu Duke Ngrënë Shegë

Shegët janë të pasura me acid elagjik që ju ndihmon të mbroni lëkurën nga dëmet e shkaktuara prej rrezeve ultravjollcë.

Përpiquni të hani shegë të plota dhe mos mbani shpresat tek pijet me bazë shege ose suplementët.

Fasule dhe Mish Kundër Simptomave të Ciklit

Të dyja janë të pasura me thiaminë dhe riboflavinë, dy vitamina të kompleksit B që parandalojnë simptomat e ciklit menstrual.

Të dyja këto ushqime janë një ndër burimet më të mira të këtyre vitaminave.

Konsumi i rregullt i mishit dhe fasuleve do të plotësojë nevojat për vitamina dhe do të zbusë dhimbjet.

Ushqimet Organike Shërojnë Gjithçka

Diabeti, sëmundja e Parkinsonit, mbipesha e të tjerë shkaktohen nga pesticidet sintetike që përdoren në ushqimet jo organike.

Pesticidet shkaktojnë probleme edhe tek fëmijët.

Ndaj AgroWeb.org ju këshillon të konsumoni sa më shumë ushqime organike./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.