10 Këshilla për të Përmirësuar Ciklin e Gjumit

892 0

Gjumi është thelbësor për shëndetin tonë fizik dhe mendor. Për të siguruar një gjumë cilësor dhe për të ndërtuar një rutinë të shëndetshme gjumi, është e rëndësishme të ndiqni disa këshilla të thjeshta që ne j’ua sugjerojmë më poshtë.

  • Caktoni një orar të rregullt për gjumin dhe përpiquni të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën orë çdo natë.
  • Largoni telefonin dhe të kompjuterin një orë para se të flini gjumë, për të ulur ndikimin e dritës blu të dëmshme për gjumin.
  • Krijoni një ambient të qetë dhe të rehatshëm në dhomën tuaj të gjumit, duke përdorur perde të errëta dhe duke shmangur zhurmën e panevojshme.
  • Ushqyerja para gjumit duhet të jetë lehtë, duke shmangur ushqimet e rënda dhe pirjen e kafeinës ose alkoolit.
  • Bëni një rutinë të vogël relaksimi para gjumit, përfshirë leximin e një libri ose praktikimin e teknikave të frymëmarrjes së thellë.
  • Bëni ushtrime të lehta për të relaksuar muskujt dhe për të përgatitur trupin për gjumë.
  • Përdorni një jastëk të përshtatshëm për të mbështetur qafën dhe kurrizin në pozicionin e duhur gjatë gjumit.
  • Limitoni konsumin e lëngjeve para gjumit për të shmangur nevojën për t’u zgjuar për të shkuar në tualet.
  • Shmangni aktivitetet stresuese para gjumit, duke i dhënë përparësi relaksimit dhe qetësisë.
  • Mundohuni të krijoni një rutinë të caktuar për gjumin dhe përpiquni ta mbani atë çdo natë për të krijuar një cikël të rregullt dhe të shëndetshëm të gjumit.

Nëse ndiqni këto këshilla të thjeshta për të përmirësuar ciklin tuaj të gjumit, do të ndjeni një ndryshim pozitiv në energjinë dhe produktivitetin tuaj gjatë ditës./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.