Cilat Janë Funksionet që Kryen Kalciumi për Trupin tonë?

977 0

Kalciumi është një komponent themelor për funksionimin e duhur të trupit. Për këtë arsye, në fakt, është e rëndësishme të sillni një sasi të saktë të këtij minerali në dietën tuaj ditore, shkruan pazienti.it.
Por a jemi të sigurt se për çfarë shërben dhe pse është kaq e rëndësishme ta marrim atë?

Kalciumi është një mineral që përbën rreth 2% të peshës së kockave tona.

Cilat janë funksionet që kryen kalciumi për trupin tonë?

  1. Kontribuon në shëndetin e kockave dhe dhëmbëve.
  2. Është e rëndësishme për koagulimin e gjakut.
  3. Kontribuon në funksionimin e zemrës.
  4. Shërben për të mbajtur një tkurrje të fortë të muskujve.

Në përgjithësi, doza mesatare ditore për të rriturit është 800-1000 mg kalcium, por për gratë pas menopauzës rekomandohet rritja e dozës deri në 1200-1500 mg.

Cila është marrëdhënia midis kalciumit dhe ushqyerjes? Si mund të asimilohet kalciumi në kocka?

Sa më shumë kalcium të merrni, aq më mirë, veçanërisht në vitet e para të jetës. Kjo, në fakt, ndihmon në parandalimin e disa sëmundjeve, si osteoporoza apo rreziku i frakturave.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se sasia e kalciumit që i nevojitet trupit tonë ndryshon sipas moshës. Jo të gjithë kanë nevojë për të njëjtën sasi kalciumi dhe nuk mjafton të pini qumësht dhe të hani djathë për t’u siguruar që plotësoni kërkesat tuaja ditore.

Tek adoleshentët, nevoja për kalcium rritet me shpejtësi me kalimin e kohës, edhe sepse mungesa e tij mund të çojë në rrezikun e reduktimit të mineralizimit të skeletit me pasojë mundësinë e zhvillimit të osteoporozës në moshë madhore.

Ushqimet që përmbajnë kalcium janë: qumështi dhe derivatet e tij, të gjitha perimet me gjethe jeshile, bishtajore të thata, si dhe lloje të ndryshme peshqish, duke përfshirë sardelet, molusqet, midhjet.

Sa kalcium duhet të marrim?

Sasia e kalciumit që duhet marrë për të mbrojtur kockat ndryshon gjatë gjithë jetës.

Kërkesat për kalcium fillojnë nga 800 mg në ditë në fëmijërinë e hershme, për të arritur në 1000 në moshën e rritur dhe rreth 1000-1500 në të moshuarit.

Për të rriturit, një mënyrë e mirë për të parandaluar ose vonuar fillimin e osteoporozës është të përpiqen të reduktojnë resorbimin fiziologjik të kockave sa më shumë që të jetë e mundur.

Prandaj, përveç konsumimit të ushqimeve të pasura me kalcium, duhet të vazhdohet edhe me eliminimin e duhanit dhe alkoolit, aktivitetin e rregullt fizik dhe ekspozimin e lëkurës në diell të paktën 10-15 minuta në ditë, për të lehtësuar përthithjen e. vitaminë D, thelbësore për asimilimin e duhur të kalciumit./Burimi:ATA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.