Hekuri, Magnezi, Kaliumi – Mineralet Ideale për Gjumë të Mirë

2.8k 0

Pamjaftueshmëria e mineraleve është provuar të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë.

Më poshtë do të gjeni një listë nga AgroWeb.org, me produktet më të mira, të pasura me mineralet që ju duhen për një gjumë të qetë.

Hekuri

Hekuri  ndihmon në transportin e oksigjenit në të gjithë trupin.

Mungesa e tij shkakton kontraktime të pavullnetshme të këmbëve, të cilat e zgjojnë njeriun gjatë natës.

Mungesa e hekurit vërehet më shumë tek gratë.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, pruduktet më të pasura me hekur janë frutat e thata, spinaqi, hithra, perimet e gjelbra, boronicat.

Magnezi

Magnezi është një mineral thelbësor që ndihmon në prodhimin e hormonit të gjumit, melatoninës.

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, magnezi qetëson sistemin nervor dhe largon lodhjen.

Ekspertët rekomandojnë marrjen e 600 mg magnez në ditë.

Ushqimet më të pasura me magnez janë barishtet, arrorët, avokado, farat e susamit, farat e kungullit e të tjerë.

Kaliumi

Ky mineral është i dobishëm për njerëzit që kanë probleme me gjumin.

Kaliumin e gjeni tek kumbullat, bananet, avokado, salmoni, barishtet dhe fasulet.

Kalçiumi

Kalçiumi ka ndikim të drejtpërdrejtë në cilësinë e gjumit.

Mungesa e tij prish fazën REM të gjumit, gjatë të cilit njeriu kryesisht sheh pjesën më të madhe të ëndrrave.

Këtë mineral mund ta merrni nga produktet e bulmetit, barishtet, sardelet dhe farat e susamit.

Të rriturit kanë nevojë për 1,000 miligramë kalçium në ditë.

Melatonina

Melatonina njihet si ‘hormoni i errësirës’ dhe rregullon orën biologjike të trupit dhe kohën e çlirimit të hormoneve.

Vishnjet, arrat, xhenxhefili, shpargu dhe ananasi kanë sasi të melatoninës.

Disa këshilla

Pirja e alkolit dhe e kafes ka një ndikim negativ tek gjumi.

Alkoli përkeqëson simptomat e gërrhitjes dhe pagjumësisë.

Kafja ka një efekt shumë negativ për gjumin te disa persona, trupi i të cilëve nuk e përthith siç duhet kafeinën.

Dhoma e gjumit duhet të jetë në errësirë, e pastër dhe e ajrosur mirë./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.