Kundër Problemeve të Kockave – Trajtimet Natyrale dhe Ushqimet e Duhura

1.8k 0

Një nga problemet më të mëdha me kockat është Osteoartriti.

Dhimbjet dhe simptomat e saj mund të trajtohen me disa terapi natyrale me bazë bimore.

Përpos këtyre terapive, ekspertët rekomandojnë edhe aktivitetin e rregullt fizik.

Disa nga shenjat më të hershme të sëmundjes janë: ngurtësimi i gishtave, dhimbja e kyçeve dhe kërcitja e gjunjëve.

Trajtimet Natyrale Kundër Inflamacionit Të Osteoartritit

Kapsaicina

Kapsaicina gjendet tek specat djegës.

Ndër përfitimet e shumta që vijnë prej saj është edhe largimi i dhimbjes së osteoartritit.

Studimet tregojnë se efikasiteti i kapsaicinës ndihet pas 3 javësh përdorimi.

Lexoni këtu për kurën natyrale me spec djegës.

Avokado

Ekstrakti i avokados është gjithashtu efikas në pakësimin e dhimbjes dhe eliminimit të ngurtësimit të gishtave.

Megjithatë, ky ekstrakt mund të jetë alergjik për disa njerëz.

Edhe konsumi i avokados është i rekomandueshëm.

Xhenxhefili

Xhenxhefili është shumë i mirë në largimin e inflamacionit dhe në parandalimin e simptomave të osteoartritit.

Ekstraktet e xhenxhefilit duhen marrë rregullisht për të përmirësuar dhimbjen e ijeve apo gjunjëve si pasojë e osteoartritit.

Xhenxhefilin ju mund ta konsumoni edhe të freskët si çaj ose në gatimë të ndryshme.

Osteoartriti Luftohet Nëpërmjet Ushqimeve

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se ngrënia e perimeve, bishtajoreve, drithërave të plota, mishit pa dhjamë dhe produkteve të bulmetit me pak yndyrë është thelbësore për këdo që vuan nga kockat.

Ata duhet të shmangin ushqimet dhe pijet e përpunuara që rrisin inflamacionin. Këtu përfshihet sheqeri, uji me sheqerna shtesë apo alkoli.

Njerëzit e prekur nga kjo sëmundje duhet të tregojnë kujdes me peshën.

Mbipesha rrit presionin në kyçe dhe gjymtyrë dhe është faktor rreziku për këtë sëmundje.

Ushqimet e pasura me acidet yndyrore omega-3 janë të rëndësishme për mbajtjen nën kontroll të osteoartritit.

Këto acide ju mund t’i merrni nga sardelet, salmoni, skumbria, arrat dhe farat e linit.

Nëse dëshironi të merrni suplementë AgroWeb.org rekomandon të konsultoheni më parë me mjekun./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.