Si Ndikon Shqetësimi i Vazhdueshëm në Trupin Tuaj

1.4k 0

Shqetësimi mund të ndikojë në trup në mënyra që mund t’ju befasojnë dhe kur ai bëhet kronik, mund të shkaktojë ndjenja ankthi, e madje edhe dhimbje fizike.

Shumë njerëz që shqetësohen së tepërmi, kërkojnë lehtësim në zakone të dëmshme si ngrënia e tepërt, pirja e duhanit ose përdorimi i alkoolit dhe ilaçeve.

Megjithatë disa ngjarje stresuese, të tilla si një provim ose një intervistë për punë, mund mund t’ju shtyjë të mësoni më shumë dhe kjo nuk është diçka e keqe.

Por shqetësimi, frika ose ankthi i vazhdueshëm është i dëmshëm dhe mund të bëhet aq iracional sa ju mund të mos përqendroheni në realitet ose të mendoni qartë.

AgroWeb.org në këtë artikull, ju njeh më tepër rreth problemeve fizike që shqetësimi i vazhdueshëm mund të shkaktojë në organizëm dhe si mund ta lufotoni atë.

Si shqetësimi i tepërt mund t’ju bëjë të ndiheni të sëmurë fizikisht?

Shqetësimi kronik dhe stresi emocional mund të shkaktojnë një mori problemesh shëndetësore.

Lufta ose reagimi i trupit bën që sistemi nervor simpatik i trupit të lëshojë hormone stresi siç është kortizoli.

Këto hormone mund të shkaktojnë reaksione fizike si: vështirësi në gëlltitje, marramendje, rahje të shpejtë të zemrës, lodhje, dhimbje koke, pamundësi për tu përqendruar, nervozizëm, dhimbje muskujsh, çrregullime të tretjes, humbje të kujtesës afatshkurtër dhe deri në sulm në zemër.

Nëse shqetësimi i tepërt dhe ankthi i lartë nuk trajtohen, ato mund të çojnë në depresion dhe madje edhe në mendime vetëvrasëse.

Edhe pse këto efekte janë një përgjigje ndaj stresit, stresi është thjesht një shkas. Nëse sëmureni apo jo, kjo varet nga mënyra se si ju e trajtoni stresin.

Cilat ndryshime në stilin e jetës mund të ndihmojnë?

Megjithëse shqetësimi i tepërt dhe ankthi i lartë mund të shkaktojnë një çekuilibër në trupin tuaj, ka shumë mundësi që ju të mund të rivendosini harmoninë midis mendjes, trupit dhe shpirtit.

Këshillohuni me mjekun

Filloni duke biseduar me mjekun tuaj dhe bëni një test të plotë fizik për t’u siguruar që problemet e tjera shëndetësore nuk po ju ushqejnë ndjenjat e ankthit.

Mjeku mund të përshkruajë ilaçe kundër ankthit ose kundër depresionit, për t’ju ndihmuar të menaxhoni këto shqetësime.

Ushtroni çdo ditë

Pa diskutim, kimikatet e prodhuara gjatë ushtrimeve të moderuara mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme në drejtim të rritjes së funksionit të sistemit imunitar.

Ushtrimet e rregullta aerobike dhe forcuese janë gjithashtu një mënyrë shumë efektive për të trajnuar trupin tuaj për të përballuar stresin.

Ushqehuni shëndetshëm

Stresi dhe shqetësimi i vazhdueshëm, mund të shkaktojnë uri të tepërt ose anoreksi tek disa njerëz.

Moderoni konsumin e kafeinës

Kafeina stimulon sistemin nervor, i cili mund të shkaktojë adrenalinë dhe t’ju bëjë të ndiheni nervoz dhe nervoz. Prandaj këshillohet të konsumohet në mënyrë të moderuar.