Vuani nga Mungesa e Magnezit? Zbulojeni Këtu

5.3k 0

Magnezi luan një rol thelbësor për sistemin imunitar, nervat, muskujt, zemrën dhe kockat. Ai është i përfshirë në më shumë se 300 reagimet biokimike të trupit.

Mungesa e magnezit ndikon fort në vyshkjen e çdo organizmi të gjallë dhe vlen për bimët dhe sidomos për njerëzit.

Për këtë arsye, duhet të mësoni më shumë për mungesën e magnezit, simptomat, shkaktarët dhe faktorët e rrezikut. Për më tepër, në AgroWeb.org do të mësoni edhe për burimet ushqimore më të pasura me magnez.

Mungesa e Magnezit dhe Shenjat që jep Organizmi

Ndonëse shumë njerëz nuk marrin sasitë e nevojshme të magnezit nëpërmjet ushqimit, pamjaftueshmëria e mirëfilltë e këtij minerali është e rrallë.

Kjo vjen falë veshkave, të cilat mbajnë nën kontroll sasinë e kësaj kripe minerale që shkarkohet nëpërmjet urinës.

Ndaj nëse ndiheni të shëndetshëm, me siguri nuk jeni të prekur nga pamjaftueshmëria e magnezit.

Por nga ana tjetër, disa probleme shëndetësore, pirja e tepruar e alkolit, disa medikamente dhe një regjim jo i shëndetshëm ushqimor e bëjnë mungesën e magnezit të pashmangshme.

Ajo që shumë prej njerëzve përjetojnë në rastin e këtij minerali quhet si Sindroma e Nivelit të Papërshtatshëm të Magnezit.

Shenjat që jep organizmi kur mungon magnezi janë shumë të rëndësishme.

Nëse keni dhimbje dhe shtrëngime muskujsh, mërzi të vazhdueshme, energji të dobët dhe probleme me gjumin, duhet të kryeni analizat për të kontrolluar nivelin e magnezit në trup.

Rreziku nga sasitë e pakta të magnezit

Njerëzit që vuajnë nga diarea ose problemet me tretjen janë më të rrezikuar nga nivelet e ulëta të magnezit.

Njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 2 kanë sasi më të ulëta të magnezit për shkak të urinimit të shpeshtë.

Të moshuarit kanë më pak magnez në organizëm se të rinjtë, sepse ata kanë më shumë gjasa të vuajnë nga sëmundjet kronike.

Për më tepër, medikamentet që ato konsumojnë ulin nivelet e magnezit, por nga ana tjetër, mosha ngadalëson përthithjen e magnezit në stomak.

Pamjaftueshmëria ndaj magnezit vërehet kryesisht tek ata që abuzojnë me alkolin.

A keni nevojë për suplementë?

Nivelet e ulëta të magnezit janë shqetësuese, por nuk duhet të merrni suplementë pa u konsultuar me mjekun.

Po nëse e teproni me magnezin?

Gjasat që ta teproni me magnezin vetëm duke e marrë nga ushqimi janë të pakëta.

Por nëse merrni suplementë, atëherë mund të rrezikoni duke marrë më tepër magnez.

Nëse e teproni do të përballeni me diare, të përziera, dhimbje të forta barku dhe aritmi’.

Magnezi mund të ndërveprojë me antibiotikët, medikamentet për tensionin e gjakut, diabetit dhe ato për nxitjen e urinimit.

Megjithatë duhet të konsultoheni gjithnjë me një mjek profesionist.

Burimet ushqimore të magnezit

AgroWeb.org ju rekomandon të ushqeheni me ushqime të pasura me magnez.

Gratë e moshave 19 deri në 30 vjeç kanë nevojë për 310 mg magnez në ditë.

Gratë e moshave mbi 30 vjeç kanë nevojë për më shumë.

Të gjitha barishtet e gjelbra, farat dhe arrorët janë burimet më të pasura me magnez.

Zgjidhni bajamet, arrat, farat e susamit, kungullit dhe linit janë ideale. Ushqime të pasura me magnez janë edhe fasulet e zeza dhe bananet./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.