Gabimet që Duhet të Shmangni kur Gatuani Çomlek

2.4k 0

Çomleku tingëllon si një gjellë e thjeshtë për tu gatuar.

Praktikisht besohet se është një gatim që bëhet vetë, por kjo nuk do të thotë që me të mund të kryeni gabime që tjetërsojnë shijen.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të shmangni gabimet e të bëni një çomlek perfekt në shije.

Ujë apo Lëng Mishi 

Mishi dhe perimet nuk kanë nevojë që të zihen domosdoshmërisht në ujë.

Ekspertët rekomandojnë lëngun e zier të mishit të lopës, kockave ose të mishit të zier të viçit.

Lloji i Mishit

Zona e shpatullës është pjesa më e mirë e mishit të përshtatshëm për çomlek.

Indet që ajo përmban shrihen gjatë zierjes së ngadaltë dhe bëhen xhelatonize duke i dhënë gjellës një shije të plotë e fantastike.

Skuqja e Mishit

Pasi të keni prerë mishin në kubikë, ju duhet ta skuqni atë që të lëshojë një sërë aromash dhe shijesh thuajse magjike.

Kubikët duhet të skuqen nga të gjitha anët në një temperaturë të lartë dhe me pak undyrë.

Trashësia e Lëngut

Çomleku nuk është si supa. Lëngu duhet të jetë i trashë por trashësia krejt natyrale.

Kjo do të thotë që të mos përdorni miell apo niseshte për trashjen e lëngut sepse këto produkte do të ndërhyjnë në cilësinë e mishit.

Patatja për shembull ofron trashësinë e nevojshme për një çomlek të shijshëm e të shëndetshëm.

Koha e Gatimit

Çomleku kërkon një orë ose pak më shumë që të jetë i gatuar siç duhet.

Por nëse donmi t’i shtoni edhe perime, karrotat dhe patatet kanë nevojë për më pak kohë.

Për këtë arsye, ekspertët rekomandojnë që perime të tilla të futen në gatim 20 minuta përpara se ai të përfundojë.

Aciditeti

Një çomlek i mirë kërkon pak verë, uthull ose edhe lëng limoni.

Trumza e freskët mund të hidhet 30 minuta përpara përfundimit të gatimit.

Lëngu i limonit mund të bëjë mrekullira në një çomlek.

Shijen e tij mund ta përmirësoni duke përzier pak majdanoz, hudhër dhe limon, tre përbërës që do të gjallërojnë shijen tuaj.

Servirja

Nuk ka asnjë arsye përse duhet të prisni gjatë për të provuar çomlekun që keni gatuar.

Por kur të provoni gjellën e mbetur të nesërmen do të habiteni nga shija e mrekullueshme e mishit dhe harmonia e pasuruar e perimeve dhe erëzave./AgroWeb.org