Pastiço me Jufka – Receta që Duhet të Provoni

1.9k 0

Jufkat me pulë të pjekura në furrë me gjalpë janë një pjatë e cila nuk mungon nga tradita, por AgroWeb.org ju njeh me një mënyrë tw re si t’i sillni në tryezë.

Receta e thjeshtë dhe tepër e shijshme e jufkave pastiço, jo vetëm që do të transformojë shijen e tyre por do të kthehet në një vakt të cilin mund ta përgatisni shpejt.

AgroWeb.org ju njeh më poshtë me mënyrën e përgatitjes së saj, ndaj mblidhni të gjithë përbërësit dhe filloni ta gatuani.

Përbërësit

  • 200g jufka
  • 5 vezë
  • 1l qumësht
  • 2 lugë gjelle djathë kaçkavall
  • Kripë për shije
  • Vaj ulliri

Përgatitja

Filloni duke rrahur mirë vezët në një enë.

Në shtoni qumështin, djathin kaçkavall të grirë, pak kripë e ndoshta edhe pak piper, nëse dëshironi.

Vazhdoni t’i rrihni mirë përbërësit derisa të bashkohen.

Më pas merrni jufkat e ziera dhe hidhini në tasin me vezë.

Merrni një tavë që nuk ngjit, lyejeni me pak vaj dhe lëreni të nxehet.

Aty shtoni jufkat me vezë duke i hapur mirë dhe në fund mbulojini me letër pjekjeje.

Piqini në furrë të ngrohur me 200g për të paktën 35 minuta, ose derisa të mpikset qumështi dhe sipërfaqja të marrë një gnjyrë të artë.

Kur ta largoni nga furra lëreni pak të ftohet kështu mund ta shërbeni me lehtësi.

Mund ta shoqëroni me sallata me perime të freskëta apo të pjekura./AgroWeb.org