Petulla me Lëng – Me Shijen më Fantastike të Traditës

2.4k 0

Kjo është një ndër të recetat më të veçanta të përgatitjes së petullave, specialitet i Jugut të Shqipërisë.

Kjo recetë është tipike e amvisave në fshatrat e jugut të vendit, zonjat e shtëpisë i gatuanin këto petulla për më të vegjëlit e shtëpisë por edhe kur shtëpinë e vizitonin miq e mysafirë.

Më poshtë do të gjeni nga AgroWeb.org recetën fantastike të përgatitjes së petullave me lëng, një mënyrë fantastike për të kënaqur nepsin dhe oreksin me një shije tërësisht të mrekulleshme.

Përgatitja e Petullave me Lëng

Përbërësit

Për Brumin

 • 3 gota uji me miell
 • 1 gotë uji e pak me ujë të vakët
 • Gjysmë luge kafeje me sodë
 • Pak kripë
 • Vaj

Për Lëngun

 • 2-3 lugë miell
 • 1 lugë gjellë gjalpë i freskët
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • Kripë
 • Lëngu i një gjysmë kokrre limoni
 • 2-3 thelpinj hudhra të shtypura
 • Pak nenexhik i freskët

Përgatitja e petullave

Në një tas të madh hedhim miellin, kripën dhe sodën. Hapim një gropë në mesin e miellit dhe shtojmë ujin e vakët.

I rrahim fortë përbërësit derisa masa e brumit të jetë e njëtrajtshme.

Brumi duhet të jetë gjysmë i trashë dhe jo shumë i lëngshëm. Rriheni fort me lugë druri derisa të bëhet shumë elastik.

Hedhim vajin në një tigan, të cilin e vendosim në zjarr.

Kur vaji të jetë nxehur nisim të skuqim petullat.

Mund të përdorim një lugë gjelle për ndarjen e brumit për çdo petull.

AgroWeb.org ju udhëzon që të kujdeseni që largësia nga njëra tjetra duhet të jetë deri në 3 apo 4 cm sepse gjatë skuqjes brumi hapet.

Petullat skuqen nga njëra anë dhe pastaj kthehen nga ana tjetër.

Përgatitja e Lëngut

 Vendosim një tigan në zjarr dhe kaurdisim miellin me gjalpin dhe vajin e ullirit.

Kaurdiseni derisa mielli të zverdhet pak dhe më pas largojeni nga zjarri.

Shtoni hudhrat e shtypura, pak kripë dhe ujë të ftohtë duke e përzjerë masën me shpejtë dhe pa ndërprerje në mënyrë që rtë bëhet e njëtrajtshme.

E vendosim tiganin në zjarr, e përzjejmë masën derisa lëngu të trashet e më pas shtojmë lëngun e limonit.

E heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet.

Në fund, lëngun e ndajmë nëpër pjata dhe brenda secilës pjatë vendosim disa nga petullat që kemi përgatitur, e spërkasim me pak gjalpë të tretur dhe nenexhik të grirë hollë dhe pjata është për t’u servirur./AgroWeb.org  

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.