Pite të Ëmbla me Qumësht – Të Buta plot Shije

1.3k 0

Për mëngjes të shijshëm apo për të shoqëruar vaktet midis, kjo recetë fantastike me të vërtetë do t’ju lërë pa fjalë sapo ta provoni.

Këto Pite të ëmbla, të buta dhe delikate do të plotësojnë menjëherë nepsin tuaj nëse doni të hani diçka të shpejtë e me shije të mirë.

Ndiqni shkurt hapat e thjeshtë të përgatitjes.

Përgatitja  

  • 2 gota miell,
  • gjysëm gote qumësht,
  • 1 lugë të vogël maja,
  • 2-3 lugë sheqer,
  • pak kripë.

Përgatitja  

Hedhim në tas miellin, majanë, sheqerin, i përziejm, më pas shtojmë qumështin e vakët dhe punojmë brumin, ( brumi duhet të jetë si i byrekut ), më pas e mbulojmë dhe e lejmë për 1 orë.

Më pas e marim, e hapim në një petë të trashë, me ndihmën e një gote i presim nga lart dhe më pas i skuqim në vaj të nxehur. / Kuzhinaime