Rukola me Perime Për Një Sallatë Plot Shëndet e Shije

5.3k 0

Sallatat janë ushqime që nuk kanë stinë.

Rukola, është një barishte e cila gjen përdorim në shumë receta të larmishme dhe shumëngjyrëshe sallatash.

Ajo përshtatet shumë mirë edhe me peshkun, mishin, makaronat dhe produktet e detit.

Në sallata, rukola përshtatet me mishin e bardhë të pulës, lulelakrën, qepën e kuqe, domaten, por edhe me frutat e ndryshme siç është luleshtrydhja apo boronica.

Kjo barishte, është e pasur me antioksidantë dhe vitaminë A që promovojnë shëndetin e organizmit dhe largojnë radikalet e lira.

Rukola përmban edhe vitaminat K dhe C që luftojnë inflamacionin dhe mbështesin sistemin imunitar duke shmangur rreziqet e infeksioneve.

Rukola ul rrezikun e formimit të gurëve në veshka dhe përmban shumë acid folik që e bën të nevojshme për gratë shtatzënë.

Sallata me rukola, avokado, kastravec dhe domate është e freskët, e shijshme dhe e lehtë.

Megjithatë, ajo është e pasur në shije dhe ofron shumë vlera të rëndësishme shëndetsore.

Përgatitja e Sallatës me Rukola e Perime në Shtëpi

Përbërësit

 • 4-6 racione
 • 2 avokado të prerë në kubikë
 • 1 kastravec i prerë në feta
 • 3 domate të prera
 • 1 qepë e kuqe
 • 1 tufë me rukola
 • 2 lugë gjelle me vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle me lëng limoni
 • Kripë dhe piper
 • Djathë të bardhë

Udhëzimet

Merrni një enë sallate dhe kombinoni avokadon, kastravecin, domatet, qepët e kuqe dhe rukolën.

Përziejini lehtë së bashku me një lugë druri.

Në një pjatë tjetër rrihni së bashku vajin e ullirt dhe lëngun e limonit.

Më pas hidhjani sipër sallatës dhe në fund shtoni djathë të shkërmoqur të bardhë.

Sërvireni menjëherë.

Kjo sallatë mund të hahet veçmas ose si paraprirëse e një vakti me mish.

Si ta përfshini më shumë rukolën në dietën tuaj:

 • Shtojeni në salca të ndryshme për të përfituar shijen e mprehtë dhe therëse. • Përdoreni me produkte deti të gatuara në zgarë.
 • Prijeni hollë dhe hidheni në pica ose makarona përpara se t’i servirni.
 • Përdoreni në sallatë krah barishteve të tjera për një shije të shumëfishtë. • Përgatisni panine me djathë, rukola dhe domate.
 • Prijeni hollë dhe përdoreni në omletë, ose me djathë dhe patate të pjekur në furrë.
 • Shtojeni në përzierjet dhe shtrydhjet e frutave dhe perimeve për një lëng me shumë vlera.
 • Shtojeni në perimet e kavërdisura, makarona, supa, dhe salca./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.