Si të Skuqni Patëllxhanët pa Thithur Vaj

5.8k 0

Patëllxhani është një nga perimet që gjendet thuajse gjithmonë në tregjet e fruta perimeve.

Recetat që përgatiten me të janë nga më të shumëllojshmet.

Pavarësisht shijes dhe vlerave që ai përmban, patëllxhani është perimja që thith shumë vaj kur gatuhet.

Prandaj dhe amvisat janë gjithnjë në kërkim të metodave të ndryshme se si të përgatisin patëllxhanët sa më shëndetshëm.

Para se t’i skuqni

Patëllxhani ka një shije pakëz të hidhur ndaj si fillim perimja duhet prerë në copa të vogla dhe kripur.

Ju mund t’i prisni në rrathë ose në shirita deri në gjysmë milimetri të trashë.

Pasi t’i keni kripur me një letër kuzhine shtypini lehtë për t’i larguar ujin e tepërt që ato lëshojnë.

Ky proces e zbut patëllxhanin dhe parandalon përthithjen e vajit të tepërt gjatë gatimit.

Gjatë skuqjes

Ky proces mund të bëhet në dy mënyra; njëra me vaj e tjetra duke hedhur pak ujë.

Si fillim vendosni një tigan në zjarr dhe shtoni vajin për skuqje.

Sekreti është që të shtoni 1-2 lugë çaji me vaj për çdo tigan me patëllxhanë.

Para se t’i vendosni për t’i skuqur fetat e patëllxhanit spërkatini nga të dyja anët me miell.

Lërini të skuqen për disa minuta nga çdo anë dhe më pas hiqini nga tigani.

Ndërsa nëse doni t’i përgatisni akoma dhe më të shëndetshëm, përdorni metodën e skuqjes me ujë.

Vendosni tiganin në zjarr njësoj siç bëtë më parë, por këtë herë mos hidhni vaj.

Në momentin që e shihni se tigani është ngrohur vendosni fetat e patëllxhanit dhe lërini të marrin një faqe.

Ndërkohë hidhni 2-3 lugë çaji me ujë.

Skuqini lehtë derisa ata të jenë zbutur dhe më pas largojini nga tigani.

Pasi t’i keni skuqur

Është e rëndësishme që kur t’i hiqni fetat e patëllxhanit nga tigani t’i vendosni në një pjatë me letra kuzhine.

Pasi t’i keni skuqur patëllxhanët tani ju mund të përgatisni recetat tuaja të preferuara.

Mund t’i kombinoni ata me salcë domatesh dhe gjizë për një fërgesë të shpejtë dhe të shëndetshme. Ose t’i shtroni në tavë me mish të grirë dhe slacë beshameli.

Cilëndo recetë të përzgjidhni, nëse ndiqni këto metoda, ju do të përgatisni një pjatë pa vaj të tepërt dhe të shëndetshme./AgroWeb.org