Vezë të Pjekura me Lulelakër – Receta e Lehtë që ju Jep Energji

2.6k 0

Zakonisht omëletën e përgatisim të skuqur, pasi kërkon më pak kohë por edhe është shumë e thjeshtë.

Por të skuqurat sigurisht që nuk janë të shëndetshme, ndaj dhe AgroWeb.org merr shkas për t’ju treguar një metodë ndryshe.

Po aq e lehtë dhe pa mundim sa dhe omëleta klasike, por do t’ju duhet ta piqni.

Lexoni shkurt hapat e përgatitjes dhe shijojeni që sot pasi do t’ju japi energji gjatë gjithë ditës.

Përbërësit

  • 6 vezë
  • 600 g lulelakër
  • 100g djathë kaçkavall
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • Pak kripë

Përgatitja

AgroWeb.org ju sugjeron që fillimisht të ndizni furrën në 180 gradë kështu do të shkurtoni kohë.

Tani filloni të pastroni lulelakrën duke e qëruar dhe ndarë në tufëza të vogla.

Shpëlajeni mirë dhe futeni në një tenxhere të mbushur me ujë.

Lëreni tenxheren të ziejë në zjarr mesatar për 3-4 minuta.

Pasi uji të ziejë largojeni menjëherë lulelakrën dhe futeni në një tas me ujë të ftohtë.

Një proces i tillë nuk lejon që lulelakra të zbutet më shumë seç duhet.

Tani ju ka mbetur vetëm të rrihni vezët dhe t’i përzieni me tufëzat e lulelakrës dhe djathin.

AgroWeb.org ju sugjeron që me një letër kuzhine të thani mirë ujin e tepërt që mund të kenë mbledhur copat e lulelakrës.

Tregoni kujdes kur t’i përzieni me vezët pasi nuk dihet që t’i thërrmoni.

Shtoni vajin e ullirit dhe kripën sipas dëshirës dhe kalojeni në tavën që keni përzgjedhur.

Mos e drejtoni me lugë apo pirun, por tundeni lehtë tavën derisa tufëzat e lulelakrës të jenë drejtuar.

Futeni për ta pjekur në furrën e ngrohur më parë për 15-20 minuta.

Vezët do të mpiksen e të piqen shumë shpejt, ndërkohë që lulelakra do të marrë shijen perfekte.

Nëse e dëshironi pak më krokante këtë recetë mund ta përgatisni dhe me lulelakër të freskët.

Vetëm AgroWeb.org ju sugjeron që të shtoni një gotë qumësht për të ndihmuar në pjekjen e lulelakrës.

Pasi të jetë pjekur lëreni të ftohet pak dhe shërbeheni të ngrohtë duke e shoqëruar me sallatë të freskët./AgroWeb.org