nga AgroWeb më 9 March, 2022

Pandemia solli rritje të shitjeve të vitaminave, kortizonikëve dhe antibiotikëve

Pandemia ka nxitur konsumin e një baze të gjerë produktesh farmaceutike që përfshin grupin e suplementeve, vitaminave, antibiotikëve, kortizonikëve, antikoagulant (hollues të gjakut), antiulcerozët, antiinflamatorët, antidepresantë, antiulcerozë etj., dhe një sërë preparatesh të tjera mjekësore që nevojiten për trajtimin e pandemisë. Vitaminat Në pikat e pakicës, më të shiturat këtë vit kanë qenë suplementet dhe […]

nga AgroWeb më 26 February, 2022

Ecuria e vaksinimit – Shqipëria Renditet pas Kosovës dhe Malit të Zi

Rreth 1 vit nga nisja e fushatës të vaksinimit në Shqipëri 40,7% e popullatës janë të vaksinuar me dy doza, ndërsa 3% e tyre kanë marrë vetëm 1 dozë sipas të dhënave të Our World Data. Shqipëria vijon të mbetet larg niveleve të Bashkimit Europian, ku 72% e popullsisë europiane ka marrë dy doza vaksine. […]

nga AgroWeb më 21 February, 2022

Pandemia/ Gjermania heq 20 vende nga lista e vendeve të rrezikuara

Gjermania ka ndryshuar dje listën e vendve me rrezikshmëri të lartë. Heqja e vendeve nga lista do të thotë se udhëtarët nga këto vende nuk kanë nevojë t’u përmbahen disa rregullave dhe karantinimeve. Nga dita e djeshme (e diel 20 shkurt), qeveria federale ka hequr rreth 20 vende nga lista e zonave me rrezik të […]

nga AgroWeb më 18 February, 2022

Çfarë janë ethet Lassa? – Zbuloni Gjithçka Duhet Të Dini

Një person ka humbur jetën në Britaninë e Madhe prej etheve Lassa. 3 rastet e reja me këtë virus lidhen me udhëtimet e fundit në Afrikën perëndimore. Njëri prej rasteve është shëruar, ndërsa tjetri do të marrë kujdesin e specializuar në Royal Free London NHS Foundation Trust. Një zëdhënës i ministrisë së Shëndetësisë deklaroi se janë […]

nga AgroWeb më 18 February, 2022

Si mendoni se kanë ndryshuar çmimet gjatë 12 muajve të fundit?

Që nga muaji tetor, konsumatorët po e ndjejnë barrën e shtuar në buxhetet e tyre nga rritja e çmimeve. Indeksi i besimit konsumator, që matet nga Banka e Shqipërisë, u drejtor individëve ndër të tjera edhe pyetjen: “Si mendoni se kanë ndryshuar çmimet gjatë 12 muajve të fundit?”: janë rritur shumë, janë rritur në mënyrë […]

nga AgroWeb më 14 February, 2022

OBSH: Koronavirusi ndërpreu ofrimin e kujdesit shëndetësor në 92% të vendeve

Çrregullime në ofrimin e shërbimeve bazë shëndetësore, si vaksinimi ose programet e trajtimit për sëmundje të tilla si SIDA, u raportuan në 92 për qind të 129 vendeve, sipas një studimi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të publikuar sot. Sondazhi, i kryer në nëntor dhe dhjetor 2021, tregon se shërbimet janë “të prekura rëndë” […]

nga AgroWeb më 14 February, 2022

Çmimi i bukës ndryshon sipas zonave në Tiranë

Në zona të ndryshme të Tiranës, buka masive, ka çmime të ndryshme. Euronews Albania pyeti qytetarët për çmimin e bukës në zonën e Lapurakes dhe na treguan se çmimet varionin nga 60-120 lekë. “60 leke e kam blerë”, tha një qytetare. “800 lekë e kam blerë bukën masive”, tha një tjetër. E njëjta gjë ndodh edhe në […]

nga AgroWeb më 10 February, 2022

​OBSH: Pandemia ka krijuar mijëra tonë mbeturina mjekësore

Më shumë se 200 mijë tonë mbetje mjekësore, kryesisht plastike, janë grumbulluar në mbarë botën si rezultat i pandemisë së koronavirusit, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh). Sipas vlerësimeve të OBSh-së, miliarda vaksina që nga fillimi i pandemisë kanë gjeneruar të paktën 144 mijë tonë gjilpëra, shiringa dhe kontejnerë grumbullimi të përdorura për to. Për […]

nga AgroWeb më 4 February, 2022

OBSH: Nëntipi i Omicron BA. 2 është zbuluar në pesë vende afrikane

Një nënvariant i llojit të virusit Omicron i njohur si “BA.2” është gjetur në pesë vende afrikane, tha sot një shkencëtare e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, duke shtuar se ishte e shqetësuar për këtë zhvillim. “BA.2 është regjistruar në pesë vende, përkatësisht në Botsvana, Kenia, Malavi, Senegal, si dhe në Republikën e Afrikës Jugore”, tha […]

nga AgroWeb më 2 February, 2022

COVID-19 – OBSH: Nënvarianti i Omicron joshqetësues

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi këtë javë se një nënvariant i Omicron është në rritje, por joshqetësues. Organizata globale e shëndetësisë nuk e sheh nënvariantin ”BA.2” si një variant joshqetësues, por po monitoron situatën ndërsa rastet rriten në mbarë botën. Nënvarianti tashmë është zbuluar në SHBA, por besohet të jetë i rrallë. Nënvarianti, megjithatë, […]

nga AgroWeb më 31 January, 2022

Sa viruse ka në planetin tonë? – Zbuloni faktet e reja

Është vërtet e pamundur të thuhet se sa viruse ekzistojnë, por sigurisht që ka shumë më tepër nga sa mund të imagjinojmë, shkruan faqja dedikuar shkencës focus.it. Në fakt, vlerësohet se vetëm në oqeane ka një numër me 31 zero grimca virale, që do të thotë 10 miliardë herë më shumë se numri i vlerësuar […]

nga AgroWeb më 28 January, 2022

Çfarë Është Gripi i Shpendëve? – Faktet që Duhet të Dini

Gripi i shpendëve është një sëmundje e shpendëve të egër, por prek gjithashtu shumë lloje shpendësh shtëpiake, përfshirë pulat, rosat, gjelat dhe patat. Shkaktohet nga viruset e gripit të tipit A dhe ka disa nëntipe të viruseve të gripit që mund të infektojnë zogjtë, shkruan faqja focus.it. Ky grip prek edhe njerëzit, madje ka pasur […]