Ëmbelsira Juaj e Dimrit – Receta e Pijes Së Ngrohtë Me Shije Karameli

599 0

Një pije kremoze, e nxehtë me krem, shurup molle dhe karameli, perfekte në një mbrëmje të freskët vjeshte.

E thjeshtë në përgatitje dhe me një shije fantastike. Ndiqni më poshtë mënyrë e përgatitjes dhe provoni ta përgatisni edhe ju vetë në shtëpi.

Përbërësit

1 filxhan gjalpë i kripur, i shkrirë

2 gota akullore vanilje

2 lugë gjelle shurup molle që kemi përdorur

2 lugë gjelle shurup karameli

100 ml ujë të vluar

kanellë për zbukurim

Përgatitja

Për kremin:

Bashkoni në një mikser, përzieni gjalpin e shkrirë, akulloren, shurupin e mollës dhe shurupin e karamelit derisa të bashkohen.

Për të bërë pijen :

Zieni ujin në një enë të përshtatshme. Shtoni 60ml të kremit në një filxhan dhe më pas shtoni ujin e vluar dhe përziejeni mirë.

Spërkateni me kanellë dhe shërbejeni./AgroWeb.org