nga AgroWeb më 25 November, 2022

Ëmbelsira Juaj e Dimrit – Receta e Pijes Së Ngrohtë Me Shije Karameli

Një pije kremoze, e nxehtë me krem, shurup molle dhe karameli, perfekte në një mbrëmje të freskët vjeshte. E thjeshtë në përgatitje dhe me një shije fantastike. Ndiqni më poshtë mënyrë e përgatitjes dhe provoni ta përgatisni edhe ju vetë në shtëpi. Përbërësit 1 filxhan gjalpë i kripur, i shkrirë 2 gota akullore vanilje 2 […]

nga AgroWeb më 3 November, 2022

Si të Kujdeseni për Lëkurën Gjatë Vjeshtës – Këshilla Praktike

Me ndryshimin e stinëve të parat që ndikohen janë flokët dhe lëkura. E sidomos fytyra duke qenë gjithnjë e ekspozuar ndaj faktorëve të jashtëm. Ndyshimet e temperaturave nga i nxehti në të ftohtë apo anasjelltas bën që lëkurës t’i duhet më shumë punë për t’u hidratuar e për ti rigjeneruar. Në këtë pikë nuk do […]

nga AgroWeb më 24 October, 2022

Si të Shmangni Dhimbjet e Stomakut në Vjeshtë – Tri Kura Natyrale

Kur ftohet koha ndër të parët që e ndjen dhe jep sinjalet e tij është organizmi. Kjo është e vërtetë sidomos për persona të cilët vuajnë nga sëmundjet e stomakut, duke qenë një organ shumë delikat e i ndjeshëm. Për të shmangur këtë nuk ka gjithnjë nevojë të drejtoheni tek medikamentet qetësuese. Përtej rasteve kur […]

nga AgroWeb më 20 October, 2022

5 Këshilla Kopshtarie Për Kujdesin Gjatë Vjeshtës Dhe Për Muajt e Ardhshëm

Kujdesi për bimët duhet të jetë përgjatë gjithë vitit, veçanërisht në periudhat më të ashpra të tij. Që kopështi juaj të lulëzojë në mënyrën më të mirë gjatë verës, ju duhet të filloni kujdesin në sezonin e vjeshtës. Gjithashtu ju duhet të tregoni kujdes për të edhe në këtë periudhë ku ndodhemi, sepse nuk kërkon […]

nga AgroWeb më 20 October, 2022

Si të Përballeni me Tharjen e Lëkurës në Vjeshtë

Një nga problemet më të mëdha që vjen me ardhjen e vjeshtës është era e ftohtë që prek drejtpërdrejtë lëkurë. Për shumë persona kjo mund të kthehet në një problem të vërtetë e të ndikojë në përditshmëri. Në këtë artikull do të trajtojmë disa nga problemet më të zakonshme të cilat prekin lëkurën gjatë periudhës […]

nga AgroWeb më 12 October, 2022

Komposto Shege, Shija e Ëmbël e Vjeshtës

Shumë amvisa shqiptare nisin të përgatisin disa lloje unike ëmbëlsirash me shegë, siç është reçeli apo komposto prej shege. Shegët e ëmbla apo pak të athëta por të kuqe flakë, aq shumë të dëshiruara nga të gjithë, janë fantastike të përgatitura si komposto. Vjeshta sjell një nga frutat më të dashura të kultivuara anë e […]

nga AgroWeb më 26 September, 2022

Tartë me Kungull – Receta e Vjetër e Traditës

Me siguri keni dëgjuar të paktën një herë për tartën me kungull. Nga të gjitha mënyrat që mund ta përgatisni këtë recetë, kjo me kungull vjeshte është ndoshta më e veçanta. Megjithëse nuk është një recetë tradicionale vendase, jehona e saj ka udhëtuar në të gjithë botën teksa mendohet se për herë të parë është […]

nga AgroWeb më 26 September, 2022

Kujdesi për Flokun Gjatë Vjeshtës – Parandaloni Rënien dhe Dëmtimet

Vjeshta është stina ku flokët ndikohen më shumë. Ato fillojnë bien e dobësohen e kjo për një mori arsyesh. Duke filluar që nga stina e cila lëmë pas që i ekspozon flokët me një sërë faktorësh dëmtues siç është dielli, larja më e shpeshtë apo kripa e detit. Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë […]

nga AgroWeb më 31 August, 2022

Çfarë Duhet të Mbillni në Vjeshtë – Nga Perimet tek Barishtet e Gjelbërta

Vjeshta përbën periudhën më të mirë për mbjelljen e perimeve të nëntokës dhe barishteve. Moti që ofron vjeshta përbën periudhën ideale për mbjelljen dhe rritjen e perimeve të mëposhtme, sipas ekspertëve të AgroWeb.org. Brokoli Brokoli preferon një klimë të freskët por është në gjendje të durojë edhe luhatje temperaturash. Nëse keni fidanë të gatshëm, mund […]

nga AgroWeb më 18 November, 2021

Kungulli I Byrekut – Si Ta Mbillni Në Shtëpitë Tuaja

Në zonën e Alpeve kultivohet për më shumë se 70-80 vjet specia curubita maxima, ose siçe njohim ndryshe ‘kungulli i byrekut’. Fara e tij është mbajtur, ruajtur dhe trashëguar brez pas brezi dhe tani zë rreth 30-35 % të sipërfaqes që mbillet në zonë. Kushtet e kultivimit: Mbillet në anë të ngastra, në ledhe me […]

nga AgroWeb më 27 October, 2021

Bukë me Kungull – Shija Perfekte e Vjeshtës

Buka e ngrohtë me freskinë e vjeshtës mund të themi se është zgjedhja perfekte. Mendoni nëse e bashkoni me kungullin e butë e plot shije karakteristike për këtë stinë. Këtë recetë mjaft të shijshme e interesante e gjeni në artikullin e sotëm nga AgroWeb.org. Përbërësit 500 gr miell 7 gr maja birre 10 gr sheqer […]

nga AgroWeb më 21 October, 2021

Makarona me Kungull dhe Mish të Grirë – Receta Perfekte e Vjeshtës

Një nga arsyet më të forta përse e duam shumë vjeshtën janë ushqimet e mira e natyrale që bëhen në këtë periudhë. Më i famshmi ndër to është kungulli i vjeshtës i cili përveçse shumë i shijshëm ka edhe shumë vlera për shëndetin. I pasur me vitaminë A, antioksidantë dhe ushqyes të tjerë kungulli i […]

nga AgroWeb më 14 September, 2021

Shtatori Rrit Sërish Temperaturat – Çfarë Parashikojnë Ekspertët

Edhe kur u duk sikur i gjithë territori i Shqipërisë do të futej në stinën e freskët e të lagësht të vjeshtës, moti rezervon disa surpriza. Sipas Meteoalb temperaturat në vend do të rriten sërish në mbi 30 gradë C. Kjo rritje e lehtë do të ndjehet më shumë në zonat bregdetare ku temperaturat do […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Në Vjeshtë. Situata Mund të Bëhet më e Rëndë për Shkak të Gripit Stinor

Familjarë të shqetësuar për fatin e të afërmve të prekur me koronavirus, me shishe uji në duar, ushqim apo pak sende personale, janë pamje të trishta që të ofrojnë përditë oborrët e spitalit Covid-1 dhe Covid-2. Mjeku Pëllumb Pipero, i cili pak ditë më parë u përball vetë me një situatë të tillë pranon se […]

nga AgroWeb më 19 August, 2020

Përballja me Covid-19, Çfarë Do Ndodhë në Vjeshtë dhe Dimër

Plani për përballimin e situatës së vjeshtë-dimrit është gati, deklaroi ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, duke filluar nga krijimi i skuadrave të lëvizshme në Qendrën e Urgjencës Kombëtare dhe deri te trajtimi mjekësor i pacientëve me Covid-19. “Ne po përgatitemi për të përballuar situatën e vjeshtë-dimrit në disa drejtime. Nga krijimi i skuadrave të lëvizshme […]

nga AgroWeb më 24 November, 2017

Supë Pule për Një Drekë të Shëndetshme

Kjo supë fantastike është kombinimi ideal i vlerave më të mira ushqimore. Supa me mish pule dhe patate është mënyra më e mirë për t’u ushqyer shëndetshëm dhe lehtë ndërsa shija fantastike e saj ngroh dhe shplodh organizmin duke i ofruar atij energji dhe forcë. Është supa që përherë nënat dhe gjyshet tona kujdesen të […]