Zupa Angleze – Shija Delikate dhe e Lehtë në Një Gotë

21 0

Kuzhina është art më vete e sidomos kur bëhet fjalë për pastiçerinë.

Ëmbëlsirat janë pjesa më delikate e të gatuarit të cilat kërkojnë shumë përkushtim kujdes e dashuri.

Kështu mund ta përshkruajmë edhe zupën angleze e cila është një mrekulli shijesh mbledhur në një gotë.

Më poshtë ju tregojmë mënyrën e saktë të përgatitjes së kësaj recete hap pas hapi.

Përbërësit për pandespanjën

2 vezë mesatare

30 gr miell

30 gr niseshte

60 gr sheqer

Për kremin e pastiçerisë

400 gr qumësht

100 gr pana për ëmbëlsira

4 të verdha vezësh

45 gr niseshte misri

140 gr sheqer

1 pako ekstrakt vanilje

50 gr çokollatë e zezë

100 ml sherbet, lëng frutash  ose shurup

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e këtyre zupave si fillim përgatisni pandespanjën.

Në një enë të thellë hidhni vezët në temperaturë ambienti e më pas përziejini me një rrahës elektrik.

Shtoni po aty pak nga pak edhe sheqerin duke e përzier për 10 minuta derisa të formohet merengen tradicionale.

Me anë të një site hidhni po tek ena niseshtenë dhe miellin.

Më pas përzieni me lëvizje delikate nga poshtë lart derisa të formohet brumi i trrashë.

Përgatisni një tavë pjekje rreth 18 cm të lyer me gjalpë dhe miell dhe hidhni brumin.

Mundohuni ta tundni me kujdes herë pas here që të përhapet siç duhet në tavë.

Futeni të piqet në furrë të ngrohtë në temperaturën 160 gradë për 40 minuta.

Lëreni të piqet derisa keku të marrë ngjyrë të artë.

Kremi i pastiçerisë

Ndërkohë përgatisni kremin e pastiçerisë.

Në një tas hidhni vetëm të verdhat e vezëve dhe sheqerin e nevojitur, më pas do t’iu duhet ta rrihni masën me telin e kuzhinës.

Këtë proces duhet ta vazhdoni derisa masa e krijuar të ketë një ngjyrë të verdhë të lehtë, dhe kokrrizat e sheqerit të kenë shkrirë.

Më pas në një filxhan hedhim pak nga qumështi që na duhet për recetën, dhe aty shtojmë niseshtenë dhe vaniljen. Me një pirun e përziejmë derisa niseshteja të jetë tretur plotësisht.

Këtë masë ja shtojmë të verdhave të vezëve dhe sheqerit, dhe përsëri i rrahim derisa të jenë lidhur në një masë të vetme.

Në një tenxhere të vogël hedhim qumështin dhe e vendosim në zjarr të ulët. Temperatura e qumështit duhet të jetë shumë e vakët kur të hidhni masën e vezëve.

Kjo metodë nuk do t’iu lejojë që veza të pritet dhe kremi të prishet.

Pasi të keni shtuar vezët tek qumështi duhet të përzieni gjatë gjithë kohës me një ritëm jo shumë të shpejtë.

AgroWeb.org ju këshillon që të ngrini pak nxehtësinë e zjarrit, kështu kremi do të bëhet më shpejt.

Masa do të fillojë që të trashet ngadalë.

Nëse dëshironi mund t’i shtoni lëkurën e limonit apo portokallit për t’i dhënë një shije më të veçantë kremit.

Kremin do ta lini në zjarr derisa ai të fillojë të krijojë flluska, apo që të vlojë.

Më pas hiqeni nga zjarri dhe përziheni dhe disa momente me telin e kuzhinës.

Ndajeni kremin në dy enë të barabarta dhe tek njëra shtoni çokollatën.

Përzieni me lugë derisa çokollata të shkrijë nga nxehtësia e kremit.

Përgatitja e zupave

Hiqni nga tava e pjekjes pandispanjën dhe priteni në shirita të gjatë e të barabartë.

Më pas shiritat pritini në katrorë me gjerësi  1 cm secili dhe përzgjidhni gotat për zupën.

Ato duhet të jenë të paktën 150 ml secila dhe në shtresën e parë vendosni një kubik nga pandispanja duke e lagur me një lugë sherbet, shurup apo lëng frutash.

Më pas shtoni shtresën e parë me krem çokollate duke e përhapur mirë me lugë dhe në fund shtoni kremin e pastriçerisë klasik.

Këtë proces bëjeni me të gjithë masën e mbetur të zupave dhe duhet të dalin 4-5 gota.

Futini në frigorifer për të paktën 3 orë ose më shumë dhe konsumojini të freskëta me pak kakao pluhur sipër./AgroWeb.org