Kek Shtëpie Me Çokollatë Dhe Arra – Ëmbëlsira Që Gëzon Shpirtin

35 0

Çokollata është pa dyshim një nga ushqimet më të mira që na fal gëzim e qetësi, sidomos në një ditë plot stres.

Çokollata ka aftësi të përmirësojë humorin dhe të nxisë mendimet pozitive.

Studimet shkencore kanë konfirmuar se çokollata është shumë e mirë për zemrën, qarkullimin e gjakut dhe trurin.

Mendohet që ajo ka ndikim të mirë edhe kundër diabetit, mbipeshës dhe autizmit.

Por nëse e doni çokollatën vetëm për shijen e ëmbël që ka, atëherë ju rekomandojmë recetën e mëposhtme të kekut me çokollatë.

Përgatitja e Kekut me Çokollatë dhe Arra në Shtëpi

Përbërësit

200 gramë çokollatë të zezë

150 gramë gjalpë

80 gramë sheqer

5 vezë

1 lugë çaji me vanilje pluhur

50 gramë miell

1 bustinë me pluhur pjekjeje për ëmbëlsira (e gjeni në supermarkete)

40 gramë arra të thërrmuara

10 gramë kakao

100 ml krem qumështi (pana)

Përgatitja

Ndizeni furrën në 180°C.

Në një tenxhere shkrini 120 gramë nga çokollata e zezë bashkë me gjalpin.

Në një enë tjetër rrihni vezët dhe sheqerin deri sa të krjohet një masë e bardhë.

Tek tenxherja me çokollatën e shkrirë shtoni vaniljen dhe përziejeni.

Më pas shtoni miellin dhe të gjithë përbërësit e tjerë, arrat, kakaon, pluhurin e pjekjes.

Përziejeni mirë me lugë druri dhe më pas hidheni në tepsi për ta pjekur.

Ndërkohë që keku piqet, ngroheni kremin e qumështit në një tenxhere tjetër deri sa të dalë pak tym.

Shtoni pjesën e mbetur të çokollatës dhe përziejeni mirë.

Pasi keku të jetë ftohur hidheni masën e qumështit me çokollatë sipër dhe servireni.

Çokollata e zezë është e pasur me minerale mirëbërës siç është kaliumi, zinku dhe seleniumi.

Një sasi prej 100 gramësh e një çokollate 70% të zezë plotëson 67 përqind të nevojës ditore për hekur.

Për më tepër, çokollata përmban një substancë që është e njëjta me një kimikat të çliruar nga truri kur njeriu bie në dashuri.

Jo më kot çokollata cilësohet si një ushqim që i bën mirë shpirtit./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje