Mëlçitë e Viçit – Plot me Ushqyesit më Jetikë për Shëndetin

1.4k 0

Shqiptarët janë dashamirës të flaktë të gatimeve me mëlçi viçi të kombinuara në receta të ndryshme me shije fantastike.

Por krahas shijes së tyre të mrekullueshme, mëlçitë e viçit kanë një profil shumë të pasur vlerash ushqimore, të cilat do t’i mësoni në artikullin më poshtë.

Ato përmbajnë vitamina, minerale dhe ushqyes të tjerë të dobishëm duke i ofruar organizmit shëndet të mirë.

Përfitimet në Organizëm nga Konsumimi i Mëlçive

Proteina

Mëlçitë e viçit janë burim i pasur proteine e cila kontribuon për shëndetin e kockave, transportimin e oksigjenit në inde e qeliza dhe paraqitjen e lëkurës.

Hekuri Dhe Zinku

Mishi i mëlçisë së viçit ofron minerale të domosdoshme siç janë hekuri dhe zinku.

Siaps të dhënave të cilave i referohet AgroWeb.org një sasi prej 85 gramësh e mishit të mëlçisë sue viçit ofron 4.2 miligramë hekur dhe 3.4 miligramë zink.

Krahas mëlçisë së viçit edhe mishi i veshkës së viçit ofron 4 miligramë hekur dhe 1.6 miligramë zink.

Meshkujt kanë nevojë për 8 miligramë hekur dhe 11 miligramë zink në ditë.

Femrat kanë nevojë për 18 miligramë hekur dhe 8 miligramë zink.

Zinku është i nevojshëm për tiroidet.

Bakri Dhe Selenium

Mishi i mëlçisë së viçit i ofron organizmit me më shumë bakër dhe selenium.

Të dy këto minerale shërbejnë si antioksidantë dhe mbrojnë qelizat nga dëmi oksidues dhe radikalet e lira.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, mishi i mëlçisë së viçit plotëson 62% të dozës ditore të rekomanduar të seleniumit dhe 40 përqind të dozës së sugjeruar të bakrit.

Vitamina B12 Dhe Folati

Mishi i mëlçisë sue viçit është i pasur me vitaminë B6 dhe B12, të cilat e ushqejnë sistemin nervor.

Një racion me mish të mëlçisë përmban 62% të dozës ditore të folatit ndërsa mishi i veshkave përmban 28% folat.

Gatimi I Mishit Të Veshkave Dhe Mëlçisë

Ky mish mund të kaurdiset me vaj ulliri, qepë, uthull, sherebelë dhe rozmarinë të freskët.

Por ato janë fantastike edhe në përgatitjen e fuergesave të ndryshme, gjellueve dhe supave të shijshme gjithashtu./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.