Shija Italiane në Tryezat Shqiptare

457 0

Epërsia e produkteve italiane në tregun europian e më gjerë dëshmon për reputacionin e lartë që këto produkte kanë tek konsumatorët.

Produktet 100% “Made in Italia” nuk janë më një ekskluzivitet vetëm i konsumatorëve italianë apo i shteteve anëtare të BE.

Në Shqipëri, sipërmarrës të rrjeteve të supermarketeve kanë bërë përpjekje serioze në ofrimin e produkteve më të njohura të prodhuara në fabrikat italiane duke garantuar cilësinë më të mirë dhe origjinalitetin e tyre.

Epërsia e produkteve italiane në tregun europian e më gjerë dëshmon për reputacionin e lartë që këto produkte kanë tek konsumatorët por edhe në botën e kulinarisë në përgjithësi.

Sot, në kryeqytetet më të mëdha të Europës, produktet italiane bëjnë diferencën mes gjithë larmisë së produkteve vendase e atyre të importit.

Edhe në Shqipëri nuk janë të pakta supermarketet që ofrojnë produkte italiane duke sjellë në raftet e tyre emrat e markave më të njohura.

Nuk ka dyshim që këto marka njihen shumë mirë nga konsumatorët shqiptarë dhe interesi për konsumimin e tyre mbetet gjithnjë i lartë.

Por përtej faktit se edhe konsumatorët shqiptarë janë të tërhequr pas produkteve italiane, markave më të mira dhe blerjes së tyre, dilema se sa cilësore janë produktet e sjella në Shqipëri dhe sa origjinale janë ato mbetet përherë e pranishme.

A vijnë këto produkte direkt të prodhuara nga fabrikat italiane? Apo janë produkte të prodhuara në fabrika jashtë Italisë dhe me cilësi jo të njëjtë?

Këto janë pikëpyetjet që çdo konsumator shqiptar i tërhequr pas produkteve italiane i’a ka bërë së paku njëherë vetes teksa ka blerë apo ka konsumuar produktet tipike italiane.

Produkte të çertifikuara 

Të pyetur nga AgroWeb.org specialistë të një prej rrjeteve më të mëdha të supermarketeve në Shqipëri, Ecomarket tregojnë rëndësinë që ata i kushtojnë futjes së produkteve puro “Made in Italia” në rrjetin e tyre.

“Çdo produkt italian në raftet e Ecomarket është i ardhur nga fabrikat italiane të secilës prej kompanive respektive, në këtë mënyrë edhe cilësia e produkteve është më e mira dhe më e garantuara.

Ne kemi një ekip të posaçëm që kontrollon cilësinë dhe origjinalitetin e produktit që në momentin kur importohet. Së fundmi, bashkëpunimi ynë më i ri vjen me rrjetin e supermarketeve Sigma.

Në Ecomarket tashmë gjenden rreth 500 produkte të reja ushqimore të cilat mbajnë logon Sigma. Të gjitha këto produkte janë autentike italiane. Karakterizohen nga një cilësi shumë e mirë me çmime nga më konkurrueset në treg.” shprehen specialistët e Ecomarket.

Në Shqipëri rrjeti që dominon tregun italian prej 60 vitesh

Sigma është rrjeti i supermarketeve më me reputacion të lartë që dominon tregun italian prej 60 vitesh. Këto produkte prodhohen në fabrikat më të mira dhe më me emër në Itali, për t’iu shpërndarë më pas konsumatorëve italianë, europianë e më gjerë.

Specialistët e Ecomarket bëjnë me dije se në Shqipëri, linja Sigma vjen me një kategori super premium e cila quhet Scelto, me produkte si makarona, salca të ndryshme, reçel, vaj ulliri extra të virgjer, salca nga të gjitha varietet e domateve, lëngje me 100% fruta si dhe produkte Bio gjithashtu.

Vlen për t’u theksuar fakti se kategoria ekonomike vjen me paketime më të mëdha dhe çmimeve shumë më të lira për t’iu ofruar konsumatorëve furnizime javore apo mujore.

Të ushqehesh mirë dhe të jetosh shëndetshëm është një sfidë po aq sa edhe një dëshirë por mbi të gjitha është respekt dhe detyrim ndaj vet organizimit.

Prej shekujsh, Italia qendron në platenë e produkteve ushqimore të “pamposhtura”, shumë të kërkuara në mbarë botën.

Mjafton të përmendim, spaghett-it e famshme në varietetet më të ndryshme, të gjitha të shijshme, salcat plot fantazi me borzilok e domate, djathrat unikë në shijet e aromat e tyre si mozzarela, parmigiano, gorgonzola apo proshutat  e ëmbla, me stika a pikante për të kuptuar se kemi të bëjmë me një oaz të tërë shijeje e fantazie që ka marrosur të apasionuarit pas kuzhinës dhe ushqimit të mirë. /AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.