Plot Shëndet Por Pa Kolesterol

326 0

Një numër i madh shqiptarësh kanë kolesterol të lartë. Shumë ndjekës të AgroWeb.org na kanë kontaktuar duke kërkuar të dinë disa zgjidhje natyrale për këtë.

Nëse kolesteroli i lartë është një shqetësim shëndetësor që ju prek juve apo edhe të afërmve tuaj atëherë jeni në vendin e duhur për disa këshilla të specializuara.

AgroWeb.org ia drejtoi pyetjen një grupi specialistësh mjekësorë me emër dhe në vijim gjeni përgjigjet e tyre.

Shumëkush që vuan nga kolesteroli i lartë dëshiron të dijë se si ta zvogëlojë atë.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të kontrolloni peshën dhe yndyrën e organeve të brendshme ose të barkut.

Një nga zgjidhjet më të rekomanduara është lëvizje çdo ditë. Është e domosdoshme që ta bëni zakon të ecurën për 30 minuta në ditë.

Ju duhet të konsumoni më shumë fibra në vakte dhe më pak ushqime të përpunuara. Gjithashtu duhet të konsumoni më shumë perime, ushqime të plota, bishtajore si thjerrëzat, qiqrrat, bizelet, fasulet.

Luleshtrydhet janë nga frutat më mirëbërëse për uljen e kolesterolit të keq. Duhet ta bëni zakon të konsumoni edhe 2-3 fruta të tjera në ditë.

E rëndësishme

Më pak gjalpë, krem gjalpi, djathë, mish të kuq, salçiçe dhe ushqime të tipit të patatinave apo biskotave, qofshin me kripë apo edhe me sheqer.

Erëzat ndikojnë shumë për mirë. Më shumë shafran të Indisë dhe piper të zi. Kjo është një përzierje e veçantë e erërave që ul kolesterolin dhe ndihmon për të qëndruar pa kolesterol.

Mos harroni të përdorni më pak kripë duke preferuar në vend të saj erëza të tilla si speci djegës, sherebela, rigoni, pipernat, rozmarinë dhe xhenxhefil.

Vizita tek mjeku është e rëndësishme. Ajo shërben sidomos për të mbajtur nën kontroll ecurinë e niveleve të kolesterolit. Por vlen shumë edhe për të parë përmirësimet dhe kthimin tuaj në shëndet të plotë./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.