nga AgroWeb më 1 February, 2021

Okulistja: Gjatë Pandemisë Vizitat E Fëmijëve Për Shikimin Janë Dyfishuar

Zhvillimi i mësimit online për shkak të pandemisë e ka shtuar kohën e qëndrimit të fëmijëve para ekranit të një telefoni apo kompjuteri. “Është shumë shqetësuese, fëmijët janë bërë të varur”, u shpreh një prind. Qëndrimi me orë të zgjatura para ekraneve teknologjike po ndikon drejtpërdrejtë tek shikimi i fëmijëve. Gjatë pandemisë vizitat tek okulisti […]

nga AgroWeb më 21 January, 2021

Si T’i Bindni Fëmijët Të Hanë Më Shumë Brokoli

Brokoli është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun dhe çdo i rritur e kupton këtë mjaft mirë. Kur vjen puna tek fëmijët, pavarësisht se e mësojnë me këngë e tregime që brokoli është i mirë, ata shtrembërojnë fytyrën kur u serviret kjo perime. Si T’i Bindni Fëmijët Të Hanë Më Shumë Brokoli Ekspertët […]

nga AgroWeb më 3 December, 2020

Si T’u Jepni Fëmijëve Shembullin Më Të Mirë Të Mbrojtjes Ndaj COVID-19

Prindërit që rëndom shpërfillin masat mbrojtëse kundër COVID-19, në padijeninë e tyre mund të jenë duke ndikuar tek fëmijët duke u dhënë një shembull të gabuar. Terapsitët e shëndetit mendor në Florida thonë se në këto kohë të vështira dhe jo vetëm, fëmijët po marrin shembull nga prindërit dhe një pjesë e tyre, për hir […]

nga AgroWeb më 27 November, 2020

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.

Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. Deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose me […]

nga AgroWeb më 26 November, 2020

Cila Është Mosha E Duhur Kur Duhet Të Fillojë Kujdesi Për Zemrën

Sëmundjet e zemrës janë shkaktari kryesor i vdekjeve të parakohshme në botë. Sipas Institutit të Statistikave, në vitin 2017, vdekshmëria nga sëmundjet e zemrës u rrit me 2.4 përqind. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se që nga viti 2005-2016 vdekjet nga këto sëmundje u rritën me më shumë se 19 përqind. Në vitin 2017, 11,926 […]

nga AgroWeb më 12 November, 2020

Varësia nga Ekrani – Si e Shkatërron të Ardhmen Fëmijëve

Eshtë e pamundur që të ndodhesh sot në një ambient publik dhe të mos vesh re ndonjë fëmijë zhytur në ekranin e një celulari apo tablete. Jemi të gjithë dëshmitarë të revolucionit teknologjik të këtij shekulli, që në fakt është një thikë me dy presa, veçanërisht për të miturit. Prindërit e kanë kuptuar sa e […]

nga AgroWeb më 3 November, 2020

Covid 19 – Simptomat që Nuk Duhen Neglizhuar te Fëmijët

Mjekja pediatre Valbona Shahini sqaron disa detaje rreth infektimeve me COVID-19 te fëmijët që sipas saj në muajt e fundit janë shtuar në masë. Mjekia sqaroi se numri i fëmijëve të prekur nga virusi është shtuar ashtu siç ka ndodhur me gjithë popullatën në tërësi edhe pse tek fëijët pasojat nuk kanë qenë aq të […]

nga AgroWeb më 15 October, 2020

Pijet me Gaz dhe Agresiviteti tek Fëmijët – Një Shqetësim në Rritje

Shumë prindër i anashkalojnë rreziqet që u kanosen fëmijëve nga ushqimet dhe pijet industriale. Fundja, çfarë e keqe mund t’i vijë fëmijës nga një pije shumëngjyrëshe dhe e shijshme? Ajo që mund të ndodhë është se fëmija bëhet agresiv. Këtë e thotë një studim i publikuar në Revistën e Pediatrisë. Të dhënat e studimit konfirmojnë […]

nga AgroWeb më 17 September, 2020

Si T’i Ndihmojmë Fëmijët Të Luftojnë Vetminë Gjatë Pandemisë

Distancimi fizik është shumë i vështirë dhe i rëndë për fëmijët. Deri në fund të vitit 2019, shumica e tyre i kalonin ditët plot ndërveprime me bashkëmoshatarët, mësuesit, kujdestarët, fqinjët dhe familjen. Në fillim të 2020ës ndryshoi gjithcka. Për të penguar përhapjen e virusit COVID-19, në mbarë botën u mbyllën shkollat, kopshtet, programet jashtëshkollore por […]

nga AgroWeb më 17 September, 2020

Koha e Duhur Kur Duhet të Flenë Fëmijët – Këshillat e Duhura

Gjumi është thelbësor për shëndetin e mirëqenien e njeriut. Kur vjen puna tek të vegjëlit, rëndësia e gjumit dyfishohet, thonë ekspertët. Një studim i Universitetit të Ohajos konfirmon se fëmijët që nuk flenë mjaftueshëm janë shumë herë më të rrezikuar nga mbipesha dhe probleme shëndetësore. Gjumi, Mbipesha, Humori Dhe Aftësitë e Të Nxënit Tek Fëmijët […]

nga AgroWeb më 15 September, 2020

Rikthimi në Shkollë, Ndikim Pozitiv tek Fëmijët

Më 14 shtator fëmijët rikthyen në shkolla pas një pauze të gjatë, por sa të vështirë do ta kenë ata për t’u socializuar sërish? Sociologu i mirënjohur, profesor Edmond Dragoti tha për Euronews Albania se vendimi për hapjen e shkollave do të ketë një ndikim shumë pozitiv për fëmijët, jo vetëm në procesin e edukimit, […]

nga AgroWeb më 1 September, 2020

Përqendrimi i Covid-19 te Fëmijët dhe të Rinjtë, Më i Lartë Nga Sa Mendohet

Studimet e fundit amerikane tregojnë, se përqendrimi i virusit te fëmijët e të rinjtë është shumë i lartë se mendohet dhe virusi mund të transmentohet me javë. Në një kohë që gjithnjë e më shumë vende po hapin sërish shkollat dhe kopshtet, po publikohen disa studime shqetësuese lidhur me rolin e fëmijëve në pandeminë e […]

nga AgroWeb më 26 August, 2020

Si Po Ndikon Covid 19 tek Aspekti Social i Fëmijëve

Arta dhe Ami janë nënë e bijë. Çdo pasdite ato i gjen duke bërë shëtitje, të cilat karakterizohen nga humori i mirë, bisedat dhe të qeshurat. Këto shëtitje janë me rëndësi sidomos për Amin, e cila e pati të vështirë të përshtatej me rikthimin në normalitet pas daljes nga karatina. “Vajza në fillim I duk gjë e lehtë por mbrapa në […]

nga AgroWeb më 17 July, 2020

Ujë dhe Piper – Eksperimenti Që U Tregon Fëmijëve Për Koronavirusin

Fëmijët kanë shumë pikëpyetje, paqartësi dhe shqetësime për Koronavirusin. Përveç mbrojtjes dhe sigurisë për të cilën kanë kaq shumë nevojë në këtë periudhë, fëmijët duhen informuar sa më thjeshtë për virusin, situatën e krijuar në vend dhe rëndësinë e larjes së duarve. Informimi i saktë dhe siguria është roli kryesor i një prindi, thonë ekspertët […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Si T’i Përgatisni Fëmijët Për Vitin e Ardhshëm Shkollor?

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar ndërprerje domethënëse në ciklin arsimor të fëmijëve por edhe në aftësitë e tyre të të nxënit në shkollë. Ndonëse viti shkollor për shumë syresh ka përfunduar, ekspertët këshillojnë prindërit që të vazhdojnë të mësojnë fëmijët nga shtëpia por duke mos harruar kohën e lirë kaq shumë të nevojshme për ta. […]

nga AgroWeb më 19 June, 2020

Fëmijët edhe Nëse Infektohen Nuk Shfaqin Shenja të Covid 19  

Një studim britanik i Shkollës së Londrës për Higjienën i publikuar në ‘Nature Medicine’ ka dalë në përfundimin se fëmijët kanë gjysmat e shanseve të infektohen me COVID-19 se sa personat mbi 20 vjeç. Po ashtu studimi thotë se fëmijët zakonisht edhe nëse infektohen nuk shfaqin shenja të COVID-19. Sipas tij, infektimi nga koronavirusi tashmë varet nga […]

nga AgroWeb më 14 May, 2020

Parashikimet e Zymta Të OBSH Për Koronavirusin Dhe Shëndetin Mendor

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të mërkurën se koronavirusi mund të mos largohet kurrë. Sipas ekspertëve të OBSH-së, koronavirusi mund të transformohet në një endemi si ajo e HIV dhe popullësisë globale i duhet të mësojë si të bashkëjetojë me të. Ndonëse shpresat e globit janë varur tek vaksina, ka shumë sëmundje të tjera në […]

nga AgroWeb më 14 April, 2020

Antibiotikët- A Rrisin Rrezikun E Obezitetit Tek Fëmijët

Një studim amerikan thotë se fëmijët nën moshën 2 vjeç të cilëve u jepen antibiotikë, kanë më shumë gjasa që gjatë fëmijërisë së tyre të jenë obezë. Zbulimi bazohet në analizat e të dhënave të mijëra fëmijëve që kishin marrë antiobiotikë në vitet e para të jetës. Antibiotikët Prishin Mikrobiomën Sipas shkencëtarëve, antibiotikët janë medikamente […]

nga AgroWeb më 20 March, 2020

Koronavirusi, Gjika Për AgroWeb: Si Të Qetësojmë Ankthin e Fëmijëve

Koronavirusi është një pandemi shumë misterioze por në të njëjtën kohë e frikshme, veçanërisht për të vegjëlit. Barra më e rëndë në shpjegimin e situatë i takon prindit, i cili duhet të ketë shumë vetë kontroll për të shmangur ankthin në komunikimin me fëmijët. Pikërisht për t’u ardhur në ndihmë të rriturve dhe fëmijëve në […]

nga AgroWeb më 10 March, 2020

Koronavirusi, Informacione Të Vyera Që Çdo Prind Duhet T’i Dijë  

Shkollat në mbarë vendin janë mbyllur me urdhër të qeverisë për shkak të zbulimit të rasteve të para të Koronavirusit në vendin tonë, duke shkaktuar jo pak frikë, panik e ankth mes prindërve. Çfarë Është Koronavirusi? Ky lloj virusi hyn tek familja e viruseve të cilat shkaktojnë Sindromën e Rëndë Akute Respiratore (SARS) dhe disa […]