nga AgroWeb më 26 Mars, 2020

Mjeku Shqiptar në Itali – Fushatë për Donacione në Shqipëri

Heronjtë e ditëve të sotme padyshim janë mjekët, ata të cilët ndodhen në vijën e parë për të mposhtur këtë virus. Të shumtë janë dhe të rinjtë shqiptarë të cilët punojnë në spitalet evropiane, por dhe jo vetëm. IntoAlbania ka kontaktuar spelializantin në Anestezi, Drilon Kamishin, i cili prej disa muajsh ndodhet në Genova, përveç […]

nga AgroWeb më 22 Mars, 2020

COVID-19: Shqipëria shënon 13 raste të reja, Korça një nga qytetet e prekura

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë njoftoi se brenda testimeve të 24 orëve të fundit, pozitiv kanë rezultuar 13 prej tyre. Tanimë numri i të prekurve me koronavirus COVID-19 ka shkuar në 89. Pjesa më e madhe e të prekurve  vazhdon të jetë në Tiranë. Ndërsa në Korçë shënohen 3 rastet e para Deklarata […]

nga AgroWeb më 21 Mars, 2020

Koronavirusi COVID-19: Ndikimi Në Tregëti Dhe Bujqësi

Autoritetet qeveritare anë e mbanë botës po përpiqen fort jo vetëm që të mbajnë nën kontroll përhapjen e COVID-19, por edhe furnizimin e popullësisë me ushqime. Kjo situatë që përshkallëzohet dita ditës ka ndikuar edhe tek ekonomia, bujqësia dhe bizneset ushqimore. Shumë analistë janë të mendimit se situata e krijuar prej COVID-19 do të ngadalësojë […]

nga AgroWeb më 20 Mars, 2020

Koronavirusi, Gjika Për AgroWeb: Si Të Qetësojmë Ankthin e Fëmijëve

Koronavirusi është një pandemi shumë misterioze por në të njëjtën kohë e frikshme, veçanërisht për të vegjëlit. Barra më e rëndë në shpjegimin e situatë i takon prindit, i cili duhet të ketë shumë vetë kontroll për të shmangur ankthin në komunikimin me fëmijët. Pikërisht për t’u ardhur në ndihmë të rriturve dhe fëmijëve në […]

nga AgroWeb më 19 Mars, 2020

Si Po e Ndryshon Koronavirusi Stilin Tonë Të Jetesës?

Pandemia e COVID-19 deri më tani ka pasur një ndikim shumë të fort në mënyrën se si njerëzit ndërveprojnë me njëri-tjetrin. Të nxitur nga paniku, njerëz impulsivë kanë bërë blerje nga më të çuditshme në dyqane e farmaci. Por nuk është vetëm kjo. Si pasojë e frikës, njerëzit refuzojnë t’i japin dorën tjetrit dhe duhet […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Aleati Më i Madh – Përse Na Mbron Kaq Shumë Sapuni?

Sapuni përbën mënyrën më efikase për shkatërrimin e viruseve që qëndrojnë në lëkurë, përfshirë COVID-19 që është ulur këmbëkryq në të gjithë globin. Ekspertët thonë se viruset mund të qëndrojnë në lëkurë për orë, në mos për ditë të tëra. Dezinfektantët, solucionet e lëngshme, letrat e lagura me alkol janë të mira, por jo aq […]

nga AgroWeb më 17 Mars, 2020

Ujë dhe Piper – Eksperimenti Që U Tregon Fëmijëve Për Koronavirusin

Fëmijët kanë shumë pikëpyetje, paqartësi dhe shqetësime për Koronavirusin. Përveç mbrojtjes dhe sigurisë për të cilën kanë kaq shumë nevojë në këtë periudhë, fëmijët duhen informuar sa më thjeshtë për virusin, situatën e krijuar në vend dhe rëndësinë e larjes së duarve. Informimi i saktë dhe siguria është roli kryesor i një prindi, thonë ekspertët […]

nga AgroWeb më 17 Mars, 2020

Infektimi nga Koronavirusi- Si Të Mbrohemi Gjatë Gjumit

Pandemia që ka gjunjëzuar pjesën më të madhe tëglobit vjen plot me të panjohura. Njerëzit ndihen më të brishtë ndaj Koronavirusit dhe pavarësisht informacioneve të shumta qëna serviren çdo ditë, situata shoqërohet me shumë pikëpyetje. Një e tillë vërehet tek gjumi. Një raport i CNN shpjegon se një nga aspektet më të brishta të infektimit […]

nga AgroWeb më 17 Mars, 2020

Për Sa Ditë Mund Të Qëndrojë Koronavirusi Në Organizëm

Një studim i publikuar një javë më parë në revistën mjekësore Lancet, të cilit i referohet AgroWeb ka zbuluar se virusi COVID-19 mund të qëndrojë në rrugët e frymëmarrjes të disa njerëzve për më shumë se pesë javë. Sipas studimit, tek rastet e izoluara, medikamentet kundër virozave nuk kanë arritur të shkurtojnë jetëgjatësinë e COVID-19. […]

nga AgroWeb më 16 Mars, 2020

Pse Buka Që Blini Në Furrë Nuk Duhet e Prerë

Të gjithë tashmë po zbatojnë rregulla të reja jetese me qëllim frenimin e përhapjes së koronavirusit. Një problem që është diskutuar shpesh është edhe prerja e bukës në furrat e vendit. Kështu, Shoqata e Bukes, Pastiçerise dhe Brumrave sugjeron që për arsye sigurie, buka nuk duhet të pritet më. Kjo pasi sipas tyre, prerja rrezikon […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Diabetikët, Grup Në Rrezik Nga Koronavirus – Këshillat Që Japin Mjekët  

Një kategori e rrezikuar për t’u prekur nga koronavirus, janë personat që vuajnë nga diabeti. Për t’u informuar më shumë, për këshillat se si duhet të veprojnë personat me diabet, ndiqni intervistën me mjekun endokrinolog, Prof.Ass. Florian Toti. Dritare.net:  A janë më të rrezikuar diabetikët nga koronavirusi? Doktor Florian Toti: Pjesa e  popullatës diabetike, futet te popullata […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Si Vepron Koronavirusi Pasi Hyn në Organizëm – Efekti deri në Shkatërrimin e Mushkërive

Mbetet ende e panjohur tërësisht se çfarë dëmesh mund t’i shkaktojë koronavirusi trupit të njeriut, por diçka është e sigurt ky virus mund të shkaktojë një “stuhi” në të gjithë trupin tonë. E tillë ka qenë natyra e koronaviruseve zoonotikë të së kaluarës, si SARS dhe MERS. Për dallim nga viruse të tjerë që shkaktojnë […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Fëmijët Dhe Të Rriturit, A Rrezikohen Njësoj Nga Koronavirusi?

Deri më tani, raportet e autoriteteve globale të shëndetësisë, duket se po sugjerojnë që fëmijët janë më pak të prirur të preken nga Koronavirusi se të rriturit. Megjithatë, disa studime të reja po e kundërshtojnë këtë sugjerim. Një ekip ndërkombëtar ekspertësh të shëndetësisë me seli në Kinë, ndërmorri një studim mbi rreziqet që i kanos […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Çfarë Të Bëni Nëse Infektoheni Me COVID-19

COVID-19 është një sëmundje infektive e shkaktuar nga një koronavirus i ri i shfaqur për herë të parë tek njerëzit. Bëhet fjalë për një virus të rrugëve të frymëmarrjes që përhapet nga personi i infektuar nëpërmjet piklave të pështymës, kollës dhe tështimës. Piklat e pështymës mund të prekin gojën apo hundën e personave në kontakt […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Pastrimi Dhe Dezinfektimi – 2 Hapat Më Të Rëndësishëm Të Mbrojtjes Nga COVID-19

Hera e fundit që Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli një pandemi ishte qershori i vitit 2009 si pasojë e përhapjes massive të gripit të derrit H1N1. 11 vjet më vonë, bota po përballet me një armik të ri tinëzar i cili përhapet shumë lehtë. Koronavirusi përhapet nëpërmjet: piklave të pështymës, kollës, tështimës Prekjes së gojës […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Koronavirusi – Për 3 Muaj Bankat Nuk Do Kërkojnë Shlyerjen e Kësteve të Kredive

Banka e Shqipërisë ka vendosur të ngrijë pagesat e kredive në tre muaj. Mësohet se vendimi do të jetë i vlefshëm për individët dhe për subjektet private. Megjithatë kjo nuk do të thotë se këstet do të falen. Vendimi është marrë në përshtatje me masat e marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit me qëllim […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Përhapja e Koronavirusit – Cilat Janë Linjat e Transportit Publik Që Pezullohen

Në vijim të planit të masave mbrojtëse në qytetin e Tiranës, me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19, Bashkia e Tiranës njofton të gjithë qytetarët se nga dita e enjte, datë 12 mars, do të pezullohet shërbimi i transportit publik për një afat të pacaktuar. Për sa më sipër, prej orës 05:00 të ditës […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Mot i Ngrohtë Ndikon Rënien e Koronavirusit – Si Do Të Jetë Në Vijim  

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë një rritje të ndjeshme ku do të variojnë: në zonat malore, nga 01 C në 16 C, në zonat e ulëta nga 06ºC në 22 C dhe në zonat bregdetare nga 10°C në 23 C. Era do të […]

nga AgroWeb më 11 Mars, 2020

Tre Medikamentet që Kanë Dhënë Efekt Kundër Koronavirusit

Ndryshe nga sëmundjet e tjera, coronavirus përhapet më shpejt. Përhapja bëhet zakonisht kur njerëzit kolliten ose teshtinë dhe janë mbajtës të virusit. Spërklat e infektuara mund të ngjiten në gojë, hundë dhe sy. Virusi gjithashtu mund të gjendet në tualet dhe mund të përhapet nga një apartament në një tjetër. Kjo u provua edhe në […]

nga AgroWeb më 10 Mars, 2020

Koronavirusi, Informacione Të Vyera Që Çdo Prind Duhet T’i Dijë  

Shkollat në mbarë vendin janë mbyllur me urdhër të qeverisë për shkak të zbulimit të rasteve të para të Koronavirusit në vendin tonë, duke shkaktuar jo pak frikë, panik e ankth mes prindërve. Çfarë Është Koronavirusi? Ky lloj virusi hyn tek familja e viruseve të cilat shkaktojnë Sindromën e Rëndë Akute Respiratore (SARS) dhe disa […]