nga AgroWeb më 25 March, 2022

Pse Është Mirë Të Zgjoheni Në Të Njëjtën Orë Çdo Ditë

Ekspertët e gjumit këshillojnë që zgjimi në të njëjtën kohë çdo mëngjes pa marrë parasysh kur shkoni të flini dhe a punoni apo jo. Nëse me dëshirë zgjoheni për shkak të punës për çdo ditë, zgjohuni në të njëjtën kohë edhe gjatë vikendit kur nuk shkoni në punë – do të ndiheni shumë më mirë, […]

nga AgroWeb më 14 December, 2021

Rriten 9% shtrimet në spitale si pasojë e mos trajtimit të sëmundjeve gjatë pandemisë

Pasojat e pandemisë në përkeqësimin e sëmundjeve të tjera për shkak të vonesave në kurim si dhe efekteve që ka lënë ajo te pacientët që e kaluan virusin, kanë filluar të ndihen, sidomos me problemet kardiake. Për periudhën janar-gusht në spitale janë shtruar 166,731 pacientë nga sëmundje të ndryshme apo 9% më shumë se e […]

nga AgroWeb më 24 November, 2021

Rastet me COVID te fëmijët janë shtuar, mjekja rekomandon vaksinimin

Gjatë kësaj stine qarkullojnë shumë viroza që prekin fëmijët, disa prej të cilave kanë simptoma të ngjashme me COVID-19. Sipas mjekes Bruna Shiroka, virozat më të shpeshta që po qarkullojnë gjatë kësaj stine janë rrufa, gripi i stinës dhe sindroma duar e këmbë. Mirëpo në shumë raste, simptomat e ngjashme me COVID-19 tregojnë pikërisht praninë […]

nga AgroWeb më 20 April, 2021

Silva Bino tregon rastet kur nuk duhet të vaksinohesh?

7000 dozat e e vaksinës Pfizer që mbërritën këtë të hënë do të përdoren për personat që kanë kryer transplant por Silva Bino thekson se nuk ka target grupe të përcaktuar se kush do të kryejë njërën vaksinë apo tjetrën.  Ajo qe dihet e sigurt është se kush ka kryer dozën e parë të vaksinës […]

nga AgroWeb më 18 February, 2021

A Duhen Blerë Vitaminat Në Internet – Sa të Kujdesshëm Duhet të Tregoheni?

Vitet e fundit ka filluar të përhapet një tjetër traditë, ajo i përket blerjes së medikamenteve në dyqanet online. Diçka e tillë mori famë në vendin tonë duke qenë se shumica e vitaminave apo suplementeve që ofrohen nuk arrijmë t’i gjejmë në farmacitë tona. Vërtet që llojshmëria e tyre është e pafundme dhe çmimet mund […]

nga AgroWeb më 11 January, 2021

Sot Nis Vaksinimi Ndaj COVID-19 Në Shqipëri

Vaksinimi në Shqipëri do të fillojë më shpejt se çfarë ishte parashikuar, teksa të parët që do marrin prodhimin e Pfizer/BioNTech janë mjekët, më pas të moshuarit. Shqipëria ka marrë dozat e para, të cilat janë në masën 10 mijë e 750, disa prej të cilave do i jepen Kosovës. Po ashtu edhe Greqi ka […]

nga AgroWeb më 22 December, 2020

Eksperti i Shëndetit Publik: Shqipëria Rrezikon Këtë Dimër Si Pasojë e Koronavirusit

Mjeku ekspert i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit.  Dasho në postimin e tij në Facebook shkruan se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit dhe duhet shmangur “sidomos skenari me 5,700 humbje jete deri në […]

nga AgroWeb më 20 November, 2020

Çfarë Sugjerojnë Psikologët Për Të Shmangur Stresin Gjatë Këtyre Ditëve

Për shumë njerëz është tejet e vështirë që gjatë këtyre ditëve të qëndrojnë të qetë ndërsa marrin informacione pa fund rreth përhapjes së koronavirusit. “Zërit të Amerikës”  bisedoi me psikologët lidhur me disa prej mënyrave efektive për të luftuar ankthin e për të qëndruar të qetë gjatë kësaj periudhe sfiduese. Gjatë këtyre ditëve është e vështirë të mos shohësh lajmet në televizor që shfaqin ndër të tjera grafikë shqetësues rreth përhapjes së koronavirusit. Për disa njerëz kjo shkakton panik dhe rrit nivelin e ankthit. Sipas psikologes dhe shkencëtares MaryAlvord, paniku është një reagim i natyrshëm i njeriut ndaj stresit. “Ka të bëjë me atë se çfarë ndjejmë kur kemi nevojë për të mbijetuar. Ndaj ju shihni rafte në dyqane të boshatisur nga uji edhe pse nuk ka mungesë uji. Në të vërtetë nuk kemi nevojë për pesë koli me ujë. Tashmë dyqanet po kufizojnë sasinë që blihet nga çdo individ, në dytë tilla”, thotë Mary Alvord, Drejtore e Kërkimeve Klinike, në Shoqatën Amerikane të Psikologëve. Psikologët shtojnë se është jashtëzakonisht e rëndësishme të dish se ku t’i zgjedhësh lajmet gjatë këtyre ditëve në mënyrë që të jesh i mirë-informuar. Të Kontrollosh Emocionet E rëndësishme është thotë ekspertja është që të kontrollosh emocionet e të shmangësh panikun. “Madje mund ta shohim këtë gjë si mundësi. Po të qëndroni në shtëpi më shumë, mund të lidheni me të afërmit ose miqtë me të cilët nuk keni folur për një kohë të gjatë …çdo krizë mund te shihet simundësi”, thotë ajo. Psikologia VaileWright thotë se nuk duhet të nënvlerësojmë fuqinë e rutinës. Programimi dhe rutina na ndihmojnë të ruajmë qetësisë dhena jep ndjesinë e normalitetit që shumë njerëz mendojnë se u mungon. “Për t’u përgatitur mendërisht, duhet të bësh gjëra të tilla sikurse tëkujdesesh për veten. Është vërtet e rëndësishme që të ruash rutinën, të shkosh në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë, e të zgjohesh në mëngjes sikurse gjatë një dite të normale pune. Mos e trajto si një ditë dëbore, por bëj dush e vishu. Hani vaktet si gjithmonë”. Psikologia klinike Irina Meliksetyan shton se mënyra se si një person i përgjigjet një situate krize varet shumë nga natyra e gjithë secilit. “Do të jetë më e vështirë për ata që janë tipa kryesisht të mbyllur, që janë ndërkohë të përfshirë nga ankthi, të jetojnë nën stres të vazhdueshëm. Biseda me të afërmit online Ata ndjehen veçanërisht të izoluar pasi nuk mund të takohen me njerëzit tek të cilët janë mësuar të mbështeten. Por fatmirësisht të gjithë kemi teknologjinë, kemi Skype e FaceTime. Kjo na ndihmon të vazhdojmë të komunikojmë me të dashurit, të […]

nga AgroWeb më 19 August, 2020

Mjekët Paralajmërojnë Qytetarët për Temperaturat e Larta

Përveç pandemisë që në këtë sezon veror dikton masa të larta higjieno-sanitare dhe distancim fizik, pushuesit duhet të kenë parasysh edhe rreziqet e tjera shëndetësore gjatë qëndrimit në plazhet e shumta të Adriatikut. ”Pushuesit i këshillojmë të bëjnë kujdes me qëndrimin në diell, në temperatura të larta. Koha ideale e qëndrimit është 7.00-11.00 dhe pas […]

nga AgroWeb më 27 July, 2020

VOA Për Shqipërinë: Personeli Shëndetësor Ndjehet i Pasigurtë në Punë Gjatë Pandemisë

Në Shqipëri, deri më sot janë konfirmuar 138 vdekje prej koronavirusit, të moshave nga 21 vjec deri në 67 vjeç. ndërsa raste aktive në të gjithë vendin janë 4763. Prej 26 qershorit e deri sot autoritetet shëndetësore po njoftojnë një seri vdekjesh thuajse të përditshme nga 2-4 persona prej koronavirusit. Spitali Infektiv është në gjendje […]

nga AgroWeb më 20 July, 2020

Eksperti i Shëndetit Publik: Një Valë e Dytë e Pandemisë së Koronavirusit Është Plotësisht e Mundshme

Alban Ylli, ekspert i Shëndetit Publik thotë se një valë e dytë e pandemisë së koronavirusit është plotësisht e mundshme dhe se e vetmja gjë që kemi në dorë për të mos u kthyer në izolim sërish, është ruajtja e distancës dhe mbajtja e maskës. Në një apel drejtuar qytetarëve, Ylli thotë se tani jemi […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Më Shumë se Tre Gjenerata të Mjekësisë Janë Larguar Nga Vendi

Nga viti 2010 në vitin 2017 janë larguar nga vendi 772 mjekë, me arsim të përgjithshëm ose me specializime pasuniversitare, sipas të dhënave nga Forumi Ekonomik Ndërkombëtar i Vjenës. Ky numër përfaqëson me shumë se tre gjenerata të dala nga Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin e Tiranës ku diplomimet mesatare në një vit janë më […]

nga AgroWeb më 8 June, 2020

Mjekët dhe Pandemia e Keqinformimit – Lufta Në Dy Fronte

Shifrat aktuale COVID-19 në mbarë globin flasin për 6.8 milionë raste të konfirmuara në mbarë globin ndërkohë që numri i vdekjeve ka arritur në 397,000. Në frontin e parë të luftës me koronavirusin janë padyshim mjekët dhe infermierët të cilët tani u duhet të luftojnë edhe me pandeminë e keqinformimit. Mjekët po përpiqen të ndihmojnë […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

Analiza e Gjakut – A Mund të Përcaktojë Nëse Jemi Infektuar Nga COVID-19?

Dr. Fauci i premtoi publikut amerikan që për një javë do të fillohet të bëhet testi i gjakut i antitrupave për koronavirus, që të gjendet kush e ka kaluar dhe është i mbrojtur, pra ka krijuar imunitet. Dr. Anthony Fauci është eksperti infektivolog dhe epidemiolog i Task Force pranë Shtëpisë së Bardhë. FDA rregullatori i […]

nga AgroWeb më 14 April, 2020

Hapat Që Ndjekin Mjekët Dhe Infermierët Për T’u Mbrojtur Nga COVID-19

Mjekët dhe infermierët janë sot heronjtë e vërtetë të betejës kundër virusit COVID-19. Të mobilizuar plotësisht në vijën e parë të betejës, bluzat e bardha janë të rrezikuar prej virusit në çdo moment. Ata punojnë orar pa orar dhe puna e sakrificat e tyre janë të pashembullta. E vetmja gjë që kërkojnë prej nesh janë […]

nga AgroWeb më 25 March, 2020

Mbi 400 Mijë të Infektuar – OBSH: Pandemia po Përhapet me Ritme të Shpejta

Ka rreth dy muaj që bota po lufton e po përgatitet për tu përballur me një virus të ri. COVID-19 është tashmë i njohur kudo dhe cilësohet si një nga krizat më serioze të shëndetësisë në kohët moderne. Sot numërohen më shumë se 400 mijë të infektuar me këtë virus dhe ende po punohet për […]

nga AgroWeb më 18 March, 2020

Mjeku Infeksionit Për Qytetarët: Parandalimi Është Më i Lehtë se Kurimi

Pas viktimës së dytë të shënuar nga virusi COVID-19, pak momente më parë mjeku Pëllumb Pipero ka publikuar një mesazh ndërgjegjësues. Në fjalën e tij ai sqaron se sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi COVID-19 është më e lehtë ta parandalosh se ta kurosh. Ndaj dhe ka kërkuar ndihmën e të gjithë qytetarëve për të dhënë […]

nga AgroWeb më 13 March, 2020

Diabetikët, Grup Në Rrezik Nga Koronavirus – Këshillat Që Japin Mjekët  

Një kategori e rrezikuar për t’u prekur nga koronavirus, janë personat që vuajnë nga diabeti. Për t’u informuar më shumë, për këshillat se si duhet të veprojnë personat me diabet, ndiqni intervistën me mjekun endokrinolog, Prof.Ass. Florian Toti. Dritare.net:  A janë më të rrezikuar diabetikët nga koronavirusi? Doktor Florian Toti: Pjesa e  popullatës diabetike, futet te popullata […]

nga AgroWeb më 11 March, 2020

Observatori Global i Shëndetit: Shqipëria me Numrin më të Ulët të Mjekëve në Rajon

Me përhapjen e virusit COVID-19 në Shqipëri filloi edhe implementimi më rigoroz i rregullave të përcaktuara nga OBSH. Sigurisht vëmendje më të madhe ka stafi mjekësor i cili është ai që është në linjën e parë të rrezikut. Nga të gjithë vendet në botë që tani kanë hyrë në ‘zonën e kuqe’ mjekët janë ndër […]

nga AgroWeb më 13 January, 2020

Shtohen Ndjeshëm Rastet e Të Prekurve Nga Gripi – Kujdesi Që Ju Duhet

Sigurisht që sa herë që moti ftohet pasojat fillojnë e ndjehen edhe në organizëm. Në qarqet më të ftohta të vendit është rritur numri i të prekurve nga gripi. Sipas të dhënave nga ISHP, rezulton se rreth 11 mijë persona gjatë këtyre javëve kanë kërkuar ndihmën e mjekut për infeksione në rrugët e frymëmarrjes. Temperaturë […]