Sekretet e Mjekësisë për Tretjen e Përsosur të Ushqimit

737 0

Trakti gastrointestinal apo sistemi stretës  është thelbësor për shëndetin tonë të përgjithshëm. Duke pasur njësistem tretës të shëndetshëm, ne ndihmojmë në përmirësimin e procesit të tretjes së ushqimit dhe në absorbimin e substancave të rëndësishme ushqimore nga trupi. Për këtë arsye mjekët japin vazhdimisht rekomandimet mbi rregullimin e jetesës tuaj të përditshme për një tretje të përsosur.  Njihuni me disa sekrete të mjekësisë për mënyrën e përsosur të ushqyerjes në mënyrë që të përmirësoni shëndetin tuaj tretës:

  • Konsumoni më shumë fibra: Fibrat rregulljnë tranzitin intestinal dhe ndihmojnë në mbajtjen e të traktit gastrointestinal të pastër.
  • Pini më shumë ujë: Uji është i rëndësishëm për tretjen e ushqimit dhe për funksionimin e rregullt të traktit gastrointestinal.
  • Mbroni mukozën: Përdorimi i ushqimeve të pasura me antioksidantë dhe acidet yndyrore Omega-3, të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen dhe përmirësimin e shëndetit të mukozës së zorres së trashë.
  • Shmangni ushqimet inflamatore: Disa ushqime, si gluteni, laktoza dhe ushqimet e rafinuara, mund të shkaktojnë inflamacion në traktin gastrointestinal. Përpiquni të shmangni këto ushqime nëse keni ndjesi parehatie ose shqetësime.
  • Konsumoni probiotikë dhe prebiotikë: Probiotikët janë bakteriet e mira që ndihmojnë në mbajtjen e një flore të shëndetshme bakteriale në zorrë, ndërsa prebiotikët i ushqejnë këto baktere të mira.

Nëse ndiqni këto këshilla për një ushqyerje të shëndetshme dhe të balancuar, do të ndiheni përgjithësisht më energjikë./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.