Qiqra

Supë e Ngrohtë me Qiqra – Receta më e Shijshme e Stinës

Në këtë kohë të vitit gjëja më e mirë që mund të imagjinohet në tryezë është një pjatë e ngrohtë...

Receta e thjeshtë e humusit me qiqra

Humusi është një salcë me bazë qiqrash, shumë e vlerësuar në të gjithë botën! Kjo recetë tipike e kuzhinës së...

Humusi – Historia E Pjatës Nga Lindja E Mesme Që E Pretendojnë Të Gjithë

Thuhet gjithmonë se ushqimi është në gjendje t’i bashkojë njerëzit dhe kjo është e vërtetë! Sepse asgjë nuk bashkon më...

Pilaf me Pulë dhe Qiqra – Plot Shije dhe Shëndet

Pilafi është një nga recetat tradicionale më të dashura për Shqiptarët. E pëlqejnë të mëdhenj e të vegjël dhe përveçse...

Humus me Panxhar të Pjekur – Shije dhe Shëndet

Kjo recetë e shijshme e humusit me panxhar nuk mund të ishte më e lehtë se kaq! Mjafton të hidhni...

Buka me Qiqra dhe Vlerat e Saj Ushqyese

Buka me qiqra është një bukë e shijshme, pa gluten dhe plot me lëndë ushqyese. Kjo bukë është pjesë e...

Lakër me Qiqra – Receta për Një Pjatë të Shijshme dhe Ushqyese

Lakra është një nga perimet që mbretëron gjatë të muajve të ftohtë dhe ngrica e parë është koha ideale për...

Humus me Karrota – Receta e Thjeshtë me Shije Fantastike

Humusi po merr një famë përtej Lindjes së Mesme dhe kjo falë shijes unike që kjo recetë sjell në tryezë....

Për Më Shumë Shëndet – Ushqimet E Duhura Që Luftojnë Aneminë

Anemia është një sëmundje që prek rreth 1.62 miliard njerëz në botë, një shifër që sipas të dhënave të Organizatës...

Receta E Makaronave Me Qiqra – Shija E Përsosur E Vjeshtës

Makaronat me qiqra janë një pjatë e cila nuk mund të mungojë në tryezën e vjeshtës. Frymëzuar nga kjo stinë...

Ushqimet e Përditshme Që Mund Të Zhduken Njëherë E Përgjithmonë

Me rritjen e temperaturave, thatësirat dhe infeksionet gjithnjë e më të shumta, një pjesë e rëndësishme e ushqimeve të globit...

Mënyra E Thjeshtë Për Të Përgatitur Miellin E Qiqrave

Mielli i qiqrave ofron disa përfitime të mrekullueshme për shëndetin. Duke pasur pak kalori dhe karbohidrate, por shumë proteina dhe...

Receta e Qiqrave me Rozmarinë – Shije dhe Shëndet në Tryezë

A e dinit se qiqrat janë bishtajori i dytë më i kultivuar në botë? E megjithatë duket sikur recetat me...

Receta e Humusit Perfekt me Spinaq dhe Djathë të Bardhë

Humusi po merr një famë përtej Lindjes së Mesme dhe kjo falë shijes unike që kjo recetë sjell në tryezë....

Sallata Me Qiqra Për Më Shumë Fibër – Receta e Shpejtë

Qiqrat janë ndër miket më të mira të sistemit tretës. Ato përmbajnë shumë fibër të tretshme, të cilën bakteret e...