Ullinjte

Lëngu i Ullirit – Zbuloni pse Duhet ta Pini dhe si ta Përgatisni

Ulliri na ofron një sërë përfitimesh mbresëlënëse dhe jo vetëm nëpërmjet vajit të tij. Lëngu i ullirit është një prej...

Si të Bëhesh Ekspert në Blerjen e Vajit Ekstra të Virgjër të Ullirit

Në shumë prej shisheve të qelqit apo plastikës shkruhet që vaji i ullirit është ekstra i virgjër ose i thjeshtë....

Pesë Ushqimet e Duhura Kundër Tensionit të Ulët

Tensioni i ulët i gjakut është një sëmundje shqetësuese por që merr një vëmendje të pamjaftueshme në krahasim me hipertensionin....

A Mund t’ju Ndihmojnë Ullinjtë të Humbisni Peshë?

Ullinjtë shpesh konsumohen si një meze e lehtë dhe e kripur. Ato janë të njohur për përmbajtjen e yndyrnave të...

Të Kripura Apo Të Ëmbla Në Mëngjes – Çfarë Këshillohet

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Falë tij, organizmi merr furnizimin e duhur me ushqyes për të pasur...

Për Shëndet Të Mirë – Arsyet Pse Duhet Të Hani Ullinj Çdo Ditë

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të...

Vaji i ullirit, në kaos nga mbiprodhimi

Vitin e kaluar, prodhimi i vajit të ullirit u rrit ndjeshëm. Përpunuesit kryesorë pohuan se në treg pati mbiprodhim, por...

Çfarë Po Ndodh Me Cilësinë e Vajit Të Ullirit Në Itali dhe Spanjë

Komisioni Evropian ka vendosur të mbajë në vëzhgim çmimet e vajit të ullirit që shitet në vendet anëtare, pas zhvillimeve...

Ullinjtë e Zinj të Shqipërisë Për Shëndet Afatgjatë

Ullinjtë e zinj janë shumë të pasur me hekur dhe jo të gjithë e dimë sa i rëndësishëm është ky...