nga AgroWeb më 18 korrik 2017

Fuqitë Shëruese të Mjaltit dhe Aloe Verës

Në shumë vende të botës, kombinimi i mjaltit dhe Aloe Verës konsiderohet si ‘Eliksiri i Jetës'. Si mjalti ashtu edhe Aloe Vera janë të pasur në vlera dhe njihen si suplementë të shkëlqyer ushqimorë. Mjalti dhe Aloe Vera janë përdorur prej shekujsh, duke përforcuar idenë se ushqimi mund të jetë ...

nga AgroWeb më 13 qershor 2017

Bimët që e mbushin shtëpinë me energji pozitive

Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, shumë bimë përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ...

nga AgroWeb më 28 qershor 2017

Përdorimet Mirëbërëse të Aloe Vera Për Shëndetin

Aloe Vera është quajtur prej shekujsh ‘bima e mrekullisë.’ Ajo është përdorur gjërësisht në një pafundësiproduktesh, pasta dhëmbësh dhe shampo, por kjo bimë bën me të vërtetë mrekullira nëse konsumohet më tepër. Gjethja mrekulli-bërëse përmban 200 përbër&...

nga AgroWeb më 2 prill 2017

Birra apo Vera, kujt i përket froni i pijes më të mirë alkolike

Froni i pijes më të mirë alkolike ka pasur gjithnjë dy kandidatë kryesorë: birrën dhe verën. Debati për secilën prej tyre ka vazhduar prej vitesh dhe gjithnjë është vërtitur tek mbiemri “e mirë”, ndonëse të dyja janë të mira. Në fund të fundit, të dyja janë subjekt ...

nga AgroWeb më 14 qershor 2017

Xhenxhefili, Limoni dhe Aloe Vera, armiqtë e toksinave

Pastrimi i brendshëm është një proces i rëndësishëm për ta rimëkëmbur shëndetin. Nëse mendoni se pastrimi i organizmit është i vështirë, e vërteta është se heqja e toksinave apo helmeve është tepër e lehtë. Gjithçka nis me ujin dhe lëngjet. Ujin mund ta pasuroni me fruta ...

nga AgroWeb më 21 maj 2017

Xhenxhefil dhe Aloe Vera për Organizëm në Formë

Metabolizmi është një proçes gjatë të cilit ushqimet dhe pijet që konsumojmë kthehen në energji. Metabolizmi i dobët shkakton shumë probleme, ndaj këshillohet konsumi i disa produkteve që ndihmojnë yndyrnat të lëvizin më shpejt në sistemin tretës dhe parandalojnë përthithjen e tyre nga ...

nga AgroWeb më 22 prill 2017

Aloe Vera dhe Hudhra - Dy Numra Një për Jetën

Aloe vera, hudhra dhe çaji jeshil, janë përbërësit më popullorë të kurave më të famshme mjekësore bimore, citon AgroWeb.org një studim të ri të publikuar në Universitetin RMIT në Australi. Studiuesit mbikqyrën mijëra persona dhe përdorimet e 24 kurave mjekësore bimore më të zakonshme. ...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Mrekullitë e Përdorimeve të Aloe Verës

Një prej përdorimeve më të fuqishme të Aloe Vera është si vaj esencial me veti të shkëlqyera për organizmin. Gjethet e kësaj bime dhe xheli në veçanti ofrojnë pjesën madhore të të gjithë vlerave ushqyese. Këto dy pjesë të bimës përdoren zakonisht për përgatitjen e kë...

nga AgroWeb më 30 prill 2017

Llojet Më të Mira të Aloe Verës

Ajo njihet si bima e përjetësisë dhe simbol i parajsës. Vlerat e Aloe Verës janë të mrekullueshme dhe me siguri lexuesit e AgroWeb.org janë të mirëinformuar. Këtë bimë të mrekullueshme mund ta kultivoni edhe në shtëpinë tuaj dhe ta keni gati për urgjenca si gërvishtje, çarje apo djegie. A e dinit se nga bima e Aloe...

nga AgroWeb më 31 dhjetor 2016

Tryeza e Vitit të Ri - Kombinimi i Verës me Gatimet Tradicionale

Të dyzuar se çfarë vere të blini për të shoqëruar pjatat tradicionale të Vitit të ri? Entela Cenko, someljere, menaxhere dhe eksperte e ngritjes dhe ristrukturimit te restoranteve na ka dhënë disa ide mjaft interesante për kombinimin e ushqimeve tradicionale në darkën e fundvitit me verën që nuk mungon në asnj&...

nga AgroWeb më 30 dhjetor 2016

Sulfitet në Shishet e Verës - A ka Problem?

Kur përzgjedh një shishe vere cilësore, gjithmonë përballesh me një listë përbërësish që shkaktojnë konfuzion. Sa prej jush keni hasur emërtimin “SULFITE” në etiketën e shishes së verës së preferuar? AgroWeb.org do t’ju ndihmojë të zgjidhni enigmën e kësaj substance q&...

nga AgroWeb më 22 dhjetor 2016

Muajt e Bujqësisë - Panariti: Produktet shqiptare konkurojnë në tregjet ndërkombëtare me cilësi

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, zhvilloi sot “Festivalin e Verës Shqiptare”, aktivitet ky në kuadër të Muajve të Bujqësisë dhe që i dedikohet promovimit të produkteve shqiptare, raporton Agjensia Telegrafike e Lajmeve ATSH. Në këtë aktivitet, mori pjesë ministri i Bujq&...

nga AgroWeb më 9 prill 2017

Lëngu Magjik i Aloe Vera

Bima e Aloe Verës është një nga kurat më të fuqishme që natyra ofron, sepse ajo arrin të shërojë organizmin si nga jashtë ashtu edhe nga brenda. Nuk besohet të ketë njeri që nuk ka dëgjuar ose lexuar për përfitimet që vijnë nga xheli i Aloe Verës, por kohët e fundit lëngu i bimës ka ...

nga AgroWeb më 6 maj 2017

Aloe Vera dhe Mjaltë Për Jetën

A ke menduar se sa shumë të duhet Aloe Vera shëndetin e mirë? Aloe Vera përmban veti antibakteriale dhe antivirale që parandalojnë rritjen e mikro-organizmave përgjegjës për infeksionet e frymëmarrjes. Kur merren me sasi të barabartë të mjaltit, Aloe Vera gjithashtu heq dhimbjet e fytit dhe qetëson rëndimet e sinuseve...

nga AgroWeb më 5 nëntor 2016

Si të bësh Verë Luleshtrydhesh vetë në shtëpi

Një libër, një gotë verë, kohë e bukur dhe muzika e preferuar. Kjo është formula e një dite të mirë. Një verë e mirë, sjell paqe edhe në shpirtrat më të trazuar. Ndërsa një verë luleshtrydheje bën më shumë se aq. Le të zbulojmë së bashku sekretet e këtij lë...

nga AgroWeb më 10 qershor 2017

Mënyra Më e Lehtë për Mbjelljen e Aloe Vera

Të gjitha vlerat e Aloe Verës duhet t’ju frymëzojnë që të mësoni të rrisni këtë bimë në shtëpinë tuaj. Bima ka nevojë për pak përkujdesje, pak ujë dhe lulëzon vetë. Çfarë ju nevojitet? Një vazo prej balte - Dhe’ për të mbushur gjysmën e vazos dhe pleh p&...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Zgjidhjet Ideale Kundër Djegies nga Dielli

Këshilla kryesore që dëgjojmë gjatë verës është të mbrohemi…të mbrohemi fort nga dielli. Kremrat kundër diellit duhet të jenë me faktor të lartë, por ndonjëherë sado të kujdesshëm të jemi, dielli na përvëlon. Pasojat e djegies i shohim vetëm në shtëpi kur dalim para ...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Produktet Natyrale Bimore Për Flokët Gjatë Verës

Natyra na ka dhënë një sërë burimesh fantastike që mund t’i japin flokut forcë dhe shkëlqim pa qenë nevoja për të boshatisur kuletën. Ju sugjerojmë këto trajtime natyrale në kushtet e shtëpisë që mund ta bëjnë flokun tuaj të dendur, plot shkëlqim të bukur dhe të denjë ...

nga AgroWeb më 3 gusht 2016

Rruga e verës në Shqipërinë e Mesme - E Çfarë ka më shumë Toskana?

Kur Lufta e Dytë Botërore shkatërroi çdo gjë, vreshtarët francezë, të dëshpëruar në maksimum, rrëmonin në tokat e përcëlluara për të gjetur një fidan rrushi që mund të kishte shpëtuar pa djegur. Kjo skenë dashurie e nevojë për vreshtin, m’u kujtua teksa nisa rrugë...

nga AgroWeb më 16 korrik 2016

Nën Diell - Lista e Frutave të Thata për Udhëtime

Frutat e thata janë shumë të njohura për një mori arsyesh. Konsumi i tyre ndikon jo vetëm për një shëndet më të mirë, por ofron shumë minerale esenciale, vitamina dhe fibra që ju nevojiten çdo ditë. Frutat e thata nuk prishen shpejt dhe janë një ushqim ideal për t’u pasur gjithmonë me vete...

nga AgroWeb më 22 maj 2017

Tërshëra - Drithi Magjik për Stinën Verore

Nëse do t’u thuhej shqiptarëve para viteve 90’ se tërshëra do të konsumohej masivisht, madje do të ishte shumë e kërkuar për proteinat e saj, vështirë se do ta besonin. Në rastin e Shqipërisë, tërshëra regjistroi një përdorim masiv vetëm në dy dekadat e fundit. Më herët ajo p&...

nga AgroWeb më 1 korrik 2016

Perimja fuqiplotë më elegante e stinës

Atë ose e do ose e shmang. Rrugë të mesme nuk ka. I kanë vënë shumë pseudonime, që nga gishtërinj femrash deri tek bima e viagrës, duke qenë se zgjeron arteriet, por një gjë është e sigurtë, bamja qëndron në majë të piramidës ushqimore si një super zarzavat. Origjina e bamjeve daton në...

nga AgroWeb më 23 qershor 2016

Magjia Verore e Frutave Flakë të Kuqe

Të ushqeheni shëndetshëm do të thotë të ndiqni skemën e ngjyrave të ylberit. Pra, nëse ju përfshini sa më shumë ngjyra frutash dhe perimesh në ushqimin tuaj të përditshëm atëherë do të jeni në rrugën e duhur për një dietë të vlera të plota. Kësaj rradhe do të ...

nga AgroWeb më 25 qershor 2016

Stina e Manaferrave Marramendëse

A imagjinohet vera pa manaferra? Asnjëherë! Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje si mjedra. Manaferrat rriten në mbarë Mesdheun, ndërkohë që në Shqipëri, njerëzit i gëzohen mbledhjes së manaferrave së freskëta në fundin...

nga AgroWeb më 16 qershor 2016

Frutat dhe Perimet e Stinës së Diellit

Me të ikur pranvera, shqiptarët nisin e kalojnë më shumë kohë jashtë shtëpisë. Disa prej tyre preferojnë shëtitjet nga liqeni në ajër të pastër dhe disa fatlumë të tjerë zgjedhin të udhëtojnë. Fundja, ndryshimet janë të mirëpritura. Por në këtë artikull AgroWeb do ...

nga AgroWeb më 20 prill 2017

Bima e Pafundësisë Në Shtëpinë Tënde - Aloe Vera

Për Egjiptianët ajo ishte bima e përjetësisë, ndërsa për gjithë të tjerët është bima e parajsës. Ka shumë arsye përse Aloe Vera konsiderohet një bimë me vlera të pamohueshme shëndetësore. Shumë prej lexuesve tanë e mbjellin Aloe Verën në shtëpitë e tyre për t&rsquo...

nga AgroWeb më 12 prill 2017

Barishtet e Grurit - Zbulimi i Gjelbër i Pranverës

Kërcejtë e freskët të grurit janë miniera të klorofilit gjatë pranverës dhe përbëjnë një nga mundësi ndoshta të panjohur vlerash. AgroWeb ju paraqet fakte të mirëfillta mbi këto kërcej të njomë që në vërtetë janë bari i grurit. Bari i grurit njihet për një së...

nga AgroWeb më 19 prill 2017

Kumbullat Shahine - Të Thartat Plot Shije

Fundi i Prillit, Maji, Qershori dhe Korriku janë muajt e vetëm të vitit për të shijuar Kumbullat Shahine. Të gjithë i kujtojnë si kumbullat e fëmijërisë dhe secili mban mend me saktësi se sa copë blije me një sasi parash. Kumbullat Shahine janë ato të rrumbullaktat e gjelbra, shpesh të tharta dhe aspak të ...

nga AgroWeb më 26 prill 2016

Aloe Vera - Bima e Përjetësisë Në Vazon Tënde

Për Egjiptianët ajo ishte bima e përjetësisë, ndërsa për gjithë të tjerët është bima e parajsës. Ka shumë arsye përse Aloe Vera konsiderohet një bimë me vlera të pamohueshme shëndetësore. Shumë prej lexuesve tanë e mbjellin Aloe Verën në shtëpitë e tyre për t&...

nga AgroWeb më 10 shkurt 2016

Vera dhe Ushqimi – Një Flirt Ngjyrash

Pas çdo kafshate prej të njëjtit ushqim, gjendrat e shijes dërgojnë në tru sinjale gjithnjë e më të dobta se të parat, duke bërë që ai ushqim të shijojë më pak. Prandaj vera luan një rol të rëndësishëm, përveç se kënaq ajo vetë. Pastron krejtësisht gojën duke u...