Evropa në Alarm: Vala e Dytë e Covid-19 Pritet Edhe më e Përhapur

230 0

Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur masa të reja mes frikës për një “valë të dytë”, edhe më të përhapur.

Katalonja ka mbyllur jetën e natës për dy javë, por qytetet jashtë rajonit veri-lindor po shohin gjithashtu një rritje të rasteve.

Franca, e cila ka parë gjithashtu rritje, ka lëshuar një paralajmërim për udhëtimet dhe Norvegjia po karantinon të ardhurit nga Spanja.

Gjermania gjithashtu ka shënuar një rritje të infeksioneve, teksa shtetet luftojnë në “morsën” midis bllokimit të shpërthimeve të reja dhe rihapjes së ekonomive.

Rritjet e rasteve me Covid19 në Evropë i bëjnë jehonë rritjeve shumë më të mëdha në pjesën tjetër të globit, me shifra rekord të infeksioneve të reja, prej rreth 280,000 në ditët e fundit.

“Ndërsa asnjë vend nuk është i paprekur, kjo rritje është shkaktuar nga transmetimi i lartë në vendet e mëdha dhe të populluara në Amerikë dhe Azinë e Jugut,” tha Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) në një deklaratë të shtunën.

Ka pasur më shumë se 15.7 milion raste në nivel global dhe më shumë se 640,000 njerëz kanë humbur jetën, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Çfarë po ndodh në Spanjë?

As një muaj pasi Spanja përfundoi gjendjen e jashtëzakonshme, disa qytete përfshirë Barcelona, ​​Zaragoza dhe kryeqyteti Madrid kanë parë një rritje të infeksioneve të reja, duke bërë që qeveria të paralajmërojë se një valë e dytë mund të jetë pranë.

Qeveria e Katalonjës tani thotë se të gjitha klubet dhe baret e natës vonë në rajon do të mbyllen për dy javët e ardhshme.

Ministria spanjolle e shëndetësisë raportoi më shumë se 900 raste të reja të virusit të premten. Një ekip futbolli në divizionin e dytë, Fuenlabrada, tani ka 28 raste të konfirmuara.

Korrespondenti i BBC në Madrid, Guy Hedgecoe thotë se ngjitja e infeksionit midis të rinjve është një shqetësim i veçantë, pasi ata janë mbledhur gjatë kësaj kohe në klube nate.

Epidemiologu Dr Daniel Lopez-Acuna i tha BBC se mosha mesatare e rasteve mund të rritet, “sepse transmetimi po shkon nga të rinjtë në pjesën tjetër të familjes, dhe sigurisht të moshuarit”.

Franca ka paralajmëruar qytetarët e saj të mos udhëtojnë për në Katalonjë ndërsa Norvegjia ka thënë se do të fillojë të karantinojë ata që vijnë nga Spanja.

Belgjika ka ndaluar udhëtimet në Huesca dhe Lleida, me rekomandime kundër udhëtimit në një numër zonash të tjera në Spanjë.

A janë të shqetësuara vendet e tjera evropiane?

Shumica po shohin rritje dhe shpërthime, por duan të ruajnë funksionimin e ekonomive dhe shpresojnë se çdo valë e dytë do të jetë e kufizuar dhe lokale. Belgjika ka ngadalësuar rihapjen  për shkak të një rritjeje të fortë të rasteve të reja.

Italia po izolon të ardhurit nga Rumania dhe Bullgaria për dy javë, pas një numri rastesh të importuara.

Kryeministri francez Jean Castex thotë se njerëzit që vijnë nga 16 vende ku virusi po qarkullon gjerësisht do t’i nënshtrohet testeve të koronavirusit në vend.

Ministria e Shëndetësisë në Francë tha që tani kishte më shumë se 1.000 raste të reja çdo ditë në spitale.

Gjermania ka thënë se mund të vendosë testime të detyrueshme për pushuesit që kthehen nga destinacionet me rrezik të lartë, pasi infeksionet arritën një rekord për muajin e fundit.

Si është rritja në nivel global?

Trajektoria është ende shqetësuese, thotë OBSH – më shumë se 250 mijë raste të reja për tre ditë radhaz, deri të premten.

Një shqetësim i madh është India, ku tani ka 1.3 milion raste të konfirmuara – 100,000 prej tyre vetëm në dy ditët e fundit – dhe ekspertët kanë frikë se më e keqja ende nuk ka ardhur.

Një nga ata që kanë rezultuar pozitiv ishte kryeministri i shtetit të Madhya Pradesh, Shivraj Singh Chouhan, i cili u bëri thirrje njerëzve të mos jenë të shkujdesur.

Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe Afrika e Jugut janë gjithashtu duke treguar rritje të mëdha./Burimi:BBC, Panorama