nga AgroWeb më 15 April, 2021

Vinotekat nënujore në Evropë – Një Gjetje E Zgjuar Për Vjetërimin e Verës

Disa prodhues vere në Evropë i janë drejtuar detit për të përmirësuar shijen e verërave të tyre. Vjetrimi i duhur i verërave kërkon temperatura konstante, errësirë dhe kohë. Dhe këto kushte mund të gjenden nën ujë. Pasi u rikuperuan disa shishe në gjende shumë të mirë, nga një anije e mbytur në luftën e parë botërore, prodhuesit […]

nga AgroWeb më 13 April, 2021

Johnson&Johnson mbërrin në BE/ Ja kur shpërndahet vaksina me një dozë

Në BE ka nisur shpërndarja e vaksinave të kompanisë amerikane Johnson&Johnson, e pohuar kjo Peter Liese, ligjvënës i Parlamentit Europian i cituar nga Reuters.  Shpërndarja ishte planifikuar të ndodhte në fillim të prillit, por procesi qe shtyrë për shkak të problemeve me prodhimin, thotë Irish Times. Objektivi është që deri në fund të qershorit, bllokut […]

nga AgroWeb më 12 April, 2021

Raporti OBSH: Shqipëria me numrin më të ulët të mjekëve për banorë

Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të […]

nga AgroWeb më 25 March, 2021

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës

Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre të […]

nga AgroWeb më 27 January, 2021

Viti Nis Me Rritjen e Çmimeve të Miellit dhe Vajit

Viti i ri 2021 nisi me rritjen e çmimeve të cigareve, miellit dhe vajit në pikat e pakicës në vend. Çmimet e paketave të cigareve u shtrenjtuan me 10 lekë si rrjedhoje e rritjes së akcizës nga 1 janari me 5 lekë. Çmimi mesatar për paketë shkoi në 260 lekë ose 4 për qind më […]

nga AgroWeb më 10 December, 2020

​OBSH Alarmon: Evropa Vatër e Koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se përhapja e koronavirusit në nivelin global u ngadalësua gjatë javës së kaluar, megjithëse numri i vdekjeve vazhdoi të rritet, me mbi 67.000 vdekje të reja, siç u konfirmua në periudhën e përmendur. OBSH tha se, megjithëse më parë kishte vërejtur një trend në rënie të numrit të infeksioneve të […]

nga AgroWeb më 4 August, 2020

Evropa në Alarm: Vala e Dytë e Covid-19 Pritet Edhe më e Përhapur

Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur masa të reja mes frikës për një “valë të dytë”, edhe më të përhapur. Katalonja ka mbyllur jetën e natës për dy javë, por qytetet jashtë rajonit veri-lindor po shohin gjithashtu një rritje të rasteve. Franca, e cila ka parë gjithashtu rritje, ka lëshuar një […]

nga AgroWeb më 3 August, 2020

Shqipëria e Pesta në Evropë Për Shifrën e Lartë të Problemeve nga Zemra

Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së lartë të vdekjeve nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra, tensioni), pas Bullgarisë, Rumanisë, Lituanisë dhe Letonisë. Me zemër më të dobët në Europë janë bullgarët, ku 66% e totalit të vdekjeve erdhi nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut, të ndjekur nga Rumania […]

nga AgroWeb më 8 April, 2020

OBSH: Është Shumë Herët Për të Përshkallëzuar Kufizimet

Në një deklaratë për mediat drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Dr. Hans Henri P. Kluge diskutoi rreth heqjes së kufizimeve që parandalojnë përhapjen e koronavirusit. Sipas tij përparimi që kontinenti evropian ka bërë deri më tani është jashtëzakonisht i brishtë. Situata e përhapjes së COVID-19 në shumë shtete të Evropës është ende […]